هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   222   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

استخر معلق

کد مطلب : 2888
تابه‌حال تصور کرده‌اید در استخری شنا کنید که در 35 متری زمین معلق بوده و از شفافیت شیشه، هر لحظه احساس سقوط به شما دست دهد؟! بله درست تصور کردید؛ این همان پروژه‌ای است که در Nine Elms شهر لندن توسط گروه معماری HAL طراحی‌شده و در حال اجراست.
این استخر معلق میان دو ساختمان مسکونی 10 طبقه قرارگرفته که کاملاً از قانون فناوری‌های ساختمانی سبز تبعیت می‌کنند. همچنین در مجاورت این ساختمان‌ها سفارت ایالات‌متحده امریکا قرارگرفته که به توسعه پروژه در بخش بین‌الملل کمک شایانی خواهد کرد.
دورتادور استخر معلق 35 متری را که طول آن به 25 متر می‌رسد، شیشه‌های فایبرگلاس با ضخامت 20 سانتی‌متر پوشانده است. از طریق این استخر می‌توان به‌راحتی به ساختمان مجاور راه پیدا کرد و ساکنان به‌صورت مشترک از آن استفاده کنند.
سین ماریان، طراح این پروژه می‌گوید: هدف من از طراحی این استخر آسمانی این بود که از ساخت‌وسازهای مهندسی با چارچوب‌های خشک و قانونمند خود، کمی فراتر رفته و تا جایی که امکان دارد مرزها را بشکنم. در واقع من می‌خواستم کاری را انجام دهم که تاکنون هیچ‌کس موفق به انجام آن نشده است.
 وی ادامه می‌دهد: این استخر معلق به ‌نوعی نتیجه پیشرفت قابل‌توجه تکنولوژی در دهه اخیر است و می‌خواهد بگوید می‌توان همیشه منحصربه‌فرد و خاص بود. این منحصربه‌فرد بودن استخر همچون شناوری معلق در هوا بر فراز مرکز لندن خودنمایی می‌کند.
بر اساس گزارش‌های ارائه‌شده، این پروژه تا سال 2017 میلادی تکمیل‌شده و به بهره‌برداری خواهد رسید.