هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   161   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

راهنماي خريد مبلمان چوب بلوط


چوب درخت بلوط يكي از معروف‌ترین و محبوب‌ترین چوب‌هایی است كه در ساخت مبلمان به كار گرفته می‌شود.اين نوع چوب با هر دكوراسيوني هماهنگي دارد و اگر به خوبي از آن مراقبت و نگهداري به عمل آيد، براي مدت زماني طولاني با همان كيفيت اوليه قابل‌استفاده می‌باشد. نكات زير به شما در خريد مبلمان چوب بلوط كمك كرده و كارتان را ساده‌تر می‌کنند.

چوب بلوط چيست؟

بلوط از جمله چوب‌هایی است كه در اغلب نقاط دنيا يافت می‌شود. دو نوع اصلي از اين چوب وجود دارد: قرمز و سفيد. دانه هر دو گياه يك شكل است، اما بلوط سفيد به مراتب سبك تر و روشن تر از بلوط قرمز است. در گذشته از بلوط سفيد براي درست كردن كشتي استفاده می‌شد چرا که اين چوب داراي خاصيت ضد آب نيز می‌باشد. از بلوط قرمز نيز براي ساختن ريل، واگن قطار، چرخ، و کف پوش‌های سخت استفاده می‌شد.

چرا مبلماني با چوب بلوط بخريم؟

همان طور كه پیش‌تر به آن اشاره شد چوب بلوط از مقاومت بالايي برخوردار است. مبلماني كه از بلوط ساخته می‌شود، از ساير موارد مشابه نظير ماهون و كاج سخت تر است. اگر شما جزو آن دسته از خانواده‌های پر رفت‌وآمد و شلوغ هستيد، بهترین گزينه براي شما چوب بلوط است زيرا به راحتي خراب و فرسوده نمی‌شود. مبلمان درست‌شده از اين چوب زيبايي خاصي دارد و در اروپا و امريكا از طرفداران زيادي برخوردار است. زيبايي و جذابيت آن نيز در حد مطلوبي قرار دارد.

به دنبال چه آيتمي بگرديم؟

هر چند مبلمان بلوط بايد به طور خالص از چوب بلوط ساخته شود اما اغلب برخي از آنها فقط شامل روكش سطحي بلوط هستند. به هر حال تصمیم‌گیری با شماست، و بنا به سليقه و بودجه می‌توانید گزينه مناسبي براي خود انتخاب كنيد. روکش‌های بلوط اصولاً براي بهتر كردن ظاهر اجناس ارزان‌قیمت به كار گرفته می‌شوند. اين روکش‌ها را معمولاً روي چوب كاج و صنوبر استفاده می‌کنند. پيشنهاد ما اين است كه از خريد اين نوع مبلمان خودداري كنيد زيرا مقرون به صرفه نبوده و پس از مدت زمان كوتاهي غیرقابل استفاده می‌شوند. اگر هم بنا به دلايلي مجبور به خريد چنين مبلمانی شديد دقت كنيد كه حتماً اين دو لایه به خوبي به هم چسبيده باشند و بين آنها هيچ فاصله‌ای وجود نداشته باشد تا به مرور زمان از هم جدا نشوند. مبلماني كه به تازگی از چوب بلوط تهيه شده باشد فاقد زبري بوده و همه جاي آن داراي سطح يكساني است. ماهيت چوب بلوط خشن است، اما مبلي كه از آن درست می‌شود سطحي نرم، صاف، و لطيف دارد.

خريد اين نوع مبلمان يك سرمایه‌گذاری بزرگ محسوب می‌شود است به اين علت كه هم دوام زيادي دارد و هم اينكه اگر به فكر تغيير دكوراسيون بيفتيد همچنان ارزش اوليه خود را حفظ می‌کند و می‌توانید آن را به راحتي و به قيمت مناسب بفروشيد.