روشن نگه‌داشتن موتور طرح ارجاع کار

شمار نشریه : 222

  کد مطلب : 3001
  مهندس ناظر کیست؟
فردی است که پروانه اشتغالش را از آقای واو (وزاتخانه) می‌گیرد ولی آقای نون (نظام‌مهندسی استان) او را انتخاب می‌کند تا برای آقای میم (مالک) کار کند و گزارش کارش را به آقای شین (شهرداری) بدهد! به همین سادگی، به همین خوشمزگی!
    اسم این کار چیست؟
به زبان ساده و خیلی مختصر به این کار می‌گویند «طرح ارجاع کار نظارت بدون دخالت دست برای قطع ارتباط مالی بین مالک و ناظر!
    مهندس ناظر چطوری حق‌الزحمه‌اش را دریافت می‌کند؟
آقای نون حق‌الزحمه ناظر را از روز اول کلنگ زنی تا روز آخر پایان کار محاسبه و از آقای میم می‌خواهد قبل از اینکه نوک کلنگ به زمین اصابت کند کللل! مبلغ را بریزد به حساب سازمان، بعد آن را طی چند مرحله  می‌ریزد به‌حساب ناظر!
   عجب! پس به‌جای «طرح ارجاع کار نظارت» باید اسم این طرح را می‌گذاشتند « طرح ارجاع حق‌الزحمه مهندسان به سازمان»! حالا این کار پیچ‌درپیچ چه نفعی برای سازمان دارد؟
نفع؟ برای سازمان؟ سازمان فقط به فکر کیفیت ساخت‌وساز است. البته این وسط پنج درصد حق‌الزحمه مهندس ناظر به سازمان تعلق می‌گیرد و بابت چندمیلیاردی هم که در حساب سازمان است سود مختصری می‌ماند برای روشن نگه‌داشتن موتور طرح ارجاع کار نظارت.
    حالا واقعاً این طرح، کیفیت ساخت‌وسازها را افزایش داده؟
می‌گویند راحت‌ترین کار دنیا را مدیرکل سازمان ملل دارد چون فقط هرچند وقت یک‌بار ابراز نگرانی می‌کند! حالا حکایت کیفیت ساخت‌وسازها را باید از آقای واو پرسید که هرچند یک‌بار از آن انتقاد می‌کند.
قبری به نام مسکن مهر!
حکایت قدیمی: شخصی که به‌شدت بیمار بود از کسی خواست تا از طرف او برای خوشحالی و رفع نگرانی دوستانش نامه‌ای بنویسد. پس از مدتی نوشتن، بیمار از نویسنده پرسید چه می‌نویسی؟ نویسنده نامه گفت: دارم خبر بهبودی و سلامتی‌ات را می‌نویسم، فقط نمی‌دانم کلمه قبر را با غین می نویسند یا قاف!
حکایت جدید: وزارت راه و شهرسازی از روز اول فعالیت در دولت یازدهم همیشه ضمن انتقاد از طرح مسکن مهر به‌عنوان عامل اصلی تورم، بر تکمیل و تحویل واحدهای مسکن مهر تأکید کرده و آن را یکی از اولویت‌های خود اعلام کرده است. از آن‌طرف در حدود 200 هزار متقاضی این واحدها فقط در پایتخت طی 24 ماه گذشته همچنان در انتظار تحقق وعده‌های فراوان این مسئولان در رابطه با تحویل خانه‌های خود هستند. حالا هم وزارت راه و شهرسازی در اقدامی جدید، در صفحات مربوط به مسکن مهر متقاضیان، از آنها خواسته، نام و مشخصات «وراث بعد از فوت» خود را معرفی کنند! گویا خود مسئولان هم به این نتیجه رسیده‌اند که عمر متقاضیان فعلی به بهره‌برداری واحدهای مسکن مهر قد نخواهد داد!