هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   162   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

بدترین های صنعت ساختمان معرفی شدند


هر ساله همایش ملی مقررات ملی ساختمان در یکی از شهرهای کشور برگزار می شود. به طور معمول در این همایش های سالانه وزیر راه و شهرسازی و چند تن از معاونان وی، رئيس سازمان نظام مهندسي ساختمان كل كشور، مديران كل راه و شهرسازي استان ها، معاونان هماهنگي امور عمراني استانداري ها، شهرداران، مديران كل بنياد مسكن و انقلاب اسلامي استان ها و ديگر مسئولان كشوري و نيز اساتيد برجسته كشور و صاحبنظران در موضوعات مربوط به ساختمان حضور دارند.

امسال نیز پنجمين همايش مقررات ملي ساختمان توسط وزارت راه و شهرسازي و با حضور مهندس علی نیکزاد دوازدهم تيرماه سال جاري در استان قزوين برگزار شد. اگر چه هدف این همایش ارتقای كيفيت ساختمان ها از طريق آشنايي مسئولان، متخصصان و مردم با نقش مقررات ملي ساختمان در تامين ايمني، بهداشت، بهره دهي مناسب، آسايش و صرفه اقتصادي ساختمان ها ذکر شده، ولی ما بر آن شدیم این موضوع را به شکل دقیق تر از غلامرضا هوایی، مدیرکل مقررات ملی ساختمان جویا شویم. دکتر هوایی یکی از اهداف این همایش را برخورد با کاهلان رعایت مقررات ملی ذکر می کند و می گوید این دستگاه ها معرفی خواهند شد.

پیام ساختمان: هدف این همایش ها چیست که هر سال برگزار می کنید؟

هدف این است تا راهی که در حوزه کیفیت ساخت و ساز و ترویج مقررات ملی ساختمان آمده ایم آسیب شناسی شده و کارکرد سنوات آتی هدف گذاری شود. موضوع دیگری که در این گونه همایش ها مورد تاکید قرار می گیرد واکاوی این موضوع است که چرا برخی استان ها امتیازات پایین و یا منفی در این زمینه ها دارند.

این هــمایــش یکــی از معــدود همایش هایی بود که بدترین های مقررات ملی تذکر گرفتند و با آنها برخورد خواهد شد و در کمترین حد، نام بدترین های صنعت ساختمان در امر رعایت مقررات ملی ساختمان ذکر گردید. علاوه بر اینها، پانل های تخصصی هم داشتیم که در آنها موضوعاتی مانند چالش های مقررات ملی، رعایت مسائل اقتصادی، صرفه جویی در مصرف انرژی، رعایت معماری ایرانی – اسلامی و ... مورد بحث و بررسی قرار گرفتند.