هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   216   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

ریتم در سایت مجسمه ای شکل

کد مطلب : 2159
زهرا ارکان
 شرکت معماری «پندا »اخیراً اجرای سایت مجسمه‌ای شکلی را در شهر جیانگ یانگ چین به اتمام رسانده که شامل بیش از 500 استیل رنگی سوراخ شده با ارتفاع‌های متفاوت است. این مجسمه‌ها ورودی دروازه بزرگ‌ترین باغ درخت  Myrtle (درخت حاره و همیشه‌بهار و در اصل بومی آسیای شرقی) در آسیا را نشان می‌دهند. موسیقی، ریتم و رقص در ترکیب با زمین‌های اطراف پارامترهای اصلی شکل دادن به سایت هستند.
ریتم و موسیقی
به‌محض اینکه بازدیدکنندگان وارد فضای مجسمه‌ای باغ درخت Myrtle می‌شوند، به‌وسیله بیش از 800 ستون که در یک سایت طراحی‌شده از سنگ‌ها و آب، شبیه درخت سبز شده‌اند، احاطه می‌شوند.
طبق تعریف گوته؛ معماری موسیقی جامد است، اجتماع ستون‌ها لحظه انجماد موج صدا در حرکت را ارائه می‌دهند. شهر سرزنده و روشن، ریتم موسیقی و رنگ طبیعت در این لحظه منعکس می‌شوند.
 درباره سایت (زمین)
این پروژه در جیانگ یانگ چین واقع شده و مسیر ورودی به یک باغ بزرگ را نشان می‌دهد. همچنین زمین‌های اطراف که از تپه‌ها و دره‌های ملایم شکل گرفته‌اند، این مجسمه‌ها را به‌صورت افقی به پس‌زمینه‌اش متصل می‌کنند.
در حالت عمودی، این 500 ستون رنگی برافراشته فضای اطراف را برش می‌دهند و به‌عنوان یک راهنمای بصری برای آن ناحیه عمل می‌کنند.
  چهار طیف مختلف از رنگ بنفش و ته رنگ پوشش گیاهی اطراف، به‌عنوان رنگ‌بندی سایت به کار گرفته شده‌اند. میدان ایجادشده به‌وسیله ستون‌ها به بازدیدکنندگان این احساس را می‌دهد که به‌وسیله تنه درختان احاطه شده‌اند، از میان چوب‌ها قدم بزنند، برای لحظه‌ای حتی سردرگم شوند. آنها همچنین می‌توانند از میان بازشوهای ستون‌ها برای راهنمایی بیشتر نگاه کنند که شبیه به راه رفتن در میان یک جنگل، فضاهای درون یا بین میله‌ها از باریکی یک کوره‌راه تا یک منطقه وسیع‌تر و شفاف‌تر متفاوت هستند که برای بازدیدکنندگان و گروه‌های رقص محلی مجال گذراندن زمان در بین مجسمه‌ها را در طول روز و شب فراهم می‌کند.
 این میدان می‌تواند به‌عنوان یک فضای واسط بین شهر و زمین‌های اطراف در نظر گرفته شود. اگر از فاصله دورتری به مجسمه‌ها نگاه شود، آنها شبیه به عکسی از یک شهر خط آسمان را به سمت خط افق سوراخ می‌کنند؛ اما زمانی که بازدیدکنندگان وارد میدان می‌شوند، رنگ‌ها و لامپ‌ها، آنها را از طریق یک مسیر حسی به سمت زمین طبیعی و باغ درختان Myrtle دعوت می‌کنند.
 نور و متریال
ستون‌ها که ریتم مجسمه‌ها را شکل داده‌اند، به‌وسیله پنل‌های استیل سوراخ شده به رنگ بنفش روشن پوشیده شده‌اند. به‌واسطه یک فرآیند الکترولیت انفعالی، پنل‌ها در یک حمام الکترولیت و الکتریسیته رنگ می‌شوند به صورتی که ویژگی‌های اصلی استیل حفظ شده و همچنین در برابر پوسیدگی مقاوم شوند.
در طول روز، پنل‌ها محیط اطراف خود را منعکس می‌کنند و برای ایجاد ظاهری متفاوت و متغیر از مجسمه‌ها، متناسب با حالت قرارگیری خورشید تغییر شکل می‌دهند. به‌علاوه برای درخشیدن با نور خیلی ضعیف صفحه‌های فلزی، ستون‌ها در حوض‌های متفاوت آب قرارگرفته‌اند که انعکاس آب به بازی نور چراغ‌ها می‌افزاید. هنگام شب نیز چراغ‌های داخل میله‌ها تصویر تغییر شکل پیوسته‌ای از مجسمه‌ها را تولید می‌کنند که مستقیماً به حرکات بازدیدکنندگان داخل میدان واکنش نشان می‌دهند.