هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   221   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

پهپاد‌ها جایگزین مهندس ناظر ساختمان

کد مطلب‌: 2869
استفاده از دوربین در کارگاه های ساختمان سازی امر جدیدی نیست‌، اما دوربین های مورداستفاده توسط سازندگان یک استادیوم ورزشی در شهر کالیفرنیا اندکی پیشرفته‌تر از آن چیزی است که به دیدنشان در چنین محیطی عادت دارید‌. دوربین هایی که در ساخت این استادیوم به کار گرفته شده‌اند در حقیقت پهپادهایی هستند که با چرخ زدن در محوطه ساختمان سازی به تصویربرداری پرداخته و این تصاویر را در نهایت برای تهیه عکس های ۳ بعدی در اختیار سازندگان پروژه قرار می دهند‌.
در ادامه تصاویر ۳بعدی به نرم افزاری داده می شود که توسط دانشگاه ایلینویز توسعه یافته تا پس از مقایسه آنها با نقشه های ساختمان و تصاویر پیشین‌، میزان پیشرفت پروژه مشخص گردد‌. با وجود چنین ابزاری سازندگان می توانند پیشرفت پروژه را از تمام زوایا به دقت تحت نظر گرفته و در صورت عقب افتادن یک قسمت از پروژه یا کم بودن سرعت کارگران‌، اقدامات جبرانی لازم را به عمل آورند‌.
هرچند ممکن است روش خودکار انجام این کار در ابتدا برای کارگران نامأنوس به نظر برسد‌، اما باید در نظر داشت نظارت برای این انجام می شود که بفهمیم افراد به چه چیزهایی برای افزایش بهره وری خود نیاز دارند‌، نه اینکه مجبور‌شان کنیم با سرعت بیشتری کار کنند‌.
تیم دانشگاه ایلینویز همچنین در تلاش است این امکان را فراهم کند که کار نصب دوربین های مداربسته کارگاه های ساختمانی نیز توسط پهپاد‌ها انجام شود و علاوه بر آن‌، این قابلیت هم وجود داشته باشد که عملکرد هر کارگر طی زمان فعالیت ثبت شده و امکان دسته بندی و مدیریت آنها با استفاده از این اطلاعات وجود داشته باشد‌.