هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   222   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

خریداران فرابورسی مسکن در مرز یک میلیون خانوار

کد مطلب : 3039
مدیریت امور ناشران شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه اعلام کرد: با ورود بیش از ۲۶ هزار نفر به فرایند معاملات اوراق تسهیلات مسکن، تعداد استفاده‌کنندگان از این اوراق از مرز ۹۵۰ هزار نفر گذشت.
به گزارش پیام ساختمان به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، در معاملات ماه گذشته فرابورس ۲۶ هزار و ۳۰۰ نفر با خرید یک میلیون و ۲۵ هزار اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن، وارد فرایند خرید مسکن شدند تا تعداد استفاده‌کنندگان از این اوراق به رقم ۹۵۲ هزار و ۹۰۷ نفر برسد.
بر اساس این گزارش، با صدور ۳۹ هزار و ۳۵۹ کد سهامدار جدید در ماه گذشته، جمعیت سهامداران بازار سرمایه به رقم هشت میلیون و ۱۸۱ هزار نفر رسید.
همچنین در معاملات مردادماه امسال، ۱۷۰ هزار و ۸۲۳ کد حداقل یک خرید یا یک فروش (۶۸ هزار و ۱۸۵ کد حداقل یک خرید و ۱۰۲ هزار و ۶۳۸ کد حداقل یک فروش)  در بازار انجام دادند.
در گزارش مدیریت ناشران شرکت سپرده گذاری مرکزی آمده است: کل روزهای معاملاتی مردادماه گذشته ۲۰ روز بود که کل معاملات کدها به رقم ۹۳۱ هزار و ۲۷۳ رسید.
معاملات حق تقدم تسهیلات مسکن از سال ۸۹ در شرکت فرابورس ایران آغاز شده است که هم اکنون بیش از۲۰ اوراق در این شرکت معامله می شود.
سقف پرداخت تسهیلات خرید و تعمیرات مسکن از محل اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن مبلغ۴۵۰ میلیون ریال است که مدت بازپرداخت تسهیلات ۱۲ سال تعیین شده است.
نرخ سود تسهیلات فروش اقساطی خرید مسکن حداکثر ۱۶ درصد (تقسیط تسهیلات به سه روش ساده، پلکانی سالانه و پلکانی دوره‌ای) است که متقاضیان استفاده از این اوراق می‌توانند به شرکت‌های کارگزاری عضو فرابورس و یا شعب بانک مسکن مراجعه کنند.