هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   222   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

نظام مهندسی درگیر بازی‌های جناحی نشود

کد مطلب : 2970
کورش شرفشاهی
(قسمت اول)
سازمان نظام‌مهندسی ساختمان با بیش از 250 هزار عضو تحصیلکرده، یکی از بزرگ‌ترین تشکل‌های صنفی کشور و تأثیرگذارترین تشکل صنفی در حوزه ساختمان است. این تشکل که علی‌القاعده باید از سیاسی‌کاری فاصله گرفته و به پیگیری مشکلات ساخت‌وساز کشور که پرچالش‌ترین بخش اقتصادی کشور است، بپردازد اکنون در آستانه انتخابات دیگری است تا اعضای هیئت‌مدیره‌های استانی جدید خود را بشناسد. در آستانه دور جدید انتخابات هیئت‌مدیره، این دغدغه در اذهان وجود دارد که مبادا سیاسی‌کاری بر منافع صنفی و ملی پیشی بگیرد و رفع مشکلات ساخت‌وساز در حاشیه بماند. در این رابطه با دو تن از نمایندگان مردم در خانه ملت گفت‌وگو کردیم که در ادامه آمده است:
کاسه و کوزه
 سرمهندس ناظر می‌شکند
عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه خیلی از اعضای این سازمان از افراد توانمند جامعه مهندسی کشور هستند، افزود: بااین‌وجود آن‌طور که جامعه و کلان مدیریت کشور انتظار داشت، سازمان نظام‌مهندسی ساختمان نتوانست رونق پیدا کند و خدمات خودش را ارائه بدهد .
سید احسن علوی در خصوص انتخاب اعضای هیئت‌مدیره گفت: آن چیزی که واقعیت دارد، هیئت‌مدیره یا افرادی که در هر قالبی انتخاب می‌شوند تا مدیریت این سازمان را به دست بگیرند، انسجام و هماهنگی لازم را ندارند.
وی ادامه داد: مشکل بعدی این است که در جامعه ما وقتی فردی بر امری نظارت می‌کند، قوه تضمین اجرایی و قدرت اجرایی آنچنانی ندارد، زیرا مالکینی که صاحب‌کار هستند، قوانین خاص خودشان را دارند. لذا اگر یک مهندس بخواهد در مورداجرای قوانین، آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌ها سخت بگیرد، کارفرمای اصلی دستورالعملی را صادر می‌کند؛ بنابراین مهندسان در بحث نظارتی دستوری صادر می‌کنند که مالک کاملاً تمکین نمی‌کند.
علوی اظهار داشت: من به‌عنوان مهندس ناظر در بسیاری از پروژه‌ها دستورالعملی را صادر کردم و گفتم که بر این اساس باید فلان اقدام اجرایی شود، ولی مالک تمکین نکرد و درنهایت ناگزیر ‌شدم یا دست از این کار بکشم، یا دستور تعطیلی کار را بدهم که متأسفانه انجام نشد.
وی با تأکید بر اینکه اضلاع سیستم نظارتی ساخت‌وساز با هم هماهنگ نیستند، ادامه داد: شهرداری، سازمان نظام‌مهندسی ساختمان، شخص مهندس ناظر و در یک‌کلام، ریتم مجموعه‌ای که باید باهم کار کنند، ریتم درستی نیست و متأسفانه هماهنگ نیستند. درنتیجه کاسه و کوزه سرمهندس ناظر می‌شکند چون او پناهی ندارد و سازمان نظام‌مهندسی که باید از این مهندس دفاع کند، دفاعش جانانه‌ نیست و آن‌طوری که بایدوشاید، دوام و قوام لازم را ندارد.
نماینده سنندج با اشاره به اینکه هر قانونی باید ضمانت اجرا داشته باشد، ولی سازمان نظام‌مهندسی ضمانت اجرا ندارد، اظهار داشت: تعدد قوانین در مملکت خیلی زیاد است و نه‌تنها در سازمان نظام‌مهندسی کشور، بلکه در زمینه اجرای همه قوانین موفق نبوده‌ایم. مسئله دیگر اینکه آنچه شایسته سازمان نظام‌مهندسی ساختمان است، محقق نشده و باید قوانین سخت‌گیرانه‌تری را اعمال کنند و کاری کنند که این نظام بتواند قدرت اجرایی داشته باشد. مثلاً یک ناظر باید پشتوانه داشته باشد و اگر دستورالعملی صادر کرد، آن سازنده احساس کند که اگر دستورالعمل ناظر را رعایت نکند، کارش با مشکلات بسیاری مواجه خواهد شد. ولی متأسفانه ارتباط تنگاتنگی بین شهرداری و سازمان نظام‌مهندسی ساختمان نیست و درجاهایی با هم اختلاف دارند که همین امر باعث می‌شود، سازنده بهره‌برداری و سوءاستفاده کند.
باید در نظام‌مهندسی بازنگری جدی شود
عضو کمیسیون عمران مجلس با تأکید بر اینکه سازمان نظام‌مهندسی ساختمان ساختار کلانی دارد، گفت: باید در مورد این سازمان یک بازنگری جدی اتفاق بیفتد.
حامد قادرمرزی با اشاره به اینکه جمعی از نخبگان کشور در سازمان نظام‌مهندسی جمع شده‌اند، اظهار داشت: این سازمان با توجه به حضور نخبگان در آن باید عملکرد بسیار بهتری در سطح کشور داشته باشد.
نماینده قروه و دهگلان با تأکید بر اینکه مسئولیت ریاست سازمان نظام‌مهندسی ساختمان مسئولیت بسیار سنگینی است، گفت: آقای ترکان مدیر باتجربه‌ای است و به‌اندازه کافی مسئولیت دارد و نباید این مسئولیت را می‌پذیرفت. تا زمانی که مدیر یک گروه فرمان حرکت سریع را ندهد، کار به نتیجه نمی‌رسد. بنابراین اگر بدنه سازمان هم بخواهد حرکت را شروع کند تبدیل به ناهنجاری می‌شود.
عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی استعفای مهندس زنگنه را ناشی از درایت و هوش این مدیر باسابقه دانست و گفت: با توجه به مسئولیت‌هایی که زنگنه در وزارت نفت دارد، پذیرفتن مسئولیت نظام‌مهندسی کم‌لطفی به مجموعه وزارت نفت و مردم است و استعفای ایشان بسیار کار درستی بود.
وی در مورد هیئت‌رئیسه سازمان نظام‌مهندسی گفت: هر چه سریع‌تر باید این هیئت‌مدیره ترمیم شود و هر کاری که برای رشد این سازمان نیاز است باید انجام دهند.
قادرمرزی با اشاره به اینکه با تغییر مدیریت‌ها، تصمیمات خوب گذشته به فراموشی سپرده می‌شود، گفت: اعزام نیروی کار به خارج از کشور برنامه خوبی بود و قرار شد اعزام خدمات فنی مهندسی به خارج از کشور اتفاق بیفتد، اما این مهم عملی نشد و موارد دیگری نیز نادیده گرفته‌شده است.
عضو عمران مجلس با اشاره به در پیش بودن انتخابات نظام‌مهندسی افزود: باید تکلیف روشن شود و هر کس شغل دیگری دارد و نمی‌تواند بار مسئولیت را به دوش بگیرد، نامزد نشود یا هیئت ناظری بر انتخابات این سازمان تعریف شود و از کاندیداتوری این افراد جلوگیری کند.
قادر مرزی با تأکید بر اینکه اگر روال در تعیین مدیران و انتخاب مسئولان به همین صورت پیش برود دیدگاه مردم نسبت به نظام‌مهندسی تغییر خواهد کرد، گفت: سازمان نظام‌مهندسی ساختمان یک نظام صنفی است و هرگز نباید درگیر بازی‌های جناحی و سیاسی شود.