هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   222   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

معماری باغ موزه دفاع مقدس

کد مطلب : 2999
باغ‌موزه دفاع مقدس به‌عنوان نمادی از هشت سال مقاومت، برای بزرگداشت یاد و خاطره دفاع مقدس در تهران ساخته‌شده است. این باغ‌موزه، در امتداد بزرگراه شهید حقانی تا بزرگراه شهید همت در زمینی به مساحت ۲۰۰ هزار مترمربع ساخته‌شده و شامل باغ‌راهی زیبا است.
باغی منحصربه‌فرد از یادگارهای مقاومت که با نورپردازی زیبا و گل‌کاری‌های متنوع و متفاوت، ورودی باغ‌موزه را به محوطه‌ وسیعی به نام باغ دره وصل می‌کند. باغ دره دفاع مقدس در فضایی باز و در نزدیکی تالارهای موزه دفاع مقدس احداث‌شده است. این باغ دره در حدفاصل دو ایستگاه متروی شهید حقانی و شهید همت به‌صورت طولی احداث‌شده است. همچنین فضاهای بازی که داخل باغ در نظر گرفته‌شده‌اند، مانند فضاهای سبزی که مخصوص حضور و تفریح مردم و همچنین فضاهای قابل‌استفاده برای برگزاری مراسم و رزمایش‌های مختلف، به شکلی در این موزه طراحی‌شده‌اند که در مناسبت‌های زمانی مختلف امکان تنوع و تغییر در کاربری فضاها افزایش پیدا می‌کند. کاربری‌هایی مثل رزمایش‌های هفته دفاع مقدس و برگزاری آئین تعزیه در ماه محرم یا نمایش فیلم‌های جنگی بر پرده بزرگ و در هوای آزاد.
 قائم‌مقام مدیر باغ‌موزه در باره طراحی این باغ‌موزه گفت : طرح معماری باغ‌موزه دفاع مقدس با تأیید استاد میرمیران پدر علم معماری ایران برگزیده و اجرایی شده است و این طرح نماد مقاومت مردم در طول 8 سال دفاع مقدس بوده و وجود مسجد جامع خرمشهر در شمالی‌ترین نقطه آن و قرار گرفتن 8 شهید گمنام در مقابل درب اصلی این موزه مبین همین مطلب است.
بنی احمدی در ادامه افزود : برای طراحی این مجموعه بی‌نظیر، زیبا و معنایی بیش از 250 گروه به ارائه طرح پرداختند که در میان آنها 42 گروه به سرپرستی مهندس مرحوم سید هادی میر میران پدر علم معماری ایران این طرح برگزیده‌شده است.
بنی احمدی در ادامه با اشاره به داشتن هفت تالار باغ‌موزه دفاع مقدس که بر اساس عدد عرفانی 7 انتخاب‌شده و طراحی باغ‌موزه دفاع مقدس که نماد مقاومت مردم ایران است، گفت: مسجد جامع خرمشهر در شمالی‌ترین نقطه باغ‌موزه جلوه‌ای از اسلام و مقاومت مردم ایران است .