هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   222   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

20 درصد مدارس جدید خیّری است

کد مطلب: 3006
وزیر آموزش‌وپرورش گفت: در آستانه آغاز سال تحصیلی یک هزار و 300 مدرسه در سطح کشور تحویل آموزش‌وپرورش شده که 20 درصد این مدارس به همت خیرین مدرسه‌ساز در سطح کشور احداث‌شده است.
علی‌اصغر فانی در آستانه آغاز سال تحصیلی جدید در جمع خبرنگاران اظهار کرد: امسال یک هزار و 300 پروژه آموزشی با هشت هزار کلاس درس با زیربنای یک میلیون و 150 هزار مترمربع تحویل آموزش‌وپرورش شده است.
وی بیان کرد: با افتتاح این مدارس حداقل امسال 250 هزار دانش‌آموز در سراسر کشور در این مدارس مشغول به تحصیل می‌شوند.
فانی ادامه داد: این مدارس با اعتباری بالغ بر یک هزار میلیارد تومان در سراسر کشور احداث شده است.
وزیر آموزش‌وپرورش همچنین از ساخت 700 مدرسه دیگر در کشور تا پایان امسال خبر داد و گفت: تخصیص منابع عمرانی در پنج‌ماهه اول امسال خوب بوده و پیش‌بینی می‌شود تا آخر سال 700 مدرسه دیگر احداث شود.
وی با بیان اینکه در مهرماه امسال 40 هزار کلاس درس با بخاری‌های نفت‌سوز خداحافظی می‌کنند، گفت: تخصیص منابع عمرانی در آموزش‌وپرورش در سال جاری مطلوب بود و امیدواریم توسعه فضاهای آموزشی با سرعت بیشتری صورت گیرد.
مناطق محروم در انتظار خیرین مدرسه‌ساز
این سخنان خوشحال‌کننده و امیدبخش وزیر آموزش‌وپرورش در حالی است که گرچه تعداد دانش‌آموزان طی سال‌های اخیر رو به کاهش نهاده، ولی بحث کمبود و فرسودگی مدارس و مقاوم و استاندارد نبودن برخی از فضاهای آموزشی موجود همچنان یکی از مهم‌ترین مشکلات آموزش‌وپرورش است؛ مشکلی که به دلیل کمبود و نبود اعتبار همچنان به قوت خود باقی است و کمک شایان خیرین و نهادها و بنیادهای خیریه‌ای متعدد به این بخش نیز تاکنون نتوانسته پاسخگوی تمام نیازهای نظام تعلیم و ترتیب کشور باشد.
به گزارش پیام ساختمان طبق آمار سازمان توسعه، تجهیز و نوسازی مدارس کشور، اکنون 105 هزار مدرسه در سطح کشور وجود دارد که به دلیل انبوه جمعیت دانش‌آموزی، معضل کمبود فضای آموزشی همواره در کشور به‌ویژه مناطق و استان‌های محروم و مرزی وجود داشته و دارد.
این امر باعث شده که بسیاری از مدارس به‌ویژه در یکی دو دهه گذشته به‌صورت دونوبته یا حتی سه نوبته اداره شود.
بحث فرسودگی مدارس نیز در کنار کمبود فضاهای آموزشی، مشکل دیگری است که نظام آموزشی با آن درگیر است، زیرا بسیاری از مدارس موجود طی چند دهه اخیر فرسوده و از رده خارج هستند که باید مورد بازسازی قرار گیرند.
امکانات و تجهیزات ناکافی در بسیاری از مدارس کشور از جمله سیستم گرمایشی و سرمایشی قدیمی و در سال‌های اخیر نیز تجهیزات موردنیاز برای هوشمندسازی مدارس، از دیگر مشکلات این حوزه است که البته تمام رفع این کمبودها و مشکلات در گرو تأمین اعتبار است؛ اعتباری که تاکنون تأمین نشده است.
این شرایط از یک‌سو و قدر و اهمیت توجه به نظام تعلیم و تربیت از سوی دیگر باعث شده که خیرین زیادی به‌صورت انفرادی و نهادی وارد این حوزه شده و بخشی از کمبودها و نیازهای بر زمین‌مانده این بخش را به دست ‌گیرند و به‌عنوان بازوی توانمند آموزش‌وپرورش عمل کنند.