هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   218   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

نورپردازی حرفه ای منزل

کد مطلب : 2633
يك چيستان. آن چیست که عنصر مهمي در دكوراسيون خانه است كه مي‌تواند هم فضا را بزرگ‌تر از حد معمول نشان دهد و هم كوچك‌تر؟ يك راهنمايي؛ خيلي اوقات از پنجره وارد مي‌شود. جواب فقط يك كلمه است: نور! شايد حتي فكرش را هم نكنيد اما مسئله نور در خانه اولين و مهم‌ترين نكته‌اي است كه قبل از خريد وسايل مجلل سالن پذيرايي يا نصب كابينت‌هاي گران‌قیمتتان بايد به آن توجه کنید؛ آن‌قدر كه اگر نور و فضاي مناسب تابيدن آن ( حالا به‌صورت طبيعي يا مصنوعي ) درست تأمین نشود همه كارهايي كه براي دکوراسیون خانه انجام داده‌اید يا اصلاً ديده نمي‌شود يا آن‌قدر اغراق‌آميز به چشم مي‌آيد كه بدتر چشم را خسته کرده و دل را می‌زند. براي داشتن یک‌خانه مجلل قبل از همه به جواب چيستان امروز فكر كنيد.
اتاق‌خواب: نور را هم تقسيم كن
نور اتاق‌خواب بايد يك خاصيت مهم داشته باشد؛ اينكه فضاي اتاق را دنج و گرم كند. براي همين لازم نيست در اتاق‌خواب به فكر چراغ‌هاي سقفي باشيد. نور اتاق‌خواب بايد طوري باشد كه بسته به روحيه ساكنش تغيير كند. با اين اوصاف بهترين نوع نورپردازي در اتاق‌خواب استفاده از چراغ‌خواب‌هاي كنار تخت است. حالا ممكن است اين چراغ‌ها روي پاتختي‌ها قرارگرفته يا در ارتفاعي پايين‌تر به‌صورت ديواركوب نصب‌شده باشند. فرقي ندارد. مهم اين است كه نور آن مستقيم به‌صورت نتابد و ارتفاع آن طوري باشد كه نور چراغ شما مزاحم خواب نفر كناري نشود. آويزان كردن يك چراغ سقفي در اتاق‌خواب هم مانعي ندارد اما بايد حواستان به نكته‌اي اساسي باشد؛ اينكه اگر چراغ آويزان در نقطه‌اي است بين ديوار و پنجره مطمئن باشيد هر كاري كه انجام مي‌دهيد، همسايه‌تان از پنجره مي‌بيند.
پس يا چراغ را خاموش نگه‌دارید يا پرده‌ها را بیش‌ازحد ضخيم كنيد. نكته مهم در نورپردازي اتاق هم توجه به فعاليت‌هاي شماست.
آشپزخانه: هر جا رسيدي يك چراغ بگذار
قديم‌ترها كه آشپزخانه‌ها سرتاسر كابينت‌هاي فلزي رديف داشتند و كاشي‌هاي گل‌دار یکدست، فقط یک‌رشته سيم از سقف آويزان بود و لامپي 100 واتي. آنهايي هم كه مي‌خواستند در آشپزخانه‌شان سنگ‌تمام بگذارند نهایتاً يك لوستر حبابي يا حصيري به سيم معلق در زمين و هوا وصل مي‌كردند. اما حالا زمانه فرق كرده، دكوراسيون‌ها به‌هم‌ریخته و مدرنيته حتي پايش به آشپزخانه هم بازشده است. اين روزها آشپزخانه‌ها با رديفي از كابينت‌ها، اجاق و يخچال جاسازی‌شده به‌موازات هم ديگر فقط با یک‌رشته سيم روشن نمي‌شوند. مسئله اينجاست كه قديم‌تر‌ها كدبانوي خانه هم كارها را روي ميز وسط آشپزخانه‌اش انجام مي‌داد كه درست زير نور لامپ قرارگرفته بود اما حالا این ميزها جايشان را به ميز كارهاي كنار اجاق‌گاز يا شير آب و سينك ظرف‌شویی داده‌اند.
اينجاست كه ديگر فقط يك چراغ سقفي جواب نمي‌دهد چراكه در اين وضعيت افراد پشت به منبع نور و در زير سايه خودشان مشغول به كار مي‌شوند و هنگام كار نور كافي ندارند. روي گاز هم كه تكليفش روشن است. هودهاي امروزي همه‌شان چراغ دارند. اگر هم نداشتند بايد يك چراغ قابل تنظيم در بالاي اجاق‌گاز نصب شود.
حمام: حباب‌ها رفته‌اند، لوسترها آمده‌اند
برای حمام هنوز حباب‌ها و لامپ‌هاي قوي‌شان از محبوب‌ترين گزينه‌ها هستند. البته حباب‌هاي سيمابي باعث افزايش گرماي محيط مي‌شوند كه مي‌توانيد به‌جای آنها از حباب‌هاي فلورسنت استفاده كنيد. از ميان حباب‌هاي فلورسنت سراغ آنهايي بروید كه رنگ اصلاح‌شده دارند و دنيا را جلوي روي‌تان آبي نمي‌كنند. اگر هم کلاً از حباب‌ها دل‌زده شده‌اید بايد سراغ لوسترها برويد. به‌تازگی براي زيباتر جلوه دادن حمام‌ها هم لوسترهاي مجللي ساخته‌اند كه در صورت داشتن يك فضاي بزرگ مي‌توانيد از آنها استفاده کنید. بعد از حمام مهم‌ترين قسمت نورپردازي سرويس‌هاي بهداشتي مربوط به روشويي است.
هيچ‌وقت براي فضاي روشويي از چراغ‌هاي سقفي استفاده نكنيد براي اينكه با ایجاد سايه كار آرايش و اصلاح را سخت مي‌كنند. بهترين نور براي سرويس‌هاي بهداشتي منابع نور جانبي است، اتاق كودك: نور خورشيد زياد بتابد
 از اول ماجرا تكليف روشن است. پرنورترين اتاق بايد برای بچه‌هاي خانواده باشد. دليل اين نكته را دانشمندان برايتان توضيح مي‌دهند؛ اينكه بچه‌هايي كه در طول روز در اتاق‌هاي روشن و پرنور درس مي‌خوانند يا بازي مي‌كنند در مقايسه با بچه‌هايي كه در اتاق‌هايي با پرده‌هاي كشيده و نور كم فعاليت مي‌كنند، باهوش‌تر و فعال‌تر هستند. اصلاً اگر پاي اين حرف‌ها هم در ميان نباشد بازهم بايد به نور اتاق كودك توجه خاصي شود.
هر بچه‌اي بايد آن‌قدر نور در اتاقش داشته باشد كه هنگام روز پيدا كردن اشيا را برايش ممكن كند، امكان تشخيص رنگ‌ها را به او بدهد و براي كارهايي مانند نقاشي، مطالعه و نوشتن تكاليف درسي، میزان كافي و جهت مناسبي داشته باشد؛ مثلاً جهت تابش نور ( چه از پنجره و چه از چراغ مطالعه ) نسبت به میزتحریر براي فارسي‌زبان‌ها كه جهت خط نوشتاري‌شان از راست به چپ است، بايد از چپ به راست باشد. فقط مسئله اينجاست كه اتاق بچه‌ها بايد در شب نوري خفيف داشته باشد. آن‌قدري كه هم بتوانند خوب استراحت كنند و هم در صورت نياز به بلند شدن از تختخواب در نيمه‌شب، توانايي تشخيص اشياي اطرافشان را داشته باشند و براي خودشان شروع به تصويرسازي از ديو و پري‌هاي روي ديوار نكنند.
اتاق نشيمن: قانون سه‌گوشه را فراموش نكن
نورپردازي اتاق‌هاي نشيمن امروزي قانون خاصي دارد؛ اينكه از بين چهارگوشه اتاق بايد حتماً سه‌گوشه روشن باشد و يكي از اين روشنايي‌ها بايد روي يكي از اجزا يا وسايل خانه باشد؛ مثلاً مستقيم روي يك تابلو يا گلدان بزرگ يا حتي يك صندلي خاص. نوع استفاده از روشنايي‌ها هم در اتاق نشيمن بايد به‌صورت تركيبي از انواع نورها باشد؛ يعني در يك اتاق نشيمن وقتي از يك آباژور زميني استفاده مي‌شود در نقطه‌اي ديگر مي‌توان از يك چراغ روميزي استفاده كرد. حتي نوع و سمت نوري كه هرکدام هم منتشر مي‌كنند مي‌تواند متفاوت باشد؛ يكي به سمت بالا و ديگري به سمت پايين. مهم اين است كه در نشيمن از همه نوع منبع نوري استفاده‌شده باشد و البته استفاده از ديمرها يا وسايلي كه ميزان نور را کم‌وزیاد مي‌كنند.
مي‌توانيد براي سقف‌هاي بلند نشيمن از نورهاي مخفي استفاده كنيد. در طراحي‌هاي امروزی، به‌طورمعمول به‌جای استفاده از چندين لوستر و چراغ‌هاي ديواري از نورهاي مخفي تعبیه‌شده در پشت تاقچه‌ها استفاده مي‌كنند كه هم آرامش خاصي به فضاي نشيمن مي‌دهد و هم جاي كمتري اشغال مي‌كند. شما مي‌توانيد به‌وسیله نور، فضاي نشيمن را وسيع‌تر يا كوچك‌تر نمايش دهيد؛ مثلا اگر نورپردازي‌ها را روي ديوارها و كنج‌هاي محيط انجام دهيد، اطراف محيط روشن‌تر از مركز شده درنتیجه محیط بزرگ‌تر نشان داده می‌شود درحالی‌که اگر در نورپردازي يك اتاق نشيمن فقط به منبع نور سقفي و بالاي سر مبل‌ها اكتفا كنيد آن وقت دامنه ديد افراد محدود مي‌شود و فضا كوچك‌تر ازآنچه هست به نظر مي‌رسد.
سالن پذيرايي: به فكر يك لوستر خوب باش
در يك سالن پذيرايي مهم‌ترين منبع نورپردازي لوستر است. هرچند كه در اين منطقه حساس و رسمي خانه هم استفاده از نورهاي هالوژن مخفي، آباژورها و. . . حسابي جواب مي‌دهد و فضا را کلاً لوكس و امروزي مي‌كند اما داشتن يك لوستر با روشنايي كافي بالاي سر ميز غذاخوري از مهم‌ترين نكات در طراحي داخلي است؛ آن‌قدر كه اين روزها طراحان حتي در خانه‌هاي كوچكي كه سالن پذيرايي جدا ندارند بازهم به مسئله لوستر بالاي ميز توجه مي‌كنند و هرجایی كه ميز غذاخوري را قرار مي‌دهند حتماً بالاي سر آن يك چراغ مي‌گذارند.
شايد به نظر نرسد ولي لوستر‌ها در طراحي خانه عنصر واقعاً مهم و البته تأثیرگذاری هستند كه نداشتن دقت در انتخاب نوع مناسبشان مي‌تواند کلاً همه تلاشتان را براي داشتن يك خانه امروزي به باد دهد؛ مثلاً اگر طرفدار مبلمان و رنگ‌هاي مدرن هستيد، بهتر است سمت لوستر‌ها و ديواركوب‌هاي سنگين و كلاسيك نرويد چراكه تناقض آنها در محيط اصلاً خوشايند نيست فقط كافي است براي تهيه لوستر سبك دكوراسيون خانه، ارتفاع سقف، نوع نور موردنیاز محيط و. . . را در نظر داشته باشيد تا نورپردازي‌تان با ساير عناصر دكوراسيون داخلي همخواني داشته باشد وگرنه غیرازاین، خانه‌تان به يك سمساري بيشتر شباهت پيدا مي‌كند.