هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   216   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

ورود تدریجی متقاضیان به بازار مسکن

کد مطلب :2286
توافق هسته‌ای حاصل شد‌‌‌‌‌‌‌ تا منابع غنی انرژی‌ و نفت ‌و گازمان پس از سال‌ها انتظار در پشت درهای بسته، فرصت حضور در بازار معاملات را پید‌‌‌‌‌‌‌ا کنند‌‌‌‌‌‌‌. توافق که به‌طورکلی حاصل شد‌‌‌‌‌‌‌ نیاز به احیای صنایع تولید‌‌‌‌‌‌‌ی، سرمایه‌گذاری‌های بزرگ و برد‌‌‌‌‌‌‌اشته شد‌‌‌‌‌‌‌ن هزار اما واگرهایی است که در بسیاری از صنایع ازجمله صنعت ساخت‌وساز و بازار مسکن مانع رشد‌‌‌‌‌‌‌ و توسعه اقتصاد‌‌‌‌‌‌‌ی کشور شمرده می‌شوند.
بااین‌حال برخی از سازندگان معتقدند که تاکنون این توافق بر بازار تأثیر چندانی نداشته و حتی قرار نیست که تأثیر بگذارد اما عده‌ای دیگر به تأثیرگذاری آن و نقش توافقات در رونق بازار مسکن و ساختمان‌سازی اشاره می‌کنند. بازار خریدوفروش مسکن این روزها چه وضعیتی دارد؟ آیا می‌توان شاهد تأثیر توافقات ۱+۵ با ایران بر بازار بود یا اینکه این بازار از عوامل دیگری تأثیر می‌گیرد؟ و در نهایت اینکه انتظار برای تأثیر توافقات بر بازار تا چه مدت طول خواهد کشید؟ در این گزارش فعالان بازار در گفت‌وگو با پیام ساختمان به سؤال‌های مطرح‌شده پاسخ داده‌اند.
افزایش قیمت یا کاهش نداشتیم
یک فعال ساختمانی معتقد است: به این زودی نمی‌توان انتظار داشت که توافقات ۱+۵ با ایران بر بازار مسکن تأثیر بگذارد؛ بلکه حداقل ۶ماه زمان برای تأثیرگذاری لازم است.
حمید عبدالحسینی تأکید کرد: درحال‌حاضر بسیار زود است که بخواهیم درباره تأثیر توافقات بر بازار مسکن صحبت کنیم، بنابراین اگر افراد به دنبال ارزان شدن مسکن هستند باید گفت که اتفاق خاصی در این روزها رخ نخواهد داد.
متقاضیان آماده ورود به بازار
یک سازنده دراین‌باره گفت: به‌طورقطع این اتفاق روی بازار مسکن تأثیر خواهد داشت و حداقل ماجرا این است که امنیت برای صنعتگران و سازندگان در ورود به پروژه‌های جدید ساخت ایجاد می‌شود.
فرح‌بخش در گفت‌وگو با پیام ساختمان با بیان اینکه البته توافقات ازنظر روانی بر مردم و اصناف تأثیر مثبت داشته است، افزود: طبیعتاً بازار مسکن یک‌شبه به رکود نرفته که یک‌شبه هم از رکود خارج شود، بنابراین چند ماهی زمان لازم است تا بازار مسکن و کلا این صنعت دوباره خود را احیا کند و تبدیل به یک بازار واقعی و پرتحرک شود.
وی ادامه داد: موضوع مهم این است که طی دو سال اخیر بسیاری از متقاضیان خرید مسکن منتظر تعیین نتیجه مذاکرات هسته‌ای بودند و اکنون به‌صورت تدریجی برای ورود به بازار آماده می‌شوند اما پیش‌بینی می‌کنیم که این مدت حدود ۴تا ۵ماه طول بکشد.
افزایش مراجعه متقاضيان به بنگاه‌ها
یک مشاور املاک نیز به پیام ساختمان گفت: بعد‌ از توافق هسته‌ای تعد‌اد‌ فایل‌های اطلاعات اوليه مشتريانمان برای خریدوفروش مسكن افزایش‌یافته و حجم مراجعه متقاضيان به بنگاه‌ها بیشتر شده است.
وی با بیان اینکه بخش مسکن با مشکل عدم تعادل قیمت‌ها با قدرت خرید مردم مواجه است، افزود: بنابراین مالکانی هستند که برای آنکه زودتر واحدشان اجاره برود یا به فروش برسد و فایلشان در بنگاه بسته شود، شرایط مناسبی را برای اجاره یا فروش آپارتمان خود در نظر گرفته‌اند.
نیاز فعلی بازار؛ ارزانی یا گرانی
بااین‌حال برخی کارشناسان معتقدند سال آینده با انباشت تقاضا در بخش مسکن مواجه خواهیم بود و اگر دولت فکری برای عرضه مسکن نکند، هجوم خریداران به سونامی در این بخش منجر می‌شود.
محمد عدالت‌خواه کارشناس مسکن معتقد است :بخش مسکن از تولید خانه‌های لوکس سیراب شده و خانه‌ها روی دست سازندگان مانده است. نیاز فعلی بازار در بخش مسکن ارزان‌قیمت و استیجاری است.
اما برخی دیگر نظر متفاوتی دارند و معتقدند در بخش مسکن لوکس با افزایش تولید مواجهیم که مشتری ندارد. وجود 400 هزار خانه خالی در شهر تهران که از عوامل ثبات قیمت‌ها و رکود مسکن است نشان از این مسئله دارد. اما در بخش خانه‌های ارزان‌قیمت با کمبود مواجهیم که اگر دولت تمرکز خود را بر دهک‌های پایین جامعه قرار دهد، هیچ افزایش قیمت، حباب یا سونامی در کار نخواهد بود. برخی نیز معتقدند توافق هسته‌ای اخیر سبب رونق بازار مسکن خواهد شد.
عباس آخوندی،وزیر راه و شهرسازی درباره تأثیر توافق هسته‌ای بر قیمت مسکن، به مردم توصیه می‌کند که در این ایام از اقدامات هیجانی جلوگیری کنند و تحت تأثیر این هیجانات قرار نگیرند. نباید هرگز اطلاعات غلط به مردم داده شود. درهرصورت توافقی که صورت می‌گیرد ما را به یک اقتصاد و رقابت بین‌المللی وارد می‌کند. این موضوع به این مفهوم نیست که فردا در جیب هر کسی پول گذاشته شود. در اقتصاد واقعی یک‌شبه اتفاق عجیبی رخ نمی‌دهد.
به‌این‌ترتیب، به باور برخی دست اندرکاران در بخش ساخت‌وساز و خریدوفروش بعدازاین توافق و در ماه‌های آتی، هر دو بخش تحریک می‌شود و به سمت و سویی می‌رود که انگیزه سرمایه‌گذاری در بازار مسکن افزایش پیدا خواهد کرد. حال باید دید این انگیزه سرمایه‌گذاری در بازار مسکن یعنی توافق انجام‌شده موجب افزایش تولید و رونق مسکن خواهد شد؟ طبیعتاً نمود آن را به گفته کارشناسان، باید طی 6 ماه آینده مشاهده کرد، اما اینکه این رونق به مفهوم گرانی مسکن در بازار باشد، مشخص نیست.