هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   223   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

تـــهــران شـهـر بی‌دفـــاع

کد مطلب: 3120
پس از گذشت سه روز از وقوع سیلاب در پاکدشت و حریم مناطق شهر تهران هنوز محلی‌ها به دنبال تازه‌عروس دامادی می‌گشتند که می‌گفتند برای گرفتن عکس‌های یادگاری‌شان به ارتفاعات پاکدشت رفته‌اند اما طعمه سیلاب شده و نه‌تنها جنازه‌شان بلکه به‌جز پلاکی، ماشین عروس نیز پیدا نشده است.
این روزها هنوز هم در بلوار هجرت محله افسریه، می‌توان کارگرانی را دید که با بیل نسبت به جمع‌آوری درختان شکسته و یا آسفالت‌های کنده‌شده اقدام می‌کنند و سرعت‌گیرهای تکه‌تکه شده که سیلاب آن را با خود برده نیز سرعت کارشان را نمی‌گیرد.
در سومین روز از سیل تهران، دو تن از اعضای شورای شهر تهران به همراه عبداللهی معاون خدمات شهری شهرداری تهران و شهرداران مناطق 15 و 14 برای بازدید از مناطق و حریم شهر تهران عازم منطقه سیل‌زده شدند.
اقبال شاکری در حاشیه بازدید از مناطق سیل‌زده حریم شهر تهران با بیان اینکه سیلاب تهران یک اتفاقی است که مربوط به شهر تهران نبوده ، گفت: مسئولیت ساماندهی و پیشگیری از وقوع سیلاب به حاکمیت و وزارتخانه‌های نیرو و جهاد کشاورزی مربوط می‌شود که می‌بایست بارش‌ها را مدیریت کنند.
وی با اشاره به تغییر شرایط اقلیمی گفت: با تغییر شرایط، بارندگی‌ها به‌صورت رگباری شده و احتمال سیلابی شدن مسیرهای متروک افزایش‌یافته و باید وزارت نیرو و جهاد کشاورزی در خصوص ساماندهی رود دره‌ها تمهیداتی بیندیشد.
رئیس کمیته عمران شورای شهر با بیان اینکه سیل اخیر نشان داد که به بستر و حریم رود دره‌ها توجه و دقت کافی نشده است، گفت: احتمال دخل و تصرف در رود دره‌ها و ناهماهنگی دستگاه‌ها نیز به چشم می‌خورد به‌گونه‌ای که سازمانی با ایجاد کانال‌های آب قصد داشته آب را مدیریت کند اما سرعت آب را افزایش داده است.
وی با اشاره به اینکه در حوزه مدیریت آب‌های سطحی باید نسبت به ایجاد حوضچه‌های آرامش اقدام کرد، گفت: با ایجاد این حوضچه‌ها آب و سیلاب حریم تهران وارد شهر نخواهد شد.
شاکری افزود:سیلاب اخیر کلاً از حوزه اختیارات شهرداری خارج بود و بااین‌حال سیلاب وارد بلوار هجرت شده و مشکلاتی را ایجاد کرده است.
رئیس کمیته عمران شورای شهر کار معاونت خدمات شهری در ساماندهی و پاکسازی معابر از گل‌ولای را مطلوب دانست و اظهار داشت:‌ البته بخشی از سیلاب در درون پادگان‌ها رخ‌داده که نیروهای شهرداری دسترسی به آن نداشتند.
وی سازمان مدیریت بحران را مسئول اصلی رسیدگی به حادثه سیلاب دانست و گفت: مسئولان این سازمان باید برای کاهش خطرپذیری سیلاب اقدام قوی‌تر انجام داده و سامانه هشدار سریع سیلاب را جزو اولویت‌های مهم خود قرار دهند.
شاکری خاطرنشان کرد: مطالعات ایجاد سامانه هشدار سریع سیلاب آغازشده اما ازآنجایی‌که قابل‌رؤیت نیست به‌کندی پیش می‌رود.
تهران شهر بی‌دفاع در مقابل سیل و زلزله
رحمت‌الله حافظی رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر نیز با بیان اینکه سیلاب اخیر خارج از شهر و حریم تهران بود، گفت: اتفاقات اخیر نشان می‌دهد که تهران شهر بی‌دفاع در مقابل سیل و زلزله است و باید مسئولان متولی امر موضوعات این‌چنینی را جدی‌تر بگیرند.
وی با انتقاد از عملکرد سازمان مدیریت بحران گفت: این سازمان باید جدی‌تر به وظایف خود عمل کند اما چون جایگاه این سازمان در حد معاون وزیر است سایر دستگاه‌ها از آن تبعیت نمی‌کنند و لازم است جایگاه آن ارتقا یابد.
عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه بایستی جایگاه ستاد مدیریت بحران به‌گونه‌ای باشد که رئیس‌جمهور، ریاست آن را بر عهده داشته باشد، ادامه داد: برای آنکه سازمان‌های نظامی و انتظامی نیز از تصمیمات مدیریت بحران تبعیت کنند باید جانشین رئیس سازمان مدیریت بحران با تأیید فرمانده کل قوا منصوب شود.
حافظی افزود: برای خروج از این استیصال سازمان مدیریت بحران، تنها راهکار اصلاح ساختار است و حتی می‌توان سازمان پدافند غیرعامل نیز در این ستاد ادغام شود.وی با بیان اینکه منشأ سیلاب روز جمعه خارج از شهر تهران بود گفت:‌ باید وزارت نیرو، جهاد کشاورزی، و سایر سازمان‌های متولی برای بهبود وضعیت اطراف تهران وارد عمل شده و نقاط خطرپذیر را شناسایی و رفع کنند و مناسب‌ترین و کم‌هزینه‌ترین روش نیز ایجاد حوضچه‌های وسیع آرامش در مسیر سیل است.
به گفته حافظی، وظیفه مطالبه و شناسایی دستگاه‌های دخیل بر عهده سازمان مدیریت بحران است اما این سازمان در خواب عمیقی فرورفته و حاصل آن نیز این آسیب‌هاست.
وی با بیان اینکه سیل در شرقی‌ترین قسمت اتوبان هجرت رخ‌داده و گل‌ولای ناشی از آن تا بیمارستان بعثت رسیده بود، گفت: سیلاب گل‌ولای حریم را به سمت تهران حرکت داده و شهرداری نیز در 48 ساعت بعد از حادثه عملکرد قابل‌تقدیری در خصوص جمع‌آوری گل‌ولای و سنگ‌ها داشته و محیط شهری را برای حضور مردم فراهم کرده است.
در ادامه فرهود حمیدی شهردار منطقه 14 نیز با بیان اینکه اراضی این منطقه جزو مناطق حفاظت‌شده و از نقاط سرخه‌حصار است، گفت: این منطقه در اختیار اداره کل منابع طبیعی قرار دارد و باید دستگاه‌های متولی در حوزه‌های آبخیز، مطالعاتی را انجام دهند تا آسیب‌های آن کاهش یابد.
وی با بیان اینکه سیل یکی از اتفاقات غیرمنتظره است که نیاز به پیشگیری دارد ،افزود: دو وزارتخانه نیرو و جهاد کشاورزی باید در حوضه‌های آبخیز منتهی به شهر تهران به‌صورت جدی وارد عمل شوند.
همچنین علی‌اکبر انجمنی شهردار منطقه 15 نیز با بیان اینکه بلافاصله پس از وقوع سیلاب نسبت به پوشش و امدادرسانی اقدام شد، گفت: بارندگی روز جمعه علاوه بر ایجاد سیلاب در پاکدشت و جاده امام رضا (ع) موجب بروز سیل در شرق تهران نیز شد.
وی با رد برخی از شایعات مبنی بر شکسته شدن سد دهک، گفت:‌ سدی شکسته نشده اما این اولین و آخرین سیلاب نیست و باید برای حل مشکل، یک فکر و کار ملی صورت بگیرد و وزارتخانه‌های دخیل برای پوشش این منطقه وارد عمل شوند.
انجمنی خاطرنشان کرد:‌ به علت شدت حادثه تمامی نیروهای خدماتی 48 ساعت در حالت آماده‌باش قرار داشتند و حتی خود من نیز در ساعت 3 بامداد در گل‌ولای تا کمر گیر کرده بودم و اگر نجات نمی‌یافتم قطعاً جان خود را از دست می‌دادم.