هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   221   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

ساخت و سازهای غیرمجاز را باید قلع و قمع کرد نه جریمه!

  کد مطلب : 2954
 حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید ابراهیم رئیسی گفت: مقام معظم رهبری اواخر سال گذشته مطالبه جدی از همه دست‌اندرکاران در خصوص حفظ ذخایر ملی، منابع طبیعی و جنگل‌ها داشتند و برخورد جدی با تغییر کاربری‌های بی‌رویه در شهرهای شمالی کشور و به‌ویژه استان‌های خوش آب‌وهوا را خواستار شدند.
دادستان کل کشور افزود: بر همین اساس پیگیری‌های جدی صورت گرفت و مطالبات ایشان باید عملیاتی و اجرایی شود و مسئولان بخش‌های مختلف هم باید در خصوص حوزه‌های خودشان پاسخگو باشند.
وی گفت: همان‌طور که با تخلف پول‌شویی مواجه بوده‌ایم، چرا باید در این‌گونه تخلفات ساخت‌وساز غیرمجاز با تخلف شویی و به‌نوعی خلاف شویی با پول مواجه باشیم؟ مثلاً مرجعی به فردی که بنای غیرمجاز ساخته است بگوید اگر پول بدهی می‌توانیم حکم ماده 100 شهرداری را برطرف کنیم و اگر قرار باشد این مرجع مربوطه با دریافت پول و جریمه از قلع‌وقمع این ساخت‌وساز غیرمجاز بگذرد، این چه منطقی دارد؟ البته این پول‌ها غیرمجاز و رشوه نیست و رسماً پول قانونی می‌گیرند اما واقعاً اگر تخریب و قلع‌وقمع باید صورت بگیرد چرا حکم صادر می‌شود؟.
رئیسی افزود: مطلب دیگر در خصوص غیرقانونی بودن هرگونه خدمات آب، برق و گاز به بناهای غیرمجاز است به‌این‌ترتیب که هیچ سازمانی چه در حوزه شهر و چه روستا حق ندارد این خدمات را ارائه کند.
دادستان کل کشور در ادامه گفت:‌ برای مقابله با ساخت‌وسازها و تصرفات غیرمجاز مشکل قانونی نداریم. به‌عنوان‌مثال در حریم رودخانه نباید به‌هیچ‌عنوان بنا احداث شود و در همین خصوص به وزارت نیرو اجازه داده‌شده است اگر در حریم رودخانه بنایی احداث شد، برای قلع‌وقمع ورود کند.