هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   222   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

یک کـــوچه خاص

کد مطلب : 2867
یک کوچه جالب و دیدنی در همین تهران وجود دارد که با آنکه بسیار خاص است، آن‌چنان معروف نیست. کوچه‌ای در خیابان نوفل‌لوشاتوی تهران قرار دارد و قدیمی‌ترین پیتزافروشی تهران را نیز می‌توانی در آنجا مشاهده کنی.
داخل کوچه که شدی، فراموش کن که محصور در میان بازارهای فروش گوشی موبایل و لوازم الکترونیکی دیگر هستی. اینجا تهران است؛ سال 1340!
کوچه لولاگر یک کوچه قرینه است که تمام خانه‌ها و نماها، بالکن‌ها و ساباط‌ها و پنجره‌های آنها و حتی درختان کاشته شده در درون خانه‌ها به‌صورت قرینه و موازی از ابتدا ساخته شده است. به‌محض ورود در این کوچه با بالکن‌ها، پنجره‌ها و نماهای شیشه‌ای مشابه در دو طرف کوچه مواجه می‌شویم که تا انتهای کوچه ادامه دارد. اگرچه سال‌ها از عمر ساختمان‌ها و کوچه لولاگر می‌گذرد اما با توجه به ادامه حیات در یک‌سوی کوچه و حضور و زندگی ساکنان در آن توسط مالکان اصلی، می‌توان نشانه‌هایی از زندگی سابق را در این محل دید.
بنابر اظهارات تعدادی از ساکنان این کوچه، سه برادر مالک اصلی خانه‌های یک طرف کوچه هستند که هنوز نه راضی به فروش و نه راضی به تخریب شده‌اند، اما سوی دیگر کوچه تحت تملک بیمارستان «مروستی» قرار گرفته است و معلوم نیست بیمارستان قرار است برای این فضای قدیمی و باارزش تهران چه تصمیمی بگیرد.
بسیاری از شهروندانی که به بهانه خوردن پیتزاهای متفاوت قدیمی‌ترین پیتزافروشی تهران به این کوچه می‌آیند معمولاً تحت تأثیر فضای متفاوت این کوچه قرار می‌گیرند.