هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   222   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

در نخستین جلسه انجمن ساختمان‌های پایدار مطرح شد؛ کاهش هزینه‌هــا با ساختــمان پایدار

کد مطلب :2996
نخستین جلسه انجمن ساختمان‌های پایدار ایران به میزبانی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی برگزار شد. در این جلسه علاوه بر انتخابات هیئت‌مدیره انجمن که با نظارت نماینده وزارت علوم برگزار شد، موضوعات مختلفی از جمله میزان حق عضویت اعضا و همچنین نحوه تعامل هیئت‌مدیره موردبررسی قرار گرفت و در پایان جلسه برخی از پیشگامان انجمن مهم‌ترین اهداف را در گفتگو با پیام ساختمان بیان کردند.
تضاد صادرات سیمان با توسعه پایدار
به گزارش خبرنگار پیام ساختمان رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی به‌عنوان تنها سخنران گفت: متأسفانه تاکنون سرمایه‌های گزافی در بخش ساختمان بدون در نظر گرفتن اصول توسعه هزینه شده است. امیدواریم با شکل‌گیری این انجمن ساخت‌وسازها به سمت توسعه پایدار برود.
محمد شکرچی زاده با بین این مطلب افزود: تولید و مصرف سیمان نمونه‌ای از فقدان توسعه پایدار در صنعت ساختمان ما به شمار می‌رود. هم‌اکنون بیشتر از نیاز داخلی سیمان تولیدشده و به کشور‌های دیگر صادر می‌شود. درحالی‌که صادرات این محصول با توسعه پایدار در تضاد است.
وی با بیان اینکه بعد از جنگ جهانی دوم بسیاری از کشور‌ها به سمت توسعه پایدار رفتند و به همین جهت از تولید و ساخت‌وساز سنتی به صنعتی رو آوردند، خاطرنشان کرد: این مرکز هم آمادگی را دارد تا انجمن را در راه دستیابی به اهداف موردنظر کمک کند.
اشتباهات مهلک طراحی
در ادامه سراغ چند تن از پیشکسوتان، بنیان‌گذاران و منتخبان هیئت‌مدیره انجمن ساختمان‌های پایدار رفتیم و نظر آنها را در مورد شکل‌گیری انجمن جویا شدیم.
دکتر حمید رضائیان‌یزدی به‌عنوان یکی از پیشکسوتان و بنیان‌گذاران انجمن که به‌طور تخصصی در بخش انرژی زمین تحقیق می‌کند، گفت:‌ مجموعه‌ای از مهندسان باید دور هم جمع شوند تا برآیند آن ساختمان پایدار شود.
وی در پاسخ به این سؤال که آیا ساختمان‌های پایدار الزاماً صنعتی هستند، اظهار داشت: پایدار به معنای صنعتی نیست. ما ساختمان‌های سنتی داریم که بعد از 300 سال هنوز هم چشم‌ها را خیره می‌کنند. در حقیقت ساختمان‌های تجدیدپذیر و کم‌مصرف را ما به دنیا عرضه کردیم. اگر به حاشیه کویر بروید خواهید دید که ساختمان‌های این منطقه سازگار با آب‌وهوا بوده و مصرف بسیار کمی دارند اما متأسفانه به جای توسعه آنها، دنبال صرف کپی بدون محک علمی رفته‌ایم.
وی ادامه داد: زمانی که همه تمدن‌ها به آب پناه می‌بردند ما به کویر پناه می‌بردیم و این به دلیل اعتماد بالای ما به توانایی‌ها و دانش مهندسی بوده است. انجمن ساختمان‌های پایدار هم باید ساختمان‌ها را به سمت کم‌مصرف بودن، مقاومت بیشتر و ارزانی ببرد.
رضائیان با بیان اینکه برخلاف تصوری که وجود دارد، ساختمان پایدار ارزان‌تر هم ساخته می‌شوند، خاطرنشان کرد:‌ بخش اعظم اسراف منابع و هزینه در ساختمان، ناشی از اشتباه طراحان است. مثلاً برای تهویه مطبوع بار سرمایش و گرمایش باید محاسبه شود اما متأسفانه این بار اصلاً در ساختمان‌ها به‌درستی محاسبه نشده است. میزان این اشتباه از 100 درصد تا 500 درصد مشهود است؛ بنابراین مالکان باید از 1 تا 5 برابر بیشتر هزینه کنند. در سایر بخش‌های ساختمان هم‌چنین طراحی‌های اشتباهی وجود دارد. حتی متأسفانه شرکت‌های بسیار بزرگ هم توانایی این کار را ندارند. البته دانش مهندسی ما عقب نیست؛ همت مهندسی ما کم است.
ساختمان‌های دولتی اولویت توسعه پایدار
رئیس مرکز تحقیقات محیط‌زیست و توسعه پایدار دانشگاه شیراز نیز در مورد ضرورت تشکیل این انجمن به پیام ساختمان گفت: امروزه با توجه به چالش‌های محیط‌ زیست کشور نیاز به ایجاد یک انجمن در بخش ساختمان‌سازی که 40 درصد انرژی را مصرف می‌کند، احساس می‌شود.
دکتر ناصر طالب‌بیدختی با بیان این مطلب افزود: ساختمان پایدار علاوه بر مصرف انرژی، مباحثی همچون ایمنی، ارزان بودن، بهداشت و... را دربر می‌گیرد. ما به این انجمن نیاز داریم تا در جهت فرهنگ‌سازی بین دانشگاه، کارفرماها، مشاوران و مجریان ارتباط برقرار کند. در این میان دولت نقش اساسی و مهمی دارد و حتی برخی از مشکلات ناشی از عدم رعایت اصول توسعه پایدار دولت بوده است. به نظر من برای فرهنگ‌سازی بهتر می‌توان توسعه پایدار را در درجه اول در ساختمان‌های دولتی که ساخته می‌شود،‌ پیاده کرد.
وی افزود: قطعاً ساختمان پایدار به‌مراتب ارزان‌تر از ساختمان‌هایی تمام می‌شود که بدون در نظر گرفتن بخش‌های مختلف طراحی و با مصالح سنگین اجرا می‌شوند.
دنبال مسائل صنفی نیستیم
عضو هیئت‌مدیره انجمن ساختمان‌های پایدار نیز به پیام ساختمان گفت: در توسعه پایدار مشارکت یک مفهوم حائز اهمیت است و نیاز است این مفهوم از لایه‌های پایین صنعت ساختمان به بالا پیگیری شود. بدین ترتیب این انجمن بستر مشارکت و همفکری طراحان، سازندگان، ناظران و به‌طورکلی شهروندانی که از ساختمان‌ها استفاده می‌کنند را فراهم می‌آورد و از طرفی این هم‌افزایی را به دولت منتقل می‌کند. این انجمن به دنبال مسائل صنفی نیست و رویکرد ما علمی است.
دکتر سلطانی افزود: ما با انباشت قوانین بسیار خوبی مواجهیم که وضع شده‌اند اما در عمل با مشکل مواجه‌اند. حضور انجمن‌های علمی می‌تواند علاوه بر تفسیر و بررسی مسیر‌های جدید، باعث اجرایی شدن قوانین شود.
وی در مورد تأثیر انجمن بر دانشگاه‌ها هم گفت: دانشجویان موتور محرکه تحقیق و توسعه هستند. آنها از یک‌طرف پیام‌آور و سفیر دانسته‌های علمی و تخصصی از دانشگاه به شهروندان هستند و از طرفی به‌عنوان رابط با اهل فن می‌توانند خواسته‌های شهروندان را به اساتید اطلاع دهند؛ بنابراین می‌توانند در جهت ارتقای انجمن نقش مطلوبی ایفا کنند. امیدوارم کمیته دانشجویی انجمن فعال باشد.
جلوگیری از تحقیقات تکراری
دکتر فلاح نیز به‌عنوان یکی از بنیان‌گذاران این انجمن به خبرنگار ما گفت: ما کشوری درحال‌توسعه هستیم و ساختمان‌سازی جایگاه ویژه‌ای در کشور ما دارد. اگر تفکر پایداری موردتوجه قرار نگیرد، همان اتفاقی در بخش ساختمان خواهد افتاد که امروز با سرمایه‌گذاری بالا در حال برطرف کردن اثرات زیست‌محیطی آن در سایر بخش‌های صنعت هستیم.
وی افزود: این تفکر اگر از طریق آموزش و هم‌اندیشی وارد جامعه متخصصان شود، می‌تواند کمک زیادی به بهبود وضعیت صنعت ساختمان کند. خوشبختانه ما ارتباط خوبی با انجمن جهانی ساختمان‌های سبز داریم و می‌توانیم از یافته‌های علمی جهانی استفاده کنیم. این کار باعث می‌شود تا تحقیقاتی که صورت گرفته مجدد تکرار نشود.
وی با بیان اینکه ساختمان پایدار از طراحی تا مصالح و تکنولوژی‌ها را دربر می‌گیرد، خاطرنشان کرد:‌ هیچ انتظاری از دولت نداریم. همین که به ما این فرصت داده‌شده تا این انجمن را تأسیس کنیم، اثرات خود را خواهد گذاشت و نیاز به قانون و اعتبار ندارد. چون کسانی را که آموزش می‌دهیم در بدنه صنعت هستند.
نتایج انتخابات
لازم به ذکر است ناصر طالب بیدختی با 36 رأی، محمد شکرچی‌زاده با 34 رأی، مجتبی حسینعلی‌پور با 32 رأی، غلامرضا بابایی همتی با 31 رأی، علی سلطانی با 28 رأی به‌عنوان اعضای اصلی هیئت‌مدیره و منصوره طاهباز با 23 رأی و بهروز محمد کاری با 18 رأی به‌عنوان اعضای علی‌البدل انتخاب شدند.
در بخش بازرسان هم محمدحسن فلاح با 25 رأی و نعیمه بایرام‌پور با 17 رأی به‌عنوان بازرس انجمن ساختمان‌های پایدار انتخاب شدند.