هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   216   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

برلین قلب روشنگری آلمان

کد مطلب : 2141
شهر برلین ؛ پایتخت آلمان و یکی از 16 ایالت آلمان است.برلین با جمعیت 3.3 میلیون نفر، بزرگ‌ترین شهر آلمان و دومین شهر پرجمعیت در اتحادیه اروپاست. برلین بزرگ‌ترین و ازنظر تاریخی مهم‌ترین ایالت آلمان است.جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی این شهر را به‌عنوان یکی از مراکز فرهنگی جهان تبدیل کرده است. برلین در سده ۱۸ میلادی، به‌عنوان پایتخت پروس، قلب روشنگری بود.
در حال حاضر برلین، پایتخت آلمان، مرکز دولت و مجلس فدرال این کشور است، هرچند که هنوز برخی از وزارتخانه‌ها، شعبه‌هایی نیز در شهر بن، پایتخت پیشین آلمان دارند. بخشی از شهر که بناهای دولتی در آن واقع‌اند، مثل «رایشستاگ»  که مجلس فدرال آلمان در آن قرار دارد، دروازه «براندنبورگ» ، یا میدان‌هایی چون «بازار ژاندارمری» ، ازجمله دیدنی‌های شهر برلین است که تاریخ معاصر آلمان در آنها نوشته می‌شود. در میدان پوتسدام  که در زمان جنگ سرد به آن «نوار مرگ» می‌گفتند، چندی است که ساختمان‌های بسیار مدرن و بلند و دیدنی بنا شده‌اند. میدان الکساندر ، که در دوره حکومت «آلمان دموکراتیک» میدان مرکز مرکزی برلین شرقی بود، در سال‌های گذشته تغییرات اساسی کرده است. هم‌چنین در برخی از محله‌های برلین، به‌ویژه در بخش شرقی آن، رد پای تاریخ را می‌توان یافت.
باغ‌وحش برلین
دروازه فیل از ورودی‌های این باغ‌وحش در نزدیکی اکواریوم است که به علت معماری خاص سبک چینی یکی از قسمت‌های موردعلاقه جهانگردان برای عکاسی است .
اکواریوم برلین  بخشی از باغ‌وحش برلین است که در یک ساختمان تاریخی در خیابان بوداپستر واقع‌شده است . در این اکواریوم ، تعداد زیادی ماهی ، تمساح و دیگر حیوانات دریایی زندگی می‌کنند. مساحت کنونی باغ‌وحش و آکواریوم برلین، در حدود ۳۴ هکتار است.
جزیره موزه‌ها
جزیره موزه  یکی از میراث‌های فرهنگی یونسکو و شامل گروه موزه‌های مختلف است که در قسمت شمالی جزیره اسپری ، بین اسپری و کوپفرگرابن واقع‌شده است .در این منطقه به خاطر موزه وسیع پرگامون که جایگاه مجموعه‌های نفیسی از آثار هنری مربوط به دوره یونان باستان تا منطقه جنوب غربی و مرکز آسیای میانه است، آثاری از عصر هلنیسم ، مصر باستان ، آشوریان ، بابل و ایران باستان نگهداری می‌شود.
از فرودگاه تمپلهوف
خط هوایی و حمل‌ونقل برلین در سال 1948 و 1949 از فرودگاه تمپلهوف  استفاده می‌کرده است . ساختمان پایانه‌های این فرودگاه ، هنوز جذاب است . عمارت ها و ساختمان‌های نزدیک آن ، که شایسته آن است دروازه اروپا باشند ، بزرگ‌ترین مجموعه املاک ساختمانی جهان هستند. معمار  معروف انگلیسی ، سرنورمن فوستر این فرودگاه را مادر همه فرودگاه‌ها توصیف کرده است .
مهندسان معماری در آلمان قصد دارند بلندترین و بزرگ‌ترین کوه مصنوعی جهان را در شهر برلین بنا کنند این کوه مصنوعی که نام Berg برای آن انتخاب‌شده است، می‌تواند به جاذبه‌های توریستی این کشور بیفزاید.
بزرگ‌ترین کوه مصنوعی جهان درجایی بنا خواهد شد که در حال حاضر فرودگاه Tempelhof در آن قرارگرفته است، بنای این کوه چشم‌اندازی طبیعی را برای برلینی‌ها و توریست‌ها به وجود خواهد آورد و در ماه‌های سپتامبر تا مارچ از آن به‌عنوان پیست اسکی استفاده خواهد شد.
ویکتوریا پارک
ویکتوریا پارک و یا «پارک پیروزی»، یک پارک شهری در منطقه کروزبرگ در برلین ، کشور آلمان است. بارزترین نمای این پارک ، بنای یادبود آهنی بزرگی است که  توسط فردریک ویلیام سوم پادشاه پروس به «جنگ آزادی» از سری جنگ‌های ائتلاف ششم در پایان جنگ‌های ناپلئونی  اختصاص داده‌شده است. این پارک یک‌چشم انداز منحصربه‌فرد  از بخش‌های مرکزی و جنوبی شهر را به ارمغان می‌آورد. در تابستان، آبشار مصنوعی در پای بنای یادبود روانه می‌شود. پارک امروزه دارای یک مجموعه بزرگ و پهناور از تاکستان‌های کوچک می‌باشد.
میدان گندارمن مارکت 
میدان گندارمن مارکت  و یا «میدان ژاندارمری»، میدانی در برلین ، کشور آلمان  و در محل  کلیساهای فرانسه و آلمان است. میدان ژاندارمری، توسط مجسمه فریدریش شیلر، شاعر آلمانی- اتریشی مزین شده است.  بنیان‌گذار اصلی این میدان، یوهان آرنولد در اواخر قرن هفدهم می باشد. در طول جنگ جهانی دوم، بسیاری از ساختمان‌های این میدان به‌شدت آسیب و یا نابود شد اما امروزه همه ساختمان‌ها به حالت سابق خود  دوباره بازسازی شد. کلیسای جامع فرانسوی، یکی از قدیمی‌ترین کلیسا است که توسط جامعه پروتستان فرانسوی بین سال‌های 1701 و 1705 ساخته‌شده و جزو یکی از ساختمان‌های این میدان می باشد.
برج کولهف
 این برج 103 متری  که دارای  25 طبقه است  در مرکز شهر برلین ، کشور آلمان واقع‌شده است.  در اوایل دهه 1990 بازسازی  ساختار این برج بعد از سقوط دیوار برلین شروع شد و در سال 1999 به پایان رسید.  نام این ساختمان برگرفته‌شده از نام طراح و معمار وی است. طبقه پایین برج کولهف ، توسط مغازه‌ها و مراکز خرید متعدد و رستوران‌ها  اشغال‌شده و طبقه فوقانی آن شامل  دفاتر اداری است. در قسمت فوقانی این برج یک دکل دیده‌بانی قرار دارد که توسط سریع‌ترین آسانسور موجود  در اروپا ، بازدیدکنندگان را  با سرعت 8،65 متر در ثانیه به بالا می‌برد.
دروازه براندنبورگ
یکی از بناهای تاریخی مهم آلمان در برلین است و امروزه به‌عنوان سمبل اتحاد این کشور به‌حساب می‌آید ؛ هرچند در دوران جنگ سرد نماد جدایی آلمان شرقی و غربی بود. دروازه براندنبورگ در کنار میدان پاریسر پلاتس واقع‌شده است. این دروازه ، در سال ۱۷۹۱ ساخته‌شده و در طول دوران جنگ سرد به‌عنوان دروازه برلین شناخته می‌شده که برلین را به دو بخش غربی و شرقی تبدیل کرده بود. دروازه براندنبورگ در سال 1788 تا 1791 توسط پادشاه فریدریش ویلهلم دوم ساخته شد، و قریب به 220 سال قدمت دارد.
در طرفین دیواره‌های دروازه براندنبورگ ، مجسمه‌های نسبتاً بزرگی از خدایان رومی ، ازجمله الهه جنگ نصب گردیده است. این بنا در دوران جنگ جهانی دوم به‌شدت آسیب دید و حتی مجسمه‌های تعبیه‌شده کاملاً نابود گردید.
کلیسای جامع برلین
برلین دوم (Berliner Dom) و یا کلیسای جامع برلین ، در شهر برلین ، کشور آلمان قرار دارد. کلیسای جامع برلین بر اساس الگوی  کلیسای پروتستان سنت پتر در رم ساخته‌شده است ساختمان عظیم کلیسای امروزی با گنبد بزرگ آن ، در سال‌های  1894 تا 1905 توسط جولیوس راسکدروف بنا به درخواست امپراتور ویلهلم دوم ساخته شد. حیاط این کلیسا ، آرامگاهی است برای خاندان سلطنتی فردریش اول تا سوم که می‌توان بیش از 97 قبر را در حیاط این کلیسا یافت. . قدمت کلیسای جامع برلین به قرن پانزدهم بر می‌گردد و سبک معماری آن رنسانس ایتالیا می‌باشد ولی در آغاز سبک معماری آن باروک بود و آن را مبدل به بزرگ‌ترین ساختمان‌های اصلی پروتستان در آلمان کرده بود.