هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   225   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

رویکرد نوین یا الزام اقلیمی

کد مطلب: 3329
بام سبز یا روف‌گاردن که به معنی احداث باغچه‌ای بر فراز پشت‌بام ساختمان‌های مرتفع بوده است، زمانی ویژگی ساختمان‌های مجلل به شمار می‌رفته‌، اما اینک با آشکار شدن مزایای بام سبز و لزوم توسعه‌ فضای سبز در شهرها، ساختمان‌های بیشتری از آن استقبال می‌کنند.
یکی از پروژه‌هایی که در سطح جهان به‌عنوان بزرگ‌ترین بام سبز مطرح گردیده، پروژه‌ای تجاری، اداری، تفریحی در تهران است که در جوار مرکز اداری و مناطق پرجمعیت شهری در حال ساخت است. پروژه‌ دارای بام سبز به وسعت نزدیک به 10 هزار مترمربع است و در بخش شرقی دیوار سبز منحصربه‌فردی به ارتفاع 47 مترمربع و در بخش غربی آبشاری با دهانه‌ 23 مترمربع با ارتفاع 11 متر خواهد بود. این پروژه‌ جزو 10 پروژه برتر دنیا در بخش انرژی است.
این مجموعه تجاری/ اداری/تفریحی به دلیل ویژگی‌های خاص در طراحی و ساخت، یكی از زیباترین مراكز چندمنظوره كشور خواهد بود. سازندگان مجموعه ، ضمن بهره‌گیری از آخرین فناوری‌های نوین صنعت ساختمان، با ایجاد یک ساختار معماری زیبا و به‌دوراز بخش‌ها و پیچیدگی‌های اضافی و همچنین تأمین خدمات و امكانات رفاهی موردنیاز منطقه، در پی ساخت پروژه‌ای شاخص و نمونه در سطح كشور بوده‌اند.
فرم خاص معماری، اتصال بام بنا به تراز خیابان و تبدیل آن به پارکی واقعی و قابل تردد، در كنار نمای گسترده شیشه‌ای، این بنا را به یک نماد تبدیل می‌کند. نمای شیشه‌ای ساختمان، که عاملی برای کاهش مصرف انرژی در آن است، آیینه‌ای است که سبزی بام را دوچندان می‌کند. در طول روز، شهری است در درون كه بازتابی از شهر زنده و پویای بیرونی است و در پایان روز، شب‌چراغی است زیبا، که به اطراف خود روشنی و تلالو می‌بخشد.