هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   226   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

قیمت آهن تا پایان سال ثابت است

کد مطلب: 3493
بررسی‌ها در بازار آهن نشان می‌دهد رکودی که از ابتدای امسال آغازشده تا پایان سال تغییر نمی‌یابد و در بازار داخلی شاهد رونق معاملات انواع آهن‌آلات نخواهیم بود و این بازار امید به سال آینده دارد رونق پیدا کند.
اگرچه برخی فعالان اقتصادی کشور امیدوارند با اجرایی شدن برجام بازار آهن به‌تبع سایر بازارها در اوایل زمستان رنگ و بوی رونق ببیند اما از نظر فعالان این بخش رکود تا پایان امسال مهمان بازار آهن خواهد بود.
محمد آزاد، رئیس اتحادیه آهن‌فروشان گفت: قیمت‌ها در بازار آهن طی هفته گذشته تغییر خاصی نداشته و اما چون محصولاتی در بورس کالا عرضه و معامله‌شده شاهد بالا رفتن فروش برخی فولادسازان بوده‌ایم و البته این عرضه به دلیل بدهی کارخانه‌های مذکور به مشتری‌ها صورت گرفته که به عوض بدهی خود به آنها فولاد داده‌شده و آنان نیز این محصولات را روانه بازار کرده‌اند.
او در بخشی دیگر از اظهارات خود خاطرنشان کرد: در حال حاضر خریدار واقعی در بازار آهن وجود ندارد. ورود محصولات فولادی چینی به داخل کشور در رکود بازار داخلی تأثیر بسزایی دارد. هم‌اکنون تعدادی از تولیدکنندگان ما به‌اصطلاح فلج شده‌اند چون چینی‌ها محصولات خود را ارزان‌تر می‌فروشند. ازاین‌رو الان تولیدی‌های ما به سمت تعطیلی کشیده شده‌اند و بسیاری از تولیدکنندگان که کوچک بودند و زیر هزار تن تولید داشته‌اند تعطیل شده‌اند اما واحدهایی که بیش از هزار تن تولید دارند همچنان ادامه کار می‌دهند ولی شیفت کاری‌شان کمتر شده است.
آزاد در مورد نحوه کمک دولت به رونق بازار آهن افزود: در حال حاضر دولت نمی‌تواند کمکی به بازار آهن کند اما می‌تواند زیرساخت‌ها را برای سال آینده ایجاد کرده تا طرح‌های عمرانی دولت در سال آینده تحرک گیرد و ساخت‌وساز داخلی با رونق مواجه شود.
او در مورد چشم‌انداز آینده بازار آهن تصریح کرد: تا آخر امسال بازار آهن تغییری نخواهد داشت و رونقی مشاهده نخواهد شد اما برای سال آینده اگر برنامه‌های دولت کاملاً شفاف شود یک مقدار امیدواری وجود دارد که رکود در بازار داخلی متوقف‌شده و بازار آهن وارد رونق شود.