هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   226   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

مبلمان ایران جهانی می شود

 کد مطلب: 3368
آرزو افشارزاده
هشتمین کنفرانس بین‌المللی تجارت جهانی مبلمان، طراحی، هنر دکوراسیون و صنایع وابسته در حالی در مرکز همایش‌های صداوسیما، برگزار شد که بیش از 1700 نفر از اصناف مرتبط با مبلمان اعم از دانشجویان، اساتید و مسئولان ذی‌ربط از سراسر کشور و همچنین کارشناسان و خبرگان صنعت مبلمان  از 19 کشور جهان شامل آلمان، انگلستان، ایتالیا، نروژ، بلژیک، مالزی، ترکیه، ژاپن، اندونزی، کره‌جنوبی، تایلند، فیلیپین، سنگاپور و... از آن استقبال کردند و همایش بسیار پرشوری برگزار شد.
قدمت مبلمان ایران 8 هزار سال است
به گزارش پیام ساختمان، رئیس اتاق بازرگانی ایران در این همایش به سخنرانی پرداخت و گفت: قدمت صنعت مبلمان ایران با توجه به مکشوفات میراث فرهنگی بیش از هشت هزار سال است.
محسن جلال‌پور افزود: بر اساس آنچه در عکس‌ها و بقایای آثار تاریخی مشهود است همه سردمداران کشور در طول تاریخ چند هزارساله بر تخت تکیه می‌زده‌اند. این نشان می‌دهد مبلمان قدمتی بسیار طولانی دارد و از فرهنگ این کشور جدا نبوده است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: با توجه به امکان اشتغال و انتقال فرهنگ در این صنعت و امکان حضور در بازارهای بین‌المللی، شورای ملی مبلمان و اتاق بازرگانی و تشکل‌های صنفی مرتبط باید گامی جدی برای حضور در عرصه‌های بین‌المللی بردارند که این اجلاس نیز در همان جهت گام برمی‌دارد.
رئیس اتاق بازرگانی تأکید کرد: حدود 10 درصد اشتغال صنعت مربوط به این بخش از صنایع است. باید در این صنعت برندسازی کرد و گردش مالی 20 هزار میلیارد تومانی را که از این صنعت در کشور وجود دارد گسترش دهیم و در بازارهای جهانی نیز این گردش مالی را داشته باشیم.
وی یادآور شد: با توجه به شرایط پساتحریم، شرایط جدید اقتصادی کشور و وضعیت قیمت نفت در بازار جهانی، باید برای این بخش از صنعت برنامه‌ریزی کرد تا بتوانیم اقتصاد مقاومتی را تحقق بخشیده و در عرصه بین‌المللی  فعالیت‌های گسترده‌ای انجام دهیم.
جلال‌پور گفت: حضور گسترده هیئت‌های خارجی در کشور، چشم‌انداز نوینی را نوید می‌دهد که باید علاوه بر ظرفیت‌سازی در صنعت مبلمان، بازارهای جدید را نیز شناسایی کرد و برای دستیابی به موفقیت و حضور در بازار جهانی همراهی و همکاری تشکل‌های فعال در این بخش با یکدیگر لازم است.
به سمت اقتصاد مقاومتی برویم
علی انصاری، رئیس شورای ملی مبلمان و دکوراسیون ایران نیز به سخنرانی در این همایش پرداخت. وی در بخشی از سخنانش تأکید کرد: ما دیگر به‌جایی رسیده‌ایم که نیاز به واردات مبلمان نداریم، می‌توان با قدمت چند هزارساله‌ای که در تولید مبلمان داریم کالا و محصول باکیفیت تولید کرده و فعالیت‌های اقتصادی بیشتری در توسعه کشور انجام دهیم که موجب ارزآوری برای کشور شود.
انصاری تأکید کرد: با افزایش اعتمادبه‌نفس و افزایش تعاملات با دنیا می‌توانیم در تولید مبلمان خودکفا شویم و نیاز به واردات نخواهیم داشت.
وی خاطر نشان کرد: این کنفرانس در این جهت برگزارشده که به سمت اقتصاد درون‌زا و مقاومتی برویم.
تحول بزرگ در صنعت مبلمان
فاضلی، رئیس اصناف ایران نیز از دیگر سخنرانان همایش بود. وی درباره صنعت مبلمان گفت: دو بخش صنفی و صنعتی در بخش مبلمان کشور وجود دارد. در بخش صنعت مبلمان 1600 بنگاه با ظرفیت اشتغال 24 هزار نفر در حال حاضر مشغول کار هستند و در بخش صنفی 50 هزار واحد با ظرفیت اشتغال 400 هزار نفر در کشور وجود دارد.
وی افزود:90 درصد بنگاه‌های اقتصادی ایران را کوچک و متوسط تشکیل می‌دهند. در استاندارد جهانی نیز حدود یک‌سوم اشتغال در جهان را همین بنگاه‌ها تأمین می‌کنند. یک‌چهارم سرمایه در جهان نیز توسط همین بنگاه‌ها تأمین شده است.
رئیس اصناف ایران با تأکید بر اینکه اقتصاد ایران اقتصادی بنگاه‌محور است، گفت: با ظرفیتی که در بخش مبلمان وجود دارد باید تشکر ویژه‌ای از شورای ملی مبلمان داشته باشم که اخیراً دست‌به‌کار بزرگی زده است.
وی تأکید کرد: این حرکت باید به سایر بخش‌های اقتصادی نیز تعمیم پیدا کند. در زمانی که کشورهایی مانند مالزی، ترکیه، چین و حتی آمریکا سرمایه‌گذاری‌های سنگینی در آسیای شرقی برای توسعه صادرات انجام می‌دهند، متأسفانه کمترین حمایت از این بخش دیده می‌شود.
فاضلی یادآور شد: تولید مبلمان در کشور باید قوی شود تا جایی برای کالای خارجی در کشور نباشد. این نگاه امروز کمتر دیده می‌شود.
وی در مورد چالش صنعت مبلمان گفت: بیشتر به بخش خدمات توجه می‌شود و کمتر به بازاریابی، فروش، برندینگ و طراحی؛ درصورتی‌که این مسائل در صنعت مبلمان باید مدنظر قرار بگیرد.
فاضلی در پایان تأکید کرد: مشکل و چالش اصلی در تولید نبود یا کمبود قوانین آسان برای توسعه تولید در کشور است که این مسئله باید مورد رسیدگی قرار بگیرد.
برای فروش مبلمان می جنگیم
در حاشیه برگزاری همایش فرصتی دست داد تا با جیرو وات، نایب‌رئیس کافا (شورای انجمن‌های مبلمان آسیا) گفتگویی داشته باشیم. وی درباره فعالیت‌های کافا به خبرنگار پیام ساختمان گفت: کافا یک شبکه و انجمن است بین کشورهای آسیای جنوب‌شرقی (اندونزی، مالزی، فیلیپین، سنگاپور، تایلند، برونئی، ویتنام، لائوس، میانمار و کامبوج) که تلاش می‌کنیم تا تجارت را بین کشورهای خودمان افزایش داده و به رشد و پیشرفت بیشتر در این صنعت کمک کنیم.
وی تأکید کرد: ما برای گرفتن حقمان در فروش مبلمان با جهان می‌جنگیم.
نایب‌رئیس کافا همچنین اظهار داشت: در واقع قوانین بسیاری در جهان وجود دارد که عادلانه نیست؛ بنابراین از کافا استفاده می‌کنیم تا بستری باشد تا ایده‌های خود را به نمایش بگذاریم.
وات درباره این قوانین ناعادلانه گفت: استانداردهای واردات و صادرات در بسیاری از کشورها مشکلاتی دارد. گذرنامه‌ها و برخی قوانین ممانعت‌هایی به وجود می‌آورند که هزینه مبادلات تجاری بالا رفته و مشکلاتی ایجاد می‌کند که درصدد هستیم آنها را رفع کنیم.
وی درباره همکاری کافا با ایران درباره افزایش صادرات با توجه به تحریم‌ها و لغو آن گفت: ما نمی‌توانیم در موارد سیاسی دخالتی انجام دهیم اما می‌توانیم با هم کار کنیم و از نظر اقتصادی حمایت کنیم تا مبلمان ایران را به جهان نشان بدهیم. همچنین کشورهای جهان را به ایرانی‌ها معرفی کنیم.
وات درباره صنعت مبلمان ایران گفت: کارهای دستی و هنری زیادی در ایران وجود دارد که با دیگر کشورهای دنیا متفاوت است، هنگامی‌که همه دنیا به تولید انبوه می‌پردازند ایران تولیدات متفاوتی ارائه می‌کند.
سرمایه گذاری مشترک با برندهای مطرح
مظفر علیخانی، دبیرکل شورای ملی مبلمان و دکوراسیون ایران و صنایع وابسته نیز در گفتگو با خبرنگار پیام ساختمان گفت: این کنفرانس محلی برای انتقال دانش فنی طراحی است و مدیریت صنعتی برای تولید، بازاریابی، برندسازی و دیگر زمینه‌هایی است که کمک می‌کند که با کشورهای صاحب‌نام در این صنعت به سرمایه‌گذاری مشترک برسیم و از این طریق تجارب و دانش کشورهای دیگر را بومی‌سازی کنیم و تولیدات مشترک با برندهای مطرح انجام دهیم.
وی اظهار داشت: از طریق سرمایه‌گذاری در صنعت مبلمان می‌توانیم در کشور خودمان شغل ایجاد کرده، درآمدهای ارزی داشته باشیم، از منافع ملی صیانت کرده، اقتصاد مقاومتی را تحقق بخشیم و پرچم سه رنگ مقدس ایران را در سراسر جهان به اهتزاز درآوریم.
علیخانی بیان کرد: صادرات مبلمان صادرات ارزش‌ها و فرهنگ و ویژگی‌های ملی ماست که شورای ملی مبلمان و دکوراسیون در تلاش است این امر را تحقق بخشد.
دبیرکل شورای ملی مبلمان و دکوراسیون ایران تأکید کرد: این مراسم میزبان بزرگ‌ترین طراحان و چهره‌های مبلمان و طراحی اروپا و آسیاست. همچنین امسال برای نخستین بار چهره‌های برتر انجمن‌های مبلمان آسیا از کشورهایی مانند کره‌جنوبی، اندونزی، مالزی، تایلند و سایر مقامات کافا (شورای انجمن‌های آسیایی مبلمان) در این کنفرانس حضور داشتند.