دکوراسیون مخصوص سالمندان

شمار نشریه : 224

کد مطلب:3257
نامگذاری روزی به نام سالمند آن هم در سطح جهان نشانگر میزان ارزش و اهمیت این گنجینه‌های باتجربه انسانی است؛ لذا فراهم كردن تسهیلات موردنیاز آنها در تمام جوانب اقتصادی، اجتماعی و درمانی از جمله ضروری‌ترین اقدامات محسوب می‌شود. علاوه بر اینها یك سالمند در فضای زندگی‌اش نیز نیازمند امكانات و تجهیزات متعددی است كه در ایجاد آسایش جسمی و آرامش روحی او نقش بسزایی دارند. پرداختن به دكوراسیون فضای زندگی سالمندان نیز بخش مهمی از این مبحث را تشكیل می‌دهد.
    توصیه‌های كاربردی
۱ ) در شرایطی كه سالمند با عصا یا صندلی چرخ‌دار در خانه حركت می‌کند، چیدمان لوازم دكوراسیونی و كاربردی باید به‌گونه‌ای صورت گیرد كه همواره مسیر عبور و مرور او باز باشد. در ضمن متناسب بودن ارتفاع لوازم ثابت مانند کابینت‌های دیواری، اجاق‌گاز، كاسه ظرف‌شویی و دست‌شویی به‌خصوص برای آن دسته از سالمندانی كه روی صندلی چرخ‌دار هستند، از جمله اقدامات ضروری و موردنیاز خانه آنهاست.
۲) محیط زندگی سالمند می‌بایست از نور كافی برخوردار باشد. زندگی در خانه‌ای با پنجره‌های آفتاب‌گیر از جمله ویژگی‌های لازم برای محل سكونت آنهاست زیرا سالمندان به جهت وضعیت جسمانی‌شان نسبت به دیگر افراد كمتر از خانه خارج می‌شوند و درنتیجه می‌بایست ویتامین D حاصل از اشعه خورشید به طریق دیگری برای بدن آنها تأمین گردد.
۳) در كنار تختخواب سالمند چراغی قرار داده شود یا آنكه كلیدی برای روشن و خاموش كردن چراغ اتاق در آن مكان به دیوار نصب كنید. با این كار سالمند جهت خاموش و روشن كردن چراغ اتاق نیاز نیست از تختخواب پایین آمده و مسافتی را در تاریكی طی كند.
۴)در میان کف‌پوش‌های سخت، سرامیك از جمله خطرناک‌ترین برای محل زندگی افراد سالمند محسوب می‌شود زیرا با ریخته شدن تنها چند قطره آب روی سطح آن احتمال افتادن سالمندان ناتوان در شرایط پابرهنه بودن بسیار زیاد است. لذا همواره به سالمندان توصیه می‌شود در چنین موقعیتی حتماً از دمپایی با كف لاستیكی استفاده كنند. راهكار دیگر برای این منظور پوشش لااقل قسمتی از سطح سرامیك با فرش است كه بیشترین رفت‌وآمد سالمند از آنجا صورت می‌گیرد. در ضمن از عدم احتمال سرخوردن فرش روی سرامیك اطمینان حاصل كنید.
ادامه دارد...