هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   219   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

ورود آلمان ها به حوزه انرژی های تجدیدپذیر کشور

 کد مطلب : 2620
گروه تأسیسات: صنعت برق کشور در دوران پساتحریم با دو پدیده روبرو است که به جهات مثبت و منفی این صنعت را تحت تأثیر قرار می‌دهد. از یک‌سو حضور هیئت‌های تجاری و سرمایه‌گذاری خارجی و عمدتاً اروپایی که تمرکز فعالیتشان بر بخش انرژی و برق خواهد بود و از سوی دیگر رونق صنعت که تخمین زده می‌شود افزایش 20 درصدی مصرف برق را به همراه خواهد داشت. به‌این‌ترتیب در صورت عدم سرمایه‌گذاری مناسب در آینده با خاموشی‌هایی مواجه خواهیم شد.
تولید و مصرف سربه‌سر
مصرف برق هم‌اکنون نیز شرایط ایده‌آل را از سر نمی‌گذراند و تغییر فرهنگ مصرف برق و استفاده از انواع دستگاه‌های پرمصرف موجب شده که مخصوصاً در ماه‌های پیک مصرف برق تابستان میزان مصرف و تولید برق در کشور سربه‌سر شود. گرچه امسال تولید عملیاتی برق در کشور به 50 هزار مگاوات رسید اما مصرف این حامل انرژی نیز همزمان به مرز 50 هزار مگاوات رسیده است. گرچه کشور پیک مصرف برق را که در روز 20 تیر 94 بود از سر گذرانیده است اما همچنان در ماه‌های پیک قرار داریم و در صورت فشار به شبکه برق باید منتظر خاموشی‌های بیشتر باشیم.
هم‌اکنون صنایع کشور روزانه حدود سه هزار و 300 تا سه هزار و 350 مگاوات برق مصرف می‌کنند که در صورت افزایش 20 درصدی آن مصرف کشور خط قرمز خود را رد می‌کند و خاموشی‌های مکرر حتمی خواهد بود. این در حالی است که سالانه در کشور 8 درصد افزایش مصرف برق تنها در تهران داشته‌ایم. به گفته سید علی بربند، مدیرعامل شرکت توزیع برق استان تهران رشد مصرف برق در دوران پساتحریم در این استان تا یک هزار و 300 مگاوات دور از ذهن نیست. استان تهران دارای بیشترین تمرکز کارخانجات در کشور است و با دارا بودن 30 درصد جمعیت کشور از شرایط پس از تحریم بیشترین تأثیر را خواهد گرفت.
به گفته این مقام مسئول به‌منظور افزایش توان تولید، انتقال و توزیع باید زیرساخت‌ها متعددی در سطح شبکه برق استان تهران تعریف و اجرایی شود که نیازمند سرمایه‌گذاری‌های چندین میلیارد دلاری است. این در حالی است که هم‌اکنون نیز این صنعت از کمبود بودجه رنج می‌برد و با نقشی که قبض‌های برق در پرداخت یارانه‌های طرح هدفمندی دارند و همچنین قیمت پایین برق در ایران شرکت توانیر توان سرمایه‌گذاری‌های کلان را ازدست‌داده است به‌گونه‌ای که بربند می‌گوید: «دخل‌وخرج صنعت برق کشور جور نیست و صنعت برق به‌عنوان یک صنعت مادر و زیرساخت اصلی توسعه با مشکلات متعدد کسری منابع مالی دست‌وپنجه نرم می‌کند.»
توافقات برقی و ورود ژرمن‌ها
دراین‌بین صحبت از ورود آلمانی‌ها به بازار نیروگاه‌سازی برای کشور می‌شود. خبرها حاکی است که پیشنهادهایی از سوی طرف آلمانی برای ساخت نیروگاه‌های برق در ایران شده است. به گفته هوشنگ فلاحتیان، معاونت بخش برق وزارت نیرو مذاکرات برقی بین شرکت ایرانی و آلمانی به مراحل نهایی رسیده است و با احتمال لغو تحریم‌های بین‌المللی فعالیت‌ها و مشارکت دو کشور از سرگرفته خواهد شد.
این مقام مسئول با یادآوری اینکه ایران و آلمان در پنج محور اصلی تخصصی صنایع برق و انرژی با یکدیگر مذاکره و گفتگو کرده‌اند، اظهار داشت: انتقال دانش فنی و تکنولوژی در حوزه صرفه‌جویی مصرف آب و برق، ارتقای راندمان نیروگاه‌ها و ساخت واحدهای جدید نیروگاهی و ساخت نیروگاه‌های تجدیدپذیر و انرژی نو از مهم‌ترین محورهای مذاکرات دوجانبه بوده است.
این مقام مسئول با تأکید بر اینکه از مجموع ۳۷ هزار مگاوات ظرفیت جدید نیروگاهی، حدود پنج هزار مگاوات برای تولید برق از انرژی‌های تجدیدپذیر در نظر گرفته شده است، افزود: آلمان یکی از کشورهای پیشتاز جهان در حوزه تولید برق پاک و توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر است.
وی با اشاره به مذاکرات انجام‌شده با شرکت‌های آلمانی به‌منظور انتقال دانش فنی و تکنولوژی ساخت واحدهای مختلف انرژی تجدیدپذیر به‌ویژه برق بادی و خورشیدی، گفت: بر این اساس، مذاکرات از روند مطلوبی برخوردار شده است و پیش‌بینی می‌شود به‌زودی قراردادهای جدید برق و انرژی بین شرکت‌های ایرانی و آلمانی امضا شود.
وی البته اذعان کرد که شرکت‌های آلمانی در مشارکت با سازندگان ایرانی نسبت به انتقال دانش و تکنولوژی، کاهش هزینه‌‌های تولید با قیمت‌های اقتصادی اقدام می‌کنند و این موضوع برای کشور در بلندمدت منافع ساخت داخل را به همراه خواهد آورد.