هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   224   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

روز سرنوشت‌ساز مهندسان ساختمان

 کد مطلب : 3295
هفته‌ای را که پیش رو داریم هفته‌ای سرنوشت‌ساز برای مهندسان ساختمان کشور است. انتخابات در هر سطحی که باشد از ریاست جمهوری گرفته تا نمایندگی مجلس و حتی شوراها و شورایاری‌های محل ازآن‌رو که "انتخابی" صورت می‌گیرد حائز اهمیت ویژه است و برای آن در هرکدام از سطوح مقدمات و مقررات خاصی وضع می‌شود. به فراخور هر انتخاباتی فضای ایجادشده هم حال و هوای دیگرگونه‌ای را به جامعه می‌دهد.
ازاین‌رو فضا و جامعه مهندسی ساختمان کشور هم در این هفته چهره جدیدی از خود به نمایش می‌گذارد.البته این فضا از خیلی وقت پیش شکل‌گرفته ولی تأثیرگذاری آن در هفته‌ای است که جامعه مهندسی با انشقاق و ائتلاف‌های متعدد و متکثر خود در عین متکثر بودن وحدت را در یک کلمه و در روز انتخابات مسجل و مجسم خواهد ساخت.
جامعه مهندسی با بیش از 500 هزار عضو در سراسر کشور انتظار چنین روزی را از ماه‌ها پیش می‌کشید که در چرایی این انتظار اگر چه حرف و گفتنی و دلایل زیادی وجود دارد اما یکی از آن ها واکنش به اجحافاتی است که در حقشان می‌شود. مهندسان ساختمانی علی رغم بهره‌مندی از قانونی به نام قانون نظام‌مهندسی که از سال 1374 به تصویب مجلس رسیده است، با مضیقه‌های بی‌شماری مواجه‌اند که به برخی از آنها درزیر اشاره می شود:
یکی از محدودیت‌های جامعه مهندسی علی رغم یک سازمان مردم‌نهاد بودن، عدم مدیریت واحد در اتخاذ تصمیم‌های قانونی و اجرای آن است و مثال روشن آن عدم اجرای شناسنامه‌ فنی ساختمان است. یکی از موارد مهم و اساسی در دوام و قوام ساختمان داشتن شناسنامه فنی است. طبق این شناسنامه ، کیفیت بنا که حق مسلم آحاد جامعه است، مشخص و معیین می‌شود.
 در واقع یکی از راه های جلب یا سلب اطمینان و اعتماد جامعه به یا ازسازندگان و مهندسان مشاهده یا عدم مشاهده شناسنامه‌ ساختمان هنگام خرید ملک است چرا که بهره‌بردار واقعی یا همان خریداراز قانون الزام شناسنامه دار بودن آن آگاه است و می داند ساختمانی که تهیه می کند در صورتی امنیت و آرامش او را فراهم خواهد کرد که شناسنامه داشته باشد ولی وقتی در هنگام خرید چنین چیزی را نمی‌بیند نسبت به جامعه مهندسی بدبین می‌شود. البته این بدبینی در صورتی‌ بدتر می‌شود که از اجرای آن در برخی از استان‌ها مطلع می‌شود اما علت عدم اجرای آن در کلانشهری مانند پایتخت سؤال و ابهام بهره‌بردار را شدت می‌بخشد. این قبیل موارد که چهره‌ای ناخوشایند از جامعه مهندسی ساختمان به بهره‌برداران نشان می‌دهد،کم نیست ولی دراین مقال لازم می‌نماید به مواردی اشاره شود که این محدودیت‌ها نه برای بهره‌برداران واحدهای مسکونی و مردم بلکه خود جامعه مهندسی ایجادشده است.
مهندسان اگر می‌خواهند در کل جامعه  اثرگذار باشند نه‌فقط از طریق ساخت‌وساز و نظارت و اجرا و محاسبه مناسب امکان‌پذیر خواهند بود ـ که آن‌هم هست ـ اما در گام اول باید نسبت به اصلاح از درون جامعه خود بیندیشند. جامعه مهندسی ابتدا باید محدودیت‌های خود را بشناسد و سپس با اولویت بندی برای رفع مشکلات موجود برنامه‌ریزی کند . به نظر می‌رسد اکنون و روز انتخابات، انتخاب اعضای هیئت‌مدیره موجه و خبره می‌تواند آغاز مناسبی برای تغییر و تحول و خروج از محدودیت‌های درون‌سازمانی باشد.
مهندسان ساختمانی در هر هفت رشته با تنگناهایی مواجه‌اند که برخی از آنها را می‌توانند با انتخاب افراد شناخته‌شده و نه امتحان پس نداده برای هیئت‌مدیره‌های استانی سازمان ابراز و راه های برون رفت از تنگناها را مطالبه نمایند. چگونگی ابراز مطالبات نیز از روی ‌هم‌سابقه و هم‌ برنامه‌های کاندیداها قابل‌شناسایی و اعلام از طریق رأی ‌دادن به کاندیدای موردنظر است. به برخی از مطالبات درون جامعه مهندسی که در طول سال ها ارتباط با این قشر از زبانشان شنیده شده در ذیل اشاره می‌گردد تا هم به انتخاب‌کننده در انتخاب فرد اصلح کمک کند و هم برای انتخاب‌شونده جهت گنجاندن آنها در صدر برنامه های اصلاحی خود در صورت راه یابی به هیات مدیره چراغ راه باشد.
یکی از محدودیت‌ها و مشکلات مهندسان جوان در حال حاضر ماندن پشت سد آزمون است که فارغ‌التحصیلان بی‌شمار مهندسی ساختمانی در هر هفت رشته علی رغم کسب مدارج علمی از مراجع آموزش عالی کشور برای ورود به بازار کار باید از چنین سدی عبور کنند اما بنا به علل بی‌شمار ناتوان از آن هستند. بنابراین کسانی که به‌عنوان کاندیدا خود را برای انتخابات هیئت‌مدیره معرفی کرده‌اند باید در برنامه‌های خود برای عبور مهندسان از سد آزمون راهکار ارائه کنند تا مهندسانی که می‌خواهند رأی بدهند با استناد و یا بهتر است بگوییم دلخوشی به آن برنامه‌ها به کاندیدای موردنظر خود رأی دهند.
عدم امکان مهندسان پایه 3 در طراحی ساختمان‌های بزرگ نیز یکی دیگر از مشکلات جامعه مهندسی است که انتظار دارند هیئت‌مدیره جدید برای استفاده از ظرفیت‌ها و پتانسیل گروه‌های پایه 3 راهکارهایی ارائه دهند تا از این سرمایه‌های انسانی و ملی به نحو مقتضی بهره‌برداری شود.
بحث عدالت در توزیع کار بر مبنای شایستگی‌ها و صلاحیت‌ها نیز ازجمله مطالباتی است که تاکنون از مشکلات جامعه مهندسی بوده است.
 در این رابطه کسانی که کارمند هستند و از جاهای دیگر به‌غیراز ارجاع کار درآمد دارند به‌اندازه کسانی که صرفاً از این طریق زندگی‌شان را تأمین می‌کنند از توزیع کار برخوردارند که انتظار می‌رود کاندیداهای انتخابات هیئت‌مدیره برنامه و یا راهکارهای خود را برای مرتفع کردن این معضل جامعه مهندسی در معرض انتخاب رأی‌دهندگان قرار دهند.
یکی دیگر از مطالبات و اعتراض‌های جامعه مهندسی به رسوب حق‌الزحمه مهندس ناظر و بلوکه شدن آن در حساب سازمان برمی گردد. در مورد استیفای این حق قانونی مهندسان انتظار دارند کاندیدای دوره هفتم انتخابات هیئت‌مدیره در صورت انتخاب شدن راهکاری ارائه دهند که کاندیداها می‌باید چگونگی پرداختن به این معضل را در برنامه‌های انتخاباتی‌شان با شفاف سازی مطرح نمایند.
انتظار رعایت شأن و منزلت جامعه مهندسی در داخل سازمان آن‌طور که شایسته این قشر فرهیخته است و اهمیت دادن به آموزش و پژوهش برای نهادینه کردن جایگاه پژوهش در سازمان و اتصال این حلقه مفقوده دانشگاه و صنعت از انتظارات بجایی است که کاندیداها برای اهمیت قائل شدن بدان می‌بایست در برنامه‌های خود به چگونگی تحقق آن بپردازند.
هرچند تاکنون برای جامعه مهندسی از صدر تا ذیل تصمیم گرفته‌اند مثلاً در انتخاب رئیس سازمان که با وجود انتخاب توسط اعضا و حائز اکثریت آراء شدن یکی از کاندیداها نهایتاً از میان دارندگان بیشترین آراء وزیر راه و شهرسازی سه نفر را انتخاب و به رئیس‌جمهور معرفی می‌نماید که رئیس‌جمهور هم از میان سه نفر یک نفر را به‌عنوان رئیس شورای مرکزی سازمان مردم‌نهاد! نظام‌مهندسی انتصاب می‌نماید. چه در مورد شاهد فوق و چه در رابطه با سایر تعدد و تکثر قانونی و تصمیم‌گیری در عرصه صنعت ساختمان از این قبیل اشکالات بسیار است که لازم است به‌موقع و گام‌به‌گام با پیشنهاد به مراجع ذیصلاح مورد بازنگری قرار گرفته و تکمیل شوند اما انتخابات دوره هفتم هیئت‌مدیره سازمان نظام‌مهندسی می‌تواند آغاز خوبی برای تعیین سرنوشت تمام مطالبات جامعه مهندسی باشد.
 مهندسان با حضور حداکثری در انتخابات و تعیین کاندیداهای دارای حسن سابقه و با برنامه می‌توانند سهم و نقش به‌یادماندنی از خود در یک انتخابات با هزار سودا ایفا نمایند.
                                                   قادر نصیری ترزنق