هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   227   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

اتـخـاذ اسـتراتژی سـود بـر از رکود

کد مطلب: 3525
سال­های آینده برای افرادی که فرصت­ های گسترده ­تر را درک کنند ، واقعیت ­های منابع محدودتر را بشناسند و راه­ حل­های جدیدی را بیابند که برایشان انجام دادن کارهای بیشتر با کمترین امکانات امکان­پذیر باشد ، بهترین سال­ها خواهد بود.
امروزه شرکت­ها خود را در حال اجرای اقتصاد دوسوی ه­ای می ­یابند که در دو سطح متفاوت ( کم‌وزیاد ) و دو سرعت مختلف ( کند و تند ) نسبت به رشد اقتصادی عمل می­ کند . مادامی‌که رویکردهای اقتصادی شفاف نباشد مصرف­ کنندگان و کسب ­وکارها در شرایط نامطمئن قرارگرفته و پولشان را سفت نگه می­   دارند .
اما در این شرایط چه گزینه ­هایی پیش روی شرکت­ ها است ؟
کاهش هزینه‌ها
بسیاری از کسب و کارها با استفاده از روش­های متعدد در جهت کاهش هزینه ­ها برآمده اند . کاهش­های اولیه باعث کاهش بیشتر تا انتهای زنجیره­  تأمین می‌شود . درحالی‌که قیمت­ ها و هزینه­ ها رو به کاهش هستند ، مشتریان در خرید مردد می‌شوند، چون انتظار دارند با صبر کردن برای کاهش بیشتر قیمت­ها چیز بیشتری به دست آورند .
استراتژی­های جدید برای افزایش درآمدها
برای هر شرکتی استراتژی‌های جدید مفهوم بیشتری نسبت به کاهش هزینه دارد . بحران بهترین زمان برای افزایش سهم بازار است . برای هر شرکت در زمان­های عادی ، به دست آوردن سهم از دیگر شرکت­ها مشکل است، همگی به‌خوبی تأمین بودجه و تقویت‌شده‌اند. اما برخی شرکت­ها در طول دوران سخت­ تر، ضعیف­ تر می‌شوند، کارمندان اصلی­شان را از دست می­ دهند و انبارهایشان مملو از کالا می‌ماند . این در حالی است که شرکت­ هایی با توان مالی کافی می‌توانند رشد کنند.
یک شرکت برای اتخاذ استراتژی‌های جدید برای افزایش درآمد باید پرسش­های زیر را مطرح کند :
آیا در سیستم خود درآمد ناخالص زیاد داریم ؟
آیا بخش­های خاصی در بازار وجود دارند که دیگر پرسود نباشند ؟
آیا مناطق جغرافیایی ­ای هستند که دیگر پرسود نباشند ؟
آیا کالاها و خدماتی هستند که در معامله ضرر می‌کنند ؟
آیا با خــدمت به مشتریان پــولی از دسـت می‌دهیم ؟
پاسخ به این پرسش­ها به شرکت­ ها امکان اتخاذ استراتژی مناسب و سود بردن از رکود را به‌جای ورشکستگی می ­دهد . برای یک شرکت بهترین راه جهت رسیدن به رشد مداوم و ثابت این است که هدف و مقصد شرکت شفاف باشد و اینکه اطمینان حاصل کند که تمام ذی­نفعان به‌شدت خواهان رسیدن به هدف هستند .
برخی شرکت­ها آشکارا روش­های کوتاه ­مدت و زیرکانه­ای برای پول درآوردن در زمان بحران پیدا می ­کنند و برخی دیگر، همچنان با کاهش قیمت­ها و هزینه­ هایشان زنده می­ مانند. کاهش هزینه‌ها به معنای کاهش مابه­ التفاوت سود است که این شرکت­ها را ضعیف ­تر می­ کند، به‌ویژه وقتی با رقبای قدرتمند روبه ­رو می شوند .
شرکت­ها در اقتصاد با رشد کم باید چه‌کار بکنند
بیایید ببینیم کسب ­و­کارها در اقتصاد جهانی با رشد کم چطور رشد می­ کنند و شکوفا می ­شوند. به همین دلیل، دو پیشنهاد مطرح می­ کنیم. نخستین پیشنهاد، شناخت 9 روند فوق‌العاده است که به نکات مهم فرصت اشاره می­ کند و دومین پیشنهاد، تسلط بر 8 روشی است که حتی در دوره­­ ی اقتصاد با رشد کم به رشد دست می­ یابد.
ارائه دهنده مقاله؛ لوتوس مشاور