خانه بخـــریم یا نخــریم

شمار نشریه : 219

کد مطلب‌: 2732
اینکه وضعیت بازار مسکن چگونه خواهد شد چندان قابل پیش بینی نیست؛ اما غالب کارشناسان بر این اعتقادند که در کوتاه مدت نمی توان انتظار تحول در این بازار را داشت‌. مسکن کالای وارداتی نیست و مهم ترین عامل نوسان قیمت در این بازار بر اساس رفتار متقاضیان و عرضه کنندگان است و عرضه و تقاضا نرخ را تعیین می کند‌.
کارشناسان حوزه مسکن دو وضعیت برای بازار مسکن پیش بینی می کنند؛ برخی معتقدند در آینده قیمت خانه افزایش می یابد و بعضی دیگر رونق بازار مسکن را نیازمند زمان می دانند‌.
با توجه به سوابق گذشته اگر سرمایه داران تصمیم بگیرند نقدینگی را از بازار ارز به سوی بازار مسکن سوق دهند قیمت خانه افزایش می یابد اما در شرایط فعلی باید به این تحلیل با دیده شک نگاه کرد چرا که به اعتقاد کارشناسان‌، بخش مسکن شرایط دهه های گذشته را ندارد‌. هم اکنون مسکن لوکس به عنوان مهم‌ترین و جذاب ترین بخش سرمایه گذاری در شرایط اشباع قرار دارد و تقاضایی برای آن در جامعه نیست‌. وجود چندین هزار خانه خالی در شهر تهران گواه این ادعاست‌. مضافا اینکه با جهش یکباره قیمت مسکن در سال های گذشته قدرت خرید مردم کاهش یافته و در آینده نزدیک قیمت‌ها با قدرت خرید در حالت تعادل قرار نخواهد گرفت‌.
باید بپذیریم که بازار مسکن یک شبه به رکود نرفته‌است که بخواهد یک شبه هم از رکود نجات یابد‌، بنابراین زمان لازم است تا این بازار مجددا خود را احیا کند و به یک بازار واقعی و پرتحرک تبدیل شود‌. موضوع مهمی که نباید فراموش کنیم‌، این است که طی دو سال گذشته بسیاری از متقاضیان خرید مسکن منتظر تعیین نتیجه مذاکرات هسته ای بودند و اکنون آرام آرام آماده ورود به بازار می شوند‌.
برخی کارشناسان پیش بینی می کنند که به دلیل ثابت بودن قیمت مسکن طی دو سه سال گذشته‌، بازار مسکن آماده افزایش قیمت مسکن است‌. بدین جهت انتظار افزایش قیمت وجود دارد و اگر این بازار بخواهد خود را با اقتصاد متعادل کند‌، افزایش قیمت طبیعی است‌. البته این تغییر قیمت در بخش خریدوفروش است و بخش اجاره هم به تبع این بخش تغییراتی را به خود خواهد دید؛ چراکه بازار رهن و اجاره در ادامه بازار خریدوفروش رونق می گیرد‌.
در حال حاضر توصیه کارشناسان مسکن به متقاضیان‌، خرید است‌. بازار مسکن دو سه سالی است که در خواب به سر می برد؛ خوابی که شاید بخشی از آن به دلیل سودهای بانکی بوده است؛ سودهایی که به قدری وسوسه‌کننده بود که سازندگان را به جای ساخت وساز‌، تشویق به سپرده گذاری می کرد‌.
درمجموع می توان گفت‌؛ به نفع بازار است که خریدوفروش مسکن رونق بگیرد‌. باید بپذیریم که توافق هسته ای تأثیر آن چنانی به صورت مستقیم بر بازار مسکن نخواهد گذاشت و حال و احوال بازار مسکن بستگی به رونق کل اقتصاد کشور خواهد داشت‌.
متأسفانه انتظاراتی که دولت برای رونق بخشیدن به بخش مسکن و ساختمان داشت‌، هنوز محقق نشده که یکی از دلایل آن‌، کاهش بودجه عمرانی دولت است و دولت برای حل این مسئله به این برنامه روی آورده‌است که طرح های عمرانی را با سهل ترین روش‌ها به بخش خصوصی واگذار کند‌.
بنا بر گزارش های مرکز آمار ایران‌، قیمت مصالح ساختمانی و دستمزد بنا و کارگر و همچنین کرایه حمل ونقل ماشین آلات ساختمانی در نیمه اول امسال به ترتیب 55 درصد‌، 15 درصد و 30 درصد افزایش پیداکرده‌است‌. هزینه های ساخت وساز در شرایطی افزایش پیداکرده که تسهیلات ساخت مسکن قابل پرداخت توسط سیستم بانکی در سه سال گذشته هیچ افزایشی را تجربه نکرده‌است‌.
در این شرایط‌، اقتصاد کشورمان طی سال های گذشته از سیاست های شتاب زده و غیر کارشناسی آسیب های جدی دیده‌است‌. به هرحال ای که بعد از توافق سرنوشت اقتصاد کشور به کدام سو بیشتر می رود بسیار مهم است‌، چراکه اگر رونقی صورت گیرد‌، همه بازار‌ها را تحت الشعاع خود قرار خواهد داد‌، بنابراین با افزایش قدرت خرید مردم و رونق بازار‌ها‌، به طور طبیعی بازار مسکن نیز با یک افزایش قیمت مواجه خواهد شد‌. پس چه بهتر که متقاضیان واقعی مسکن همین امروز خرید‌شان را انجام دهند.