ستاد بحران سیستم اطفای حریق ندارد؟

شمار نشریه : 225

کد مطلب: 3319
ترافیک شدید ابتدای صبح در خیابان‌های اطراف وزارت کشور و ابتدای اتوبان شهید گمنام از جمله ترافیک‌های معمول صبحگاهی شهر تهران نیست، دودی غلیظی ناشی از آتش‌سوزی از ساعات اولیه صبح ازسالن همایش‌های وزارت کشور برخاسته که به سرعت توسط آتش‌نشان‌ها مهار شده است. تعداد زیادی ماشین‌آتش نشانی و آتش‌نشان‌ از ساعت شش و چهل دقیقه صبح در عملیاتی گسترده مشغول خاموش کردن آتش بوده‌اند.
از ابتدای خیابان شهید گمنام ماشین‌های آتش‌نشان مستقر بوده‌اند. تعداد زیادی نیز آمبولانس با علامت 115 همچنین نیروهای پلیس و همچنین مسئولان واحد مدیریت بحران تهران در محل حادثه حاضر بودند، اما هیچ یک از این واحدها حاضر به مصاحبه نشدند. گرچه حسینعلی امیری، سخنگوی وزارت کشور در ابتدا دلیل آتش‌سوزی را هنوز نامشخص دانست اما گزارش‌ها حاکی از آن است که اتصال برق در یکی از سالن‌های مرکز هما‌یش‌های وزارت کشور دلیل اصلی آتش‌سوزی بوده است. خوشبختانه به دلیل وقوع آتش‌سوزی در ساعات خلوت و اولیه صبح این حادثه مصدوم جدی در بر نداشت و به گفته مجتبی عبداللهی معاون شهردار تهران تنها دو نفر از آتش‌نشانان دچار سوختگی سطحی شدند.
سالانه تعداد زیادی از آتش‌سوزی‌ها به دلیل اتصالات برق یا استفاده از سیم‌های غیراستاندارد است که متاسفانه اکثریت سیم‌های حاضر در بازار ایران را به خود اختصاص می‌دهند. اما نکته قابل تامل این است که چرا یکی از مهم‌ترین سالن‌های همایش در کشور از سیستم اطفای حریق محروم بوده است و به چنین حادثه‌ای منتهی می‌شود.
یکی از مهمترین وظایف وزارت کشور فراهم نمودن موجبات حفظ نظم و امنیت در سراسر کشور و به همین واسطه نیز معاونتی به نام معاونت امنیتی در وزارت کشور مشغول به کار است. همین معاونت بود که در دوره ای پس از اوج گیری حوادث آسانسور در کشور اخطاریه‌ای را به وزارت صنعت، معدن و تجارت ارسال می‌‌کند. نکته عجیب اینجا است که سال ها است تجهیز ساختمان‌های مهم کشور از جمله ساختمان‌های دولتی به سیستم اعلام و اطفای حریق اجباری شده است اما سالن همایش‌های وزارت کشور که برنامه‌های مهمی نیز در آن برگزار می شد و یکی از سالن های برنامه های فرهنگی همچون کنسرت‌ها نیز بود از چنین سیستمی بی‌بهره مانده است. چه بسا اگر در زمانی غیر از ساعات اولیه صبح مثلاً در زمان اجرای یکی از همایش‌های  این وزارت‌خانه یا کنسرت موسیقی به وقوع می‌ پیوست امروز شاهد یک فاجعه انسانی بودیم.