پاریــس2050، شهری هوشمنــد

شمار نشریه : 220

کد مطلب: 2769
به‌منظور پرداختن به مسائل مربوط به مسکن و تراکم پاریس، معماران شرکت فرانسوی Vincent Callebaut، پیشنهادی را برای چند ساختمان بلند با خروجی انرژی مثبت (BEPOS) متشکل از هشت ساختار چندمنظوره در نقاط مختلف پاریس توسعه داده‌اند. این طرح برای رسیدگی به مشکلات عمده پایداری مؤثر بر هر منطقه است، درحالی‌که عملکردهای کلیدی را برای شهر ارائه می‌دهد.
 سفارش در پی طرح انرژی اقلیمی پاریس، موجب شده تا این شهر هوشمند در راستای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای درسال2050 ایجادشهر به دنبال
هدفمند باشد. به‌منظور دستیابی به اهداف بلندمدت در مورد صرفه‌جویی در مصرف انرژی، بالا بردن ادغام چندین روش تولید انرژی برای اطمینان از اثبات آنها در پایبندی به تلاش‌های پایدار، و همچنین به‌عنوان تشویق ساکنان برای اتخاذ استانداردهای سازگار با محیط‌زیست نیز این هدف دنبال شده است. اگرچه تکنیک‌های به کار گرفته‌شده در هر ساختمانی منحصربه‌فرد است، بااین‌حال اهداف کلی این شهر هوشمند منسجم می‌باشد: احترام به تاریخ غنی پاریس، درحالی‌که با کاهش اثرات زیست‌محیطی در پی به وجود آوردن آینده سالم می‌باشد.
هر یک از سیستم های برج با چارچوب موجود شهر متناسب بوده و اغلب به‌طور مستقیم در بالای آن، مانند " Mountain Tower" بارهای سازه‌اش را از طریق مجراهای استفاده‌نشده و دودکش انتقال می‌دهد. این فرم‌ها از ارتفاع بالا طبیعت را به‌خوبی نمایش می‌دهند، درحالی‌که در دیوارهای آنها، فرآیندهای طبیعی (گرمایش منفعل و خنک‌کننده، اکسیژن، اقتباس آب باران) در هرکجا که برای ایجاد واحد پایدار امکان‌پذیر باشد، استفاده می‌شود.
علاوه بر این، درج فضای سبز، برای مثال باغ معلق، اثراتی مانند تصفیه هوا را برای شهرنشینان به ارمغان می‌آورد و ساکنان این ساختمان‌ها را تشویق می‌کند تا به کشت گیاهان بپردازند و این شیوه‌ای از زندگی پایدار است.