هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   216   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

گرفتار کوه یخ ردیابی کالا نشوید

کد مطلب : 2272
ردیابی؛ زبان مشترک تولیدکننده و مشتری
مفهوم ردیابی به زبان ساده یعنی استفاده از هر مکانیزم و روشی که شما را همیشه به سمت یک مقصد مشخص راهنمایی کند و البته در انتخاب شناسه باید ویژگی‌هایی زیادی را مدنظر داشت که در ذیل به اهم آنها اشاره می‌گردد:
مکانیزمی که انتخاب می‌کنید باید مستقل بوده، پایایی و روایی داشته و منطقی باشد؛ مثلا نمی‌توان برای محصولی نامحدود از نشانه‌ای محدود استفاده کرد. خروجی هر مکانیزم باید قابل‌فهم برای تمام گروه‌های هدف باشد ؛ به‌عنوان‌مثال در صورت استفاده از رمزینه‌ها باید ابزاری مناسب برای برگرداندن و قابل‌فهم کردن آن در نزد مخاطبان وجود داشته باشد. در انتخاب روش ردیابی نباید گرفتار کوه یخ شوید به این معنا که هزینه‌های مکانیزم ردیابی باید متناسب با کالا و خدمات باشد.
انواع اشکال و روش‌های ردیابی
 به‌طورکلی سیستم‌های ردیابی در سه سطح مورداستفاده قرار می‌گیرد:
ســطح اول: ردیابی داخلی.(Internal traceability).در این شیوه همان‌طور که از نام آن مشخص است، ردیابی محصول صرفاً در راستای هماهنگی داخلی به‌کاربرده می‌شود.
ســـطح دوم: زنجیره ردیابی. (traceability chain) در این سیستم، ردیابی طوری طراحی می‌شود که قابلیت انتقال اطلاعات از یک حلقه به حلقه دیگر را که بیشترین کاربرد را در سطح منطقه‌ای دارد، دارا باشد.
سطح سوم: سیستم‌های کنترل ردیابی (traceability system) در این سطح شما می‌بایست خروجی روش‌های خود را با استانداردهای بین‌المللی منطبق نمایید تا در سطح بین‌المللی کالای شما قابل‌ردیابی باشد.
اما در خصوص انواع روش‌ها همان‌طور که در مقدمه اشاره شد روش‌های بسیار متنوعی در جهان تاکنون ابداع‌شده و همواره در حال تغییر و تحول است، از این قبیل می‌توان به روش‌های سنتی که شامل استفاده از نشانه‌گذاری توسط المان‌های ساده و ثبت در دفاتر دستی تا سیستم‌های پیشرفته‌تر و خودکار ترکیبی مبتنی بر رایانه و سخت‌افزارهای مجهز به امواج رادیویی مانند سیستم‌های RFID یا سیستم‌های فوق‌پیشرفته ماهواره‌ای مثل AVL و GPRS اشاره کرد . در این مطلب به روش‌های کاربردی برای درج ِالمان‌ها و نشانه‌ها بر انواع محصول که زبان مشترک کلیه سیستم‌های ردیابی است ،می‌پردازیم.
 به‌طورکلی ثبت المان‌ها و ایجاد شناسه بر محصول صرف‌نظر از جنس کار به دو صورت امکان‌پذیر است؛یکی اینکه اطلاعات به‌صورت مستقیم یا توسط یک واسط (به‌عنوان‌مثال پلاک) روی کالا درج می‌شودو در هر دو شیوه بسته به اینکه هدفمان ثبت دائمی اطلاعات باشد یا موقت از دستگاه‌هایی با مکانیزم‌های مشخصی استفاده می‌شود، که در ذیل به انواع ‌آن اشاره می‌گردد:
جت پرینترهای صنعتی
جت پرینترهای صنعتی به‌صورت ثابت یا قابل‌حمل، دارای رنگ‌ها و پایه‌های متنوع برای استفاده روی سطوح مختلف جاذب و غیر جاذب هستند. جت پرینترهای قابل‌حمل برخلاف ثابت‌ها قابلیت جابه‌جایی داشته و نیاز به خط تولید و مهارت ندارند و به‌نوعی نسل جدید جت پرینترها به‌حساب می‌آیند چراکه اغلب دارای حافظه‌های قدرتمند و نامحدود هستند که قادرند به‌صورت« آفلاین» تا هر زمان که لازم باشد به شما سرویس دهند و در صورت نیاز به استفاده« آنلاین» ارتباط بی‌سیم از قبیل «بلوتوث» و« وای‌فای» گزینه‌های ارتباطی آسان خواهد بود. وجود درگاه USB هم امنیت اطلاعاتی را بالا می‌برد.
تصور کنید در محل بارگیری دور از محل کارتان هنگام مارک کردن محصولات متوجه می‌شوید اطلاعات ثبت‌شده در حافظه دستگاه ناقص است و در این زمان یک نسخه پشتیبان اطلاعات موجود در کارت حافظه شما چه فضای پراسترسی را از شما دور خواهد کرد. سرویس و نگهداری جت پرینترهای پرتابل به‌مراتب ساده‌تر از دستگاه‌های ثابت است. این سیستم‌ها به دلیل وزن بسیار سبک و قابل‌حمل قابلیت استفاده در واحدهای مختلف به‌غیراز تولید را داراست و از این نظر (صرفه‌جویی در هزینه خرید دستگاه) حکم ابزار طلایی و کلیدی را بازی می‌کنند، شما علاوه بر این به‌راحتی می‌توانید در هر زاویه‌ای که دلخواه شماست بر سطح مدنظر خود چاپ بگیرید. جت پرینترهای پرتابل باتری‌های بسیار قدرتمند دارند تا نظر شما را برای ساعت کارکرد طولانی تأمین نمایند.
دستگاه‌های حکاکی
این دستگاه‌ها مختص حک روی سطوح فلزی و غیرفلزی طراحی‌شده و به دلیل عملکرد نرم‌افزاری و ایجاد عمق دلخواه روی سطح کار از ضریب امنیت بسیار بالایی برخوردار می‌باشند که معمولاً در بازار به سه شکل دستی، نیمه‌خودکار و تمام‌خودکار قابل تهیه هستند. این دستگاه‌ها نیروی محرکه خود را به‌وسیله باد یا برق تأمین کرده و به سه شیوه حک را انجام می‌دهند یا از روی سطح براده برمی‌دارند یا روی سطح خراش ایجاد می‌کنند یا با ضربه‌های ممتد اطلاعات را روی سطح منتقل نموده که پلاک‌های تبدیل، بسته‌بندی میلگردها و حک روی سازه‌های فلزی پیش‌ساخته نیز از این قبیل محسوب می‌شوند. این تیپ دستگاه‌ها به شکل پرتابل و به شکل ثابت عرضه می‌شوند و برخلاف کارهای بزرگ و پیچیده‌ای که انجام می‌دهند کار کردن با آنها بسیار آسان و لذت‌بخش است.
لیزرها
 لیزرها در ردیابی کاربرد دارند و بیشتر در جاهایی که سرعت خط  و تیراژ تولید بسیار بالاست، به‌کار گرفته می‌شوند چراکه با سرعت بالای خود از ایجاد گلوگاه در روند تولید جلوگیری می‌کنند. در این روش اطلاعات روی سطح کار نقش می‌بندد و بازتاب آن سیاه‌رنگ یا طیف‌های نزدیک به آن خواهد بود. مهم‌ترین نکته این روش هزینه‌های بالای این شیوه نسبت به روش‌های قبلی است که باعث شده برای بسیاری از صنایع فاقد توجیه اقتصادی باشد.
لیبل پرینترها
این دستگاه‌ها همانند پرینترهای اداری عمل کرده و اپراتور لیبل شناسه محصول را روی کالا الصاق می‌کند که به دلیل ضریب امنیت پایین معمولاً به‌عنوان مکمل روش‌های مذکور مورداستفاده قرارگرفته و اغلب به‌تنهایی استفاده نمی‌شود.
فواید سیستم‌های ردیابی
- امکان ردیابی تأمین‌کنندگان جهت اصلاح منابع یا تجدید سفارش
- امکان شناسایی کلیه عوامل و متریال دخیل در تولید از ابتدا تا انتهای تولید
- امکان ردیابی و شناسایی مشتریان جهت سرویس‌های فروش و خدمات پس از فروش و به حداقل رساندن خسارات در بخش گارانتی و تأمین رضایت مشتریان
- افزایش سرعت و دقت برای جمع‌آوری اطلاعات بهنگام جهت تصمیم‌گیری در کلیه سطوح انبار، تولید، خرید و مدیریت و...
- امکان شناسایی مرجوعیات و بررسی دقیق علل و عوامل آن
- و مهم‌ترین مزیت آن ایجاد زبان مشترک بین واحدها در سازمان و مشتریان و مخاطبان خارج سازمان.
نتیجه‌گیری
امروزه دیگر باوجود مکانیزم و ابزارهای موجود برای دسترسی به منابع نامحدود اطلاعاتی، مشتری‌مداری و حفظ مشتری به‌عنوان سرمایه و عامل بقای سازمان از قالب یک شعار صرفاً تبلیغاتی به یک هدف اصلی در تمام سطوح برنامه‌ریزی سازمانی تبدیل‌شده و ما به‌عنوان مدیر یک بنگاه اقتصادی نمی‌توانیم صحبتی از مدیریت کنترل کیفی (QC) مدیریت انبارداری (WMS)، مدیریت زنجیره منابع سازمانی (ERP)، سیستم‌های اطلاعاتی مدیریتی (MIS)، مدیریت ارتباط با مشتری (CRM)، ضمانت‌نامه، خدمات پس از فروش و استانداردهای ملی و بین‌المللی (ISO) به‌عنوان ارکان اصلی و مزیت بنگاهمان صحبتی به میان بیاوریم همواره در ذهنمان به‌جای نگاه سرمایه‌ای به‌عنوان یک رکن مهم و زیرساخت اساسی دیدی تجملاتی برای یک مکانیزم کارآمد ردیابی قائل باشیم و آن را در لیست هزینه‌های آتی بگنجانیم.
 ارائه دهنده مقاله: شرکت درخشش افرنگ
آگهی شرکت در صفحه : 80