استقــلال شـورای انتـظامی اجتناب ناپذیر است

شمار نشریه : 221

کد مطلب : 2927
شوراي انتظامي ‌نظام‌مهندسی از ارکان حساس و مهم سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان‌هاست که به‌حکم ماده 17 قانون نظام‌مهندسی و کنترل ساختمان مصوب اسفند 1374 و ماده 84 آيين‌نامه اجرايي آن مصوب1375 در هر سازمان استان تشکيل مي‌شود.
این شورا  وظیفه شناسایی تخلفات حرفه‌ای ، انضباطی و انتظامی مهندسان و کاردان‌های فنی  عضو نظام‌مهندسی را بر عهده دارد. عوامل و موانع متعددی وجود دارد که مانع از انجام‌وظیفه درست و کامل وظائف این شورا هستند. به همین منظور چکیده و خلاصه اظهارات تنی چند از دست‌اندرکاران و متولیان نظام‌مهندسی کشور در ادامه این گزارش آورده شده است:
ایراد اصلی نبود رویه قضایی است
مهندس حجت‌الله عامری ؛ نایب‌رئیس شورای مرکزی سازمان نظام‌مهندسی ساختمان در خصوص لزوم تشکیل شورای انتظامی به پیام ساختمان گفت:  عموماً همه مجموعه‌هایی که کارشان ارائه خدمات حرفه‌ای و صنفی است، بخشی تحت عنوان شورای انتظامی برای رسیدگی به تخلفات دارند و در سازمان نظام‌مهندسی هم شورای انتظامی به‌عنوان نهادی حرفه‌ای وظیفه رسیدگی به تخلفات و شکایات را بر عهده دارد.
وی افزود: شاید در بعضی از استان‌های کشور اشکالاتی وجود داشته باشد اما این موضوع هم با تأکید آقای آخوندی مبنی بر بررسی تخلفات هیئت‌مدیره در شورای انتظامی کشور بررسی‌شده و تا حدودی این شائبه برطرف گردیده است. درمجموع برآیندها مثبت بوده و اگر مواردی هم هنوز وجود دارد، حتماً منعکس شود تا گام‌به‌گام را ه را به سمتی ببریم که دیگر شاهد چنین تخلفاتی نباشیم.
عامری خاطرنشان کرد: یکی از ایراداتی که به این حوزه وارد است نبود رویه قضایی ثابت برای صدور حکم می‌باشد؛ به‌گونه‌ای که تاکنون آرای صادرشده در این بخش توسط تصمیم‌گیرندگان استانی بوده و بسته به روحیه افراد حداقل و حداکثر حکم صادرشده است و شاید همین امر باعث ایجاد شبهه گردیده که در بعضی موارد در برخورد با تخلفات جانبداری شده است به همین منظور در سازمان به دنبال تنظیم کتابچه‌ای هستیم که احکام صادرشده تخلفات موجود در کل کشور را به‌صورت رویه قانونی در بیاوریم تا در صورت بروز تخلف آرای یکسانی صادر شود.
استقلال اعضای شورا اجتناب ناپذیر است
مهندس محسن بهرام غفاری بابیان اینکه اعضای شورای انتظامی باید به‌وسیله صاحبان همان حرفه برگزیده شوند،به پیام ساختمان گفت: استقلال شوراهای انتظامی سازمان‌های نظام‌مهندسی ساختمان استان‌ها از دو منظر مطرح می‌شوند؛ نخست، استقلال در نصب و انتخاب و دوم، استقلال در اتخاذ تصمیمات.
وی ادامه داد: انتخاب اعضای شورای انتظامی به‌وسیله هیئت‌مدیره سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان سبب خروج آنها از حالت بی‌طرفی نسبت به اعضای هیئت‌مدیره می‌شود . لذا نباید در پرونده‌هایی که به اعضای هیئت‌مدیره مربوط است، وارد شوند.
غفاری در باره استقلال رأی شورای انتظامی خاطرنشان کرد: رعایت این شرط که اشخاص باید در تصمیمات خود تابع تشخیص صحیح خود باشند و از تأثیر صاحبان منفعت یا غرض‌ورزی پرهیز کنند بر همگان لازم است و منحصر به دادرسان، قاضیان و اعضای شورای انتظامی نیست. اما در مورد دسته اخیر به جهت آنکه به حقوق طرفین مربوط است رعایت آن ضروری‌تر و اجتناب‌ناپذیرتر می‌نماید.
وی در پایان اظهار داشت: به‌هرحال نمی‌توان شورای انتظامی منتخب هیئت‌مدیره را فراتر از یک کمیته انضباطی داخلی برای تعیین مجازات‌های انضباطی سازمانی و شغلی دید و از آن انتظار قضائی برای ایجاد عدالت و استیفای حقوق زیان‌دیدگان از مهندسان در مسائل حرفه‌ای داشت.
تضعیف شورای انتظامی، تقویت متخلف است
مهندس حجت ا... عزیزی؛ عضو هیئت‌مدیره سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان تهران در این زمینه به پیام ساختمان گفت: شورای انتظامی به‌عنوان یکی از ارکان سازمان نظام‌مهندسی در کنار سایر ارکان سازمان مانند هیئت‌مدیره و بازرسین از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است.
عزیزی افزود: این رکن مهم به‌عنوان بازوی اجرایی سازمان در برخورد با متخلفین می‌بایست از بالاترین استقلال لازم برخوردار باشد. هرچند فرآیند انتخاب اعضای شورای انتظامی به ترتیبی است که می‌بایست از مسیر هیئت‌مدیره عبور کند و اعضای شورای انتظامی توسط ایشان انتخاب شوند . این مسئله باعث می‌شود اعضای شورای انتظامی مورد سفارش و توصیه اعضای هیئت‌مدیره قرار گیرند و نتوانند به‌راحتی احکام مطلوب را صادر کنند.
عزیزی خاطرنشان کرد: شورای انتظامی از ارکان سازمان است و باید استقلالش حفظ شود و بایستی اعلام شکایت‌ها مستقیماً در دبیرخانه شورای انتظامی تنظیم گردیده و نیازی نیست در دبیرخانه سازمان تنظیم شود. چون اگر از طریق دبیرخانه سازمان وارد شویم ، قطعاً باید از مسیر هیئت‌رئیسه پرونده به شورا منعکس شود احتمال دارد در بعضی از پرونده‌ها در مسیر توصیه و سفارش قرار گیرند. پس بهتر است ، شورای انتظامی به‌صورت نهاد مستقل پرونده‌ها را مستقیماً دریافت کرده و بر روی آنها رسیدگی و حکم کنند.
پایین بودن کارایی شورای انتظامی به دلیل مشکلات قانون
عضو هیئت‌رئیسه گروه تخصصی عمران سازمان نظام‌مهندسی استان تهران با بیان اینکه شورای انتظامی و بازرسی دو رکن مهم و اثرگذار در سازمان‌های نظام‌مهندسی ساختمان به شمار می‌روند،به خبرنگار ما گفت: به دلیل اشکال موجود در قانون مبنی بر عدم امکان انتخاب مسئولین این ارکان به‌صورت مستقیم توسط اعضا (همانند انتخاب اعضای هیئت‌مدیره) کارائی آنها تنزل یافته و بیشتر از آنکه به یک رکن در سازمان شبیه باشند، به یک بخشی در موازات معاونت‌های سازمان و بلکه پایین‌تر تبدیل‌شده‌اند.
مهندس مسعودی افزود: فرآيند نظارت و بازرسی هم يكى از بااهميت ‏ترين جرياناتى است كه هر سازمان براى تضمين بقاء و اطلاع از كيفيت عملكرد و اجراى ‏برنامه‌های خود، به آن احتياج دارد چراکه اطلاعات به‌دست‌آمده از این فرآيند، به‌عنوان بازخورد، ضمن ايجاد هوشيارى در مديران، به صحت و سلامت جريان عمليات و فعالیت‌ها كمك قابل‌توجهی می‌نماید.
وی ادامه داد: در حال حاضر اقدامات بازرسان سازمان هم صرفاً به ارائه یک گزارش نه‌چندان روشن از عملکرد مالی در مجمع عمومی سالانه خلاصه‌شده که پیشنهاد می‌شود ضمن فراهم نمودن امکان دسترسی و پاسخگویی به گزارش‌های اعضاء از طریق وب‌سایت رسمی سازمان، نتایج بررسی اینگونه گزارش‌ها و همچنین گزارش ارزیابی عملکرد اجرایی و مالی هریک از بخش‌های سازمان حداقل به‌صورت شش ماه یک‌بار به‌تفصیل ارائه گردد.