هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   156   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

كاربرد قـهوه در خانه داري

گروه معماري ودكوراسيون: به جز خواص خوراكي قهوه، از اين ماده طبيعي بهخصوص رايحه خوش آن هم ميتوانيد در منزل استفاده كنيد:

 1 - از بين بردن خط و خش وسايل چوبي

تركها و خطوط كوچك ايجاد شده روي مبلمان چوبي را با قهوه برطرف كنيد

2 قاشق غذاخوري قهوه را با مقداري آب مخلوط كنيد تا بهصورت خميري سفت درآيد. در مورد چوبهاي متمايل به قرمز چند قطره يد اضافه كنيد. خمير را روي چاقوي بتونه يا چاقوي يك بار مصرف بگذاريد و درزها را با آن پر كنيد. خمير اضافي را با يك دستمال پاك كنيد. بگذاريد كاملاً خشك شود. سپس از واكس مخصوص مبل استفاده كنيد.

2 - تسريع در توليد كمپوست

با ريختن مقداري قهوه يا چاي روي مواد كمپوست، تعداد باكتريها افزايش يافته، خاك و كمپوست سريعتر تجزيه ميشوند.

3 - حاصلخيز شدن خاک

اين كافئين موجود در قهوه نيست كه گلهايي مانند آزاليا، بوته رز و گياه هميشه سبز خواستار آن هستند بلكه جدا از نيتروژن، فسفر و مواد معدني، اسيديته و اكسيژنرساني خاك را بالا ميبرد.

دانهها را براي جلوگيري از كپك زدن داخل خاك فرو كنيد.

¾ پيمانه دانه قهوه را با كنار زدن خاك نزديك ريشه گياه بريزيد. اين كار را ماهي يكبار تكرار كنيد. استفاده زياد از قهوه حتي در گياهان دوستدار محيط اسيدي موجب افزايش بيش از حد اسيديته خاك ميشود.

5 - رفع بوي بد حيوانات خانگي از محيط

حرارت دادن يك فنجان دانه تازه قهوه داخل ديگ چدني كوچك با شعله كم، به رفع بوي حيوانات از محيط كمك ميكند. به محض درآمدن بوي قهوه، ظرف را به اتاق مورد نظر ببريد و روي يك پايه قرار دهيد. تا زمان خنك شدن قهوه بوي بد از بين ميرود.

6 - دفع مورچهها

براي خلاص شدن از شر مورچهها كافيست مقداري قهوه نزديك لانه آنها بريزيد. با اين كار مجبور ميشوند به جايي ديگر نقل مكان كنند.