هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   219   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

پروژه های ناتمام ورزشی چرا ورزشگاه نقش جهان تکمیل نمی شود‌؟‌!

 کد مطلب‌: 2687
مجید روان ستان
تصمیم گرفتیم تا پروژه های ناتمام اماکن ورزشی در سراسر کشور بپردازیم و دلایل تکمیل نشدن آنها را بررسی و مورد نقد قرار دهیم و اولین سوژه ما ورزشگاه نقش جهان اصفهان بود‌.
در قسمت اول این مطلب نوشتیم که کلنگ این ورزشگاه در سال 1368 به زمین خورد و با تکمیل شدن فاز اول آن از سال ۱۳۸۱ تا ۱۳۸6 مورد بهره برداری قرار گرفت‌، اما از سال 1386 که این ورزشگاه برای ساخت فاز دوم تعطیل شد تاکنون به سرانجام نرسیده و حتی صحبت از مستهلک شدن فاز اول آن به میان آمده‌است و اکنون ادامه مطلب را با هم پی می گیریم‌.‌.‌.
اولین خلف وعده
با وعده علی ترکاشوند مدیرعامل پیشین شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی قرار بود ورزشگاه نقش جهان تا 22 بهمن 1391 افتتاح شود‌.
او حتی با تأکید بر اینکه این ورزشگاه از پروژه های طرح مهر ماندگار است‌، گفته بود که هیچ دلیلی برای تأخیر در این برنامه زمان بندی شده پذیرفته نیست‌.
رشید خدابخش مدیركل اداره ورزش و جوانان استان اصفهان نیز گفته بود‌: «با شروع به كار پیمانكار جدید عملیات ساخت وساز این پروژه سرعت گرفته‌است و روند ساخت ورزشگاه به خوبی پیش می رود‌. دفتر فنی اداره ورزش و جوانان نیز به طور مستمر بر عملیات ساخت ورزشگاه نقش جهان نظارت ویژه دارد و لحظه به لحظه روند ساخت این مجموعه بزرگ ورزشی را رصد می كند تا مبادا ازنظر كیفی مشكلی پیش آید‌. تمام تلاش خود را می كنیم و امیدواریم كه در روز فرخنده 22 بهمن زمین فوتبال به بهره برداری برسد‌. هم اکنون چمن زمین قبلی جمع شده‌است و عملیات بهینه سازی سیستم گرمایشی كه زیر چمن قرار می گیرد و باعث سبز ماندن چمن می شود در دست اجرا است‌.»
با این حال ورزشگاه نقش جهان در موعد مقرر افتتاح نشد تا اولین خلف وعده شکل بگیرد‌.
بعدازآن هم این گونه اعلام شد که این ورزشگاه بزرگ اواخر شهریور سال 1392 به طور غیررسمی افتتاح خواهد شد و افتتاح رسمی آن هم در نیم فصل دوم و همزمان با آغاز دیدارهای سپاهان در لیگ قهرمانان آسیا انجام می شود‌.
این در حالی است که نه تنها شهریور خبری از افتتاح نمی شود بلکه به خاطر آماده نبودن ورزشگاه نقش جهان‌، مسئولان فدراسیون فوتبال کشور نام این ورزشگاه را از فهرست ورزشگاه های موردنظر برای میزبانی های خود برای لیگ قهرمانان آسیا خارج می کنند تا مبادا در بازدید نمایندگان AFC نمره تائید نگیرند‌!
دلیل تأخیر در افتتاح چه بودهیچ کس نفهمید دلیل تأخیر در افتتاح این مجموعه چیست‌؟
حمید عبدی‌، مدیر فنی و مهندسی شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی که مسئولیت پیگیری پروژه های ورزشی در سراسر کشور را بر عهده داشت‌، با تأکید بر اینکه مراحل تکمیل و ساخت وساز دو فاز نقش جهان متفاوت از هم پیگیری می شود‌، دراین باره گفت‌: «در فاز اول تمام نیاز‌ها برطرف شده و تقریبا این بخش از ورزشگاه قابل استفاده‌است‌، اما آنچه باعث تأخیر در افتتاح ورزشگاه شده‌، پیگیری ساخت وساز فاز دو آن است که نیازمند عملیات اجرایی برای کاسه‌، زمین و سایبان ورزشگاه که برای اولین بار در ورزشگاه های ایران قابل استفاده خواهد بود و همچنین امکانات جانبی مانند پارکینگ‌هاست‌. در کل می توانم بگویم که ورزشگاه نقش جهان اصفهان 75 درصد پیشرفت کار داشته‌است‌. برای اینکه فاز دوم مجموعه ورزشی نقش جهان تکمیل شده و این مجموعه آماده افتتاح شود نیاز به اعتبار 20 میلیارد تومانی داریم‌. تا به امروز این اعتبار تأمین نشده اما باید حتما این بودجه از طرف معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری در اختیارمان قرار بگیرد تا بتوانیم عملیات اجرایی را با شدت بیشتری پیگیری کنیم‌. البته انجام عملیات اجرایی مربوط به ساختمان VIP‌، سرویس بهداشتی و... در دست اجرا بوده‌، اما این بودجه نیاز است تا عملیات مربوط به کاسه‌، زمین و سایبان ورزشگاه امکانات جانبی مانند پارکینگ با سرعت بیشتر پیش برود‌. فعلا اعتباری در دست نداریم .»
تهدیدی که مؤثر واقع نشد‌!
تا آن زمان برای نقش جهان 30 میلیارد تومان هزینه شده بود و این بودجه برای تکمیل فاز اول شامل زمین چمن و مجهز شدن به سیستم گرمایشی تا در فصل سرما هم چمنی سبز داشته باشد‌، نصب صندلی‌، اسکوربورد‌، پیست تارتان و فضاهای جانبی و همچنین اجرایی شدن شالوده و طرح فاز دوم هزینه گردید‌.
با توجه به صحبت های مدیر فنی و مهندسی شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی افتتاح نقش جهان که گفته می شد در مرداد و یا شهریور 1392 خواهد بود به اسفند همان سال موکول شد که آن هم عملی نشد و برای دومین بار خلف وعده شد‌.
حتی علیرضا رحیمی مدیرعامل وقت سپاهان نیز تهدید کرد که اگر این ورزشگاه افتتاح نشود سپاهان برای انجام بازی های خانگی خود به استان دیگری خواهد رفت‌!
البته این تهدید‌ها هم مؤثر واقع نشد و سپاهان هم از اصفهان تکان نخورد‌، اما باز خبری از بهره برداری نبود و بازی های این تیم نیز کماکان در فولادشهر برگزار شد‌.
بالاخره این ورزشگاه چه زمانی افتتاح می گردد‌؟‌!
می گویند این پروژه بودجه کافی برای افتتاح ندارد‌! اما اگر خبر‌ها را در گوگل جست وجو کنید‌، خواهید دید علی ترکاشوند‌، رئیس شرکت توسعه و تجهیز اماکن ورزشی کشور در اول تیر 1391 گفته صد درصد بودجه این ورزشگاه تأمین و به پیمانکار پرداخت شده‌است‌!
اما اینکه با توجه به پرداخت بودجه چرا هنوز این طرح افتتاح نشد‌، جای سؤال دارد‌!
باز سؤال مهم‌تر این است که بالاخره این ورزشگاه چه زمانی افتتاح می گردد‌؟‌!
گفته می شود که ورزشگاه نقش جهان از امکانات پیشرفته ای برخوردار است و حتی به 2100 لوکس نوری مجهز شده و بهره برداری کامل از این ورزشگاه منوط به این است که پیشرفت عملیات اجرایی در فاز دوم به پایان برسد‌. اما در حال حاضر هم به شرط جداسازی فاز اول و دوم‌، فاز اول این ورزشگاه قابلیت استفاده را دارد‌.
فقط مسئولان فدراسیون فوتبال باید اطلاع دهند تا عملیات جداسازی انجام شود و این گونه تمهیدات ایمنی را در فاز اول که ظرفیت 40 هزارنفری دارد، صورت گیرد.