هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   219   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

بحران‌های ساخت و ساز در کشور

کد مطلب : 2751
سومین همایش مدیریت و کنترل پروژه‌های ساختمانی و عمرانی پنج‌شنبه پنجم شهریور با مشارکت سازمان نظام کاردانی ساختمان تهران در محل همایش‌های بین‌المللی صنعت نفت آغاز به کار کرد.
به گزارش خبرنگار پیام ساختمان سخنران ابتدایی این همایش مهدی مؤذن بود که به ارائه چکیده‌ای از چالش‌ها و مشکلات نظام ساخت‌وساز کشور پرداخت.
شهرسازی براساس کدام موازین
رئیس شورای مرکزی نظام کاردانی ساختمان و ریاست سازمان کاردانی استان تهران با اشاره به پروژه‌های نیمه‌تمام، بافت فرسوده و عمر پایین ساختمان گفت: این شاخص‌ها حکایت از معضلات و مشکلاتی می‌کند که در بطن صنعت ساختمان کشور وجود دارد و چرایی به وجود آمدن اینها جای تأمل دارد . وی افزود: صنعت ساختمان ما با بحران مواجه است و ما در سال 85 عنوان کردیم باید ستاد بحران در صنعت ساختمان کشور ایجاد شود اما مسئولان وقت با لبخند به ما پاسخ ‌دادند.مشکل دیگر اینکه در ساختمان‌سازی به مدل واحدی نرسیده‌ایم و باید به سمت نظام واحد ساخت‌وساز حرکت کنیم.
وی با بیان اینکه در اقتصاد مسکن نیز با بحران مواجه هستیم، ادامه داد: فضای حاکم بر فضای اقتصاد مسکن به نفع کشور و مردم نیست و برای آرامش آن نباید از جیب مردم هزینه کنیم. این بازار بر اساس برنامه‌های تدوین‌شده اداره نمی‌شود و خود مسئولان نیز به این قضیه انتقاد می‌کنند .
مؤذن گفت: معضل دیگر حوزه شهرسازی است زیرا مشخص نیست شهرسازی ما بر اساس کدام موازین است و شهر را چگونه بسط می‌دهیم. شهر تهران برخلاف شهرهای بزرگ دنیا که با انسجام روبه‌روست،از آشفتگی بصری رنج می‌برد و در ساخت شهر هیچ‌کدام از معیارها مدنظر قرار نمی‌گیرد.
وی افزود: ما فارغ‌التحصیلان دانشگاهی خوب و نقشه خوب مهندسی‌ساز ، 22 مجلد مقررات ملی ساختمان و مصالح تقریباً قابل قبولی نیز در بازار کشور داریم اما اینکه چرا ساختمان خوب در کشور ساخته نمی‌شود به نبود صلاحیت سازنده بازمی‌گردد .
رئیس شورای مرکزی نظام کاردانی ساختمان با بیان اینکه حتی در مدیریت بحران کشور نیز دچار بحران هستیم گفت: همه دیدیم وقتی یک سیل در کشور آمد چه مشکلاتی ایجاد شد. ما در خصوص پیشگیری از وقوع سوانح طبیعی و یا در زمان وقوع سوانح طبیعی آموزش عمومی به افراد جامعه نداده‌ایم.
مؤذن ادامه داد: حرف آخر اخلاق و پایبندی به اخلاق حرفه‌ای است. اگر مسئولی بر اساس موازین اخلاقی کار نکند به‌مراتب از معمار، سازنده و مهندس ضرر بیشتری به کشور می‌رساند. حوزه تعمیم تصمیمات ما خیلی وسیع و اساسی‌تر است و نمی‌توانیم به این مسائل بی‌توجه باشیم.
اصل در شایسته‌سالاری است
سخنران بعدی امیرحسین خلوتی مدرس دانشگاه شریف و معاون آموزشی و پژوهشی سازمان نظام کاردانی بود که به ارائه آماری از پروژه‌های نیمه‌کاره ملی و استانی پرداختند.
خلوتی با اشاره اهمیت آموزش در پروژه‌های عمرانی گفت: حدود 50 درصد از پروژه‌های ما با بیش از 50 درصد تأخیر روبه‌رو هستند، اینکه چرا این پروژه‌ها اولاً در زمان مناسب آغاز نمی‌شود و در زمان مقرر نیز پایان نمی‌یابد این موضوع دغدغه ماست .دلایل آن نیز به کمبود اعتبارات مالی ازیک‌طرف و کمبود پیمانکاران متخصص از طرف دیگر و نیز فقدان سیستم مدیریت پروژه در طرح‌های ما برمی‌گردد.
وی با بیان اینکه با هرروز تأخیر و خواب سرمایه، هزینه‌ها افزایش پیدا می‌کند، گفت: شایسته‌سالاری در مدیریت پروژه‌های ساختمانی کلید این معماست و شایستگی‌ها و توانایی‌های فردی ، آموزش، تخصص و تجربه مرتبط و از همه مهم‌تر اخلاق حرفه‌ای از موضوعات مؤثر در این زمینه هستند.
سخنران بعدی این همایش نیز ایرج رهبر؛ رئیس سابق کانون سراسری انبوه‌سازان ایران بود که به بیان اهمیت مدیریت در پروژه‌های ساختمانی پرداخت.
 همه مشکلات به مهندس ناظر بازمی‌گردد
مهدی مؤذن در گفتگو با خبرنگار پیام ساختمان  با بیان اینکه مدیریت پروژه از جمله مهم‌ترین موضوعات صنعت ساختمان است، گفت: در پروژه‌های کوچک و ساخت‌وساز شهری و پروژه‌های عمرانی ما با مشکل مواجه هستیم.
وی ادامه داد: در ساخت‌وساز شهری از نظام‌مهندسی و شهرداری تا شورای شهر و وزارت راه و شهرسازی دچار مشکل هستیم و سال‌هاست که این بحث ادامه دارد و به‌جایی نرسیده است.
مؤذن اظهار داشت: شناسنامه فنی ساختمان که عصاره ساختمان را می‌تواند در چند برگ نشان دهد هنوز اجرایی نشده و فقط برای ساختمانی صادر می‌شود که با موازین فنی و دستورالعمل‌ها و توسط افراد دارای صلاحیت ساخته‌شده باشد که این امر هنوز در کشور اتفاق نیفتاده است.
وی افزود: شهرداری هنوز در خصوص صدور شناسنامه فنی مقاومت می‌کند و وزارت راه‌ و شهرسازی هم در مورد افراد باصلاحیت وظیفه خود را انجام نداده است. در حوزه نظارت نیز اولاً مهندس ناظر و مسئول کارگاه نداریم و ناظر هم وظایف زیادی ندارد و در طول یک سالی که پروژه اجرا می‌شود تنها 5 گزارش از وی خواسته می‌شود، و به نظر من تمام مشکلات ازاینجا ناشی می‌شود.
مؤذن در مورد پروژه‌های ملی نیز تصریح کرد: حداقل سه هزار پروژه مختلف به دلیل عدم تخصیص بودجه ناتمام مانده و به دلیل خواب سرمایه این کار اتلاف هزینه است و کار به‌جایی رسیده که اصلاً نمی‌صرفد این کارها را به اتمام برسانیم.