هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   216   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

نورپردازی دو بنای قدیمی در محور تاریخی ناصر خسرو

کد مطلب : 2389
سازمان زیباسازی شهر تهران، در راستای ارتقای کیفیت سیما و منظر شهری دو بنای قدیمی از بناهای شاخص و ارزشمند محور تاریخی ناصرخسرو را نورپردازی کرد.
دکتر عیسی علیزاده، مدیرعامل سازمان با اعلام این خبر، گفت: این اقدام که با توجه به ارزش نمای بصری و جداره این محور انجام می‌شود شامل نورپردازی مساجد ثامن‌الائمه و نور است.
دکتر علیزاده با اشاره به اینکه مسجد نور و ثامن‌الائمه (ع) دو بنای تاریخی واقع در این محور است که نورپردازی می‌شود، ادامه داد: مسجد نور با قدمتی بیش از هشتاد سال با نمایی آجری و ترکیب زیبایی از کتیبه کاشی نفیس که ورودی مشبک زیبایی آن را احاطه کرده است با نورپردازی جلوی زیباتری پیدا می‌کند.
به گفته وی نورپردازی این مسجد با استفاده از نور LED با مصرف کم و بازده نوربالا با رنگ‌های گرم و سفید خنثی به اتمام رسیده است.
مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران در مورد پروژه نورپردازی مسجد ثامن‌الائمه (ع) به پیشرفت ۸۰ درصدی آن اشاره کرد و گفت: این مسجد با قدمت ۵۰ سال داری یک گلدسته کاشی‌کاری شده، دو منار برجسته آجری بر روی نما با ترکیب کتیبه‌های کاشی به خط ثلث است.
به گفته دکتر علیزاده نمای این مسجد یکی از نماهای دارای تزیینات بسیار در این محور بوده که با استفاده از المان‌های معماری سنتی نظیر کاشی‌کاری، آجرکاری و تاق‌نماهای مشبک تزیین‌شده و در جداره محور ناصرخسرو قرار دارد که نورپردازی آن می‌تواند این زیبایی را دوچندان کند.