هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   220   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

آرامگاه شایسته شهدای غواص طراحی می شود

کد مطلب : 2810
رئیس مرکز معماری حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی گفت: با چهار عنصر آب، شمسه محمدی، شیشه و نور، آرامگاهی درخور و شایسته شهدای غواص طراحی می‌کنیم.
امیر محمدخانی با اشاره به دو شهید گمنام غواص که در حوزه هنری تدفین شده‌اند، اظهار کرد: حضور این شهدای گمنام به حوزه هنری تقدس بخشیده و این مزیت را دارد که همواره به هنرمندان یادآوری می‌کند تا در راستای اهداف متعالی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس گام بردارند.وی ادامه داد: در طراحی در نظر گرفته‌شده برای آرامگاه این شهدا نکات خاصی مدنظر است و تلاش خواهد شد تا مراسم چهلم این شهدا، بخش زیادی از کار آماده شود.رئیس مرکز معماری حوزه هنری افزود: با توجه به اینکه این دو شهید گمنام، شهدای کربلای 4و از غواصان بودند و با در نظر گرفتن نوع شهادتشان، طرحی را در دست بررسی داریم که با در نظر گرفتن ویژگی این شهیدان و معماری مسجد به‌عنوان نماد حوزه هنری، المان‌های مرتبط با هر دو موضوع مورداستفاده قرار گیرد و نوعی هماهنگی بین جداره بیرونی مسجد و سازه جدید ایجاد شود.
وی گفت: یکی از مواردی که در طراحی آرامگاه این شهدا موردتوجه قرار می‌گیرد با توجه به غواص بودن این شهیدان استفاده از عنصر آب است تا مفهوم از آب تا افلاک را در ذهن بیننده تداعی کنیم. ضمن اینکه آب به‌عنوان یکی از مظاهر تطهیر روح و جسم، همواره در ورودی مساجد در نظر گرفته‌شده است.
رئیس مرکز معماری حوزه هنری افزود: یکی دیگر از مشترکاتی که سعی می‌کنیم در هر دو بنا موردتوجه باشد، این است که در طراحی این مسجد از گره‌های ایرانی–اسلامی استفاده‌شده؛ بنابراین سعی می‌کنیم در مزاری که طراحی می‌شود نیز این طراحی‌ها مدنظر قرار گیرد. در طراحی مسجد، از شمسه محمدی استفاده‌شده که درواقع این شمسه هشت پر نماد خورشید است و در نظر داریم در ساخت آرامگاه این دو شهید نیز فرم شمسه به‌عنوان یک نماد حفظ شود.