هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   219   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

ورود 3 میلیارد "یـورو" به ساخت و ساز

کد مطلب‌: 2716
سید سجاد موسوی‌: باوجوداینکه انبوه‌سازان‌، یکی از تشکل های غیرقابل انکار در ساخت وساز هستند و در دولت گذشته بسیاری از پروژه های مسکن مهر را اجرا کردند‌، امروز توان اجرای پروژه های جدید را ندارند چراکه ازیک طرف به دلیل فروش نرفتن واحد های آماده ای که به بازار عرضه کرده‌اند‌، نمی توانند بی نیاز از تسهیلات کار‌شان را ادامه دهند و از طرفی نظام تسهیلات بانکی قفل شده‌است‌. بنابراین شکی نیست که عمده ترین عامل به وجود آمدن رکود در صنعت ساختمان فقدان نقدینگی و عدم ارائه تسهیلات بانکی است‌. دولت یازدهم هم برای بازگشت رونق به ساخت وساز برنامه قابل ذکری ندارد و تنها اقدام دولت وام 80 میلیونی بوده که به نظر می رسد در سال جاری از طرف بانک‌ها به سپرده گذاران قابل پرداخت نباشد‌. حتی وعده دولت به انبوه‌سازان برای حضور آنها در بافت فرسوده هم تاکنون عملیاتی نشده‌است‌. در چنین شرایطی که ساخت وساز به خاطر بی پولی در محاق قرارگرفته‌، تلاش کانون سراسری انبوه‌سازان نه تنها انبوه‌سازان را امیدوار کرده بلکه حتی این امید را به وجود آورده که ساخت وساز کشور از رکود خارج شود‌.
عضو کمیسیون سرمایه گذاری و برنامه ریزی کانون سراسری انبوه‌سازان خبر از انجام مذاکرات با صندوق های بین المللی و استفاده از خط اعتباری سه میلیارد یورویی می دهد؛ پولی که قرار است پس از نهایی شدن توافقات هسته ای با همکاری بانک مرکزی به انبوه‌سازان برای شروع ساخت وساز داده می شود‌. گفتگوی پیام ساختمان را با علی پژوهش نیا می خوانید‌:
پیام ساختمان‌: چه ضرورتی برای آوردن این خط اعتباری به ایران احساس کردید‌؟
کشور ایران در شرایط رکود نیاز به سرمایه گذاری در تمام بخش‌ها دارد‌. یکی از این بخش‌ها که ازنظر سرمایه گذاری خارجی بسیار فقیر بوده‌، بخش مسکن است‌. زمانی که توافقات 1+5 در شرف انجام بود‌، تصمیم گرفتیم خطی اعتباری در جهت رونق مسکن باز کنیم‌. بدین ترتیب بعد از توافقات ژنو تعاملاتی را با کنسرسیومی که مقر آن در لندن می باشد و کشور های اتحادیه اروپا در آن عضویت دارند‌، برقرار است که بخش اول آن 3 میلیارد یورو است‌. در دولت آقای احمدی نژاد هم از این صندوق در جهت توسعه میادین نفت‌، گاز و پتروشیمی استفاده شده‌است‌. هم اکنون ما در حال تعامل با وزارت راه و شهرسازی هستیم که نحوه هزینه این رقم بالا در ساخت وساز‌ها را مشخص کنیم‌.
پیام ساختمان‌: این پول از چه طریقی در اختیار انبوه‌سازان قرار می گیرد‌؟ آیا برای توزیع این پول نیاز به بانک ویژه ای دارید یا خیر‌؟
در ابتدا جلسات به این سمت رفت که انبوه‌سازان هم برای خود‌شان بانک داشته باشند اما به دلیل اینکه بانک‌ها باید از سیاست های بانک مرکزی تبعیت کنند‌، قطعا به مشکل می خوردیم؛ چون امروز بانک‌ها حاضر به پرداخت 16 درصد به ساخت وساز نیستند‌. بنابراین توافق بر این شد که یک شرکت یا صندوق سرمایه گذاری داشته باشیم که از طریق آن بتوانیم به انبوه‌سازان کل کشور کمک کنیم‌. این کمک می تواند در قالب طرح های جدید ساخت وساز و یا در قالب تفاهم‌نامه ای باشد که انبوه‌سازان با شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری برای نوسازی بافت فرسوده بسته‌اند‌.
پیام ساختمان‌: سود این تسهیلات برای انبوه‌سازان چقدر است‌؟
آن طور که ما تقریبا توافق کرده ایم سود سالیانه که از متقاضی دریافت می شود‌، 16 درصد است و این در حالی است که بانک‌ها سودهای بسیار بالایی از سازندگان طلب می کنند‌. البته چنانچه ساخت وساز انبوه‌سازان برای طرح هایی مانند گردشگری و ساخت هتل باشد‌، سود تسهیلات از 16 درصد هم کمتر خواهد بود‌. ذکر این نکته هم ضروری است که در صنعت ساختمان ما به این سمت نرفته ایم که طرح توجیهی پروژه را ارائه کنیم اما ما این کار را آغاز خواهیم کرد‌. یعنی به دلیل اینکه در زمان تنفس پروژه انبوه‌سازان نمی توانند قسط پرداخت کنند‌، تسهیلات حداقل تا یک سال پس از استارت پروژه به صورت قرض الحسنه‌است‌ و بعد از این مدت باز پرداخت اقساط شروع می شود، این در حالی است که در کشور ما پرداخت تسهیلات از نخستین ماه بعد از دریافت شروع می شود‌. موضوع مهم دیگر اینکه با توجه به طرح توجیهی انبوه‌ساز و با توجه رقم ارزش پروژه‌، پروژه های با ارزش بالا از طریق بیمه های خارجی و پروژه‌های کم ارزش‌تر توسط بیمه های داخلی ازنظر سوددهی پروژه برای پرداخت اقساط گارانتی می شوند‌. علاوه بر این‌، توانایی وجود دارد که در تمام زمینه های ساخت وساز‌، بیمه‌های ارزان قیمت در تمام بخش‌ها در اختیار انبوه‌سازان قرار بگیرد‌. البته تا زمانی که توافق هسته ای نهایی نشود‌، نظام بانکی تحریم است‌. ما این کار را به طور همزمان انجام می دهیم که به محض لغو شدن تحریم‌ها‌، از این خط اعتباری استفاده کنیم‌.
پیام ساختمان‌: به نظرتان این تسهیلات می تواند رونق را به ساخت وساز کشور بیاورد‌؟
قطعا این پول صنعت ساختمان را به حرکت درمی آورد‌. ما سالانه یک میلیون و 200 هزار واحد مسکونی نیاز داریم و از طرفی تسهیلات این اجازه را نمی دهد؛ مهم ترین بحث این است که حمایت دولت را شاهد باشیم تا این پول در چرخه صنعت ساختمان به کار بیفتد‌. به عنوان مثال صدور مجوز‌ها و مشخص کردن نقشه راه و تسهیل فعالیت‌ها از این دسته‌اند‌. ذکر این نکته هم ضروری است که این وام قابل انتقال به خریدار است‌. به جرات می توانم بگویم که دانش فنی ما یک سرو گردن از تمام کشور های منطقه بالاتر است و این توانایی وجود دارد که با فعالیت بیشتر انبوه‌سازان صدور خدمات فنی‌– مهندسی به کشورهای دیگر را شاهد باشیم‌.
پیام ساختمان‌: ورود این پول به صنعت ساختمان تا چه اندازه باعث ایجاد تورم می شود‌؟
رونق ساخت وساز به طور طبیعی تورم را به همراه خواهد داشت اما مطمئن هستم که این تورم برخلاف مسکن مهر که گفته می شود 40 درصد تورم کشور را باعث شده‌است‌، تورم قابل توجهی ایجاد نمی کند‌.
پیام ساختمان‌: با آوردن این پول و قطع وابستگی انبوه‌سازان به تسهیلات دولتی به نظر می رسد انبوه‌سازی واقعی را شاهد خواهیم بود‌؟
خوشبختانه انبوه‌سازان در حال حاضر علم نوین ساخت وساز را دارند و فقط فضای کار ندارند و اگر این تعامل بیشتر شود می توانند کمک زیادی در زمینه تولید مسکن به دولت و جامعه کنند.