در این کشــورها همیــشه حق با مستاجــر است

شمار نشریه : 221

 کد مطلب : 2938
 زندگی در خانه استیجاری شاید مهمترین مشغله فکری بسیاری از ما باشد. جستجو برای پیدا کردن مکانی مناسب برای زندگی، اسباب کشی، تامین اجاره و البته این روند سخت و طاقت فرسا برای مستاجران ادامه دارد. در این مطلب درمورد قوانین اجاره نشینی در کشورهای مختلف سخن به میان می آوریم که ذکرشان خالی از لطف نیست. قوانینی که شاید بعدها نیز برای ما مستاجرها اجرا شود.
 مستاجر تا هر وقت بخواهد می تواند بماند!
 قوانین اجاره منزل و خانه در هلند قابل تامل است و برخی از مهم‌ترین ویژگی های آن را به‌صورت خلاصه ذکر می‌کنیم:
 در هلند اگر فردی خانه ای را اجاره کرد، مستاجر تا هر زمان که بخواهد می تواند در آن خانه با پرداخت اجاره بهای مشخص زندگی کند (ده سال، بیست سال یا حتی بیشتر) و  صاحبخانه تا زمانی که مستاجر نخواهد، نمی تواند مستاجر را از خانه بیرون کند.
 اینجا کسی دوست ندارد صاحب خانه شود!
 جالب است بدانید در کشور آلمان «اجاره نامچه» ها تاریخ پایان ندارند و به اصطلاح دائمی هستند! یعنی وقتی خانه خود را اجاره می دهید تنها در صورتی می توانید مستاجر خود را بیرون کنید که شما خود بخواهید در آن خانه ساکن شوید. و این خود نیز مستلزم شرایطی است و آن این است که شما خانه  دیگری نداشته باشید و یا اینکه مستاجرتان با ترک خانه در تامین زندگی خود دچار مشکل نشود در غیر این صورت دادگاه به او زمانی طولانی تر مثلا چند سال می دهد.