مرغوب مرعوب

شمار نشریه : 161


گروه بازار ساختمان: فصل گرما هم براي بازار داخلي و هم براي صادرات قير با رونق همراه است، كالايي كه براي قير‌گوني ساختمان ها، آسفالت مسيرها و صد البته در توليد عايق هاي ايزوگام (كه بیشتر در ساختمان به كار مي رود) موارد استفاده بسياري در داخل و خارج مرزها دارد. همين رونق صادرات قير عاملی بود براي رشد قيمت ها در بازار داخلي اما تقاضا نه تنها براي اين كالا كاهش نمي يافت بلكه بر آن افزوده نيز مي شد. تا جايي كه به بازار صادرات مربوط است، مي توان به اين جمله مشهور رسانه ها اشاره كرد كه تالار صادراتي بورس، هميشه قيري رنگ است.

يوسفي از فعالان صادرات معتقد است: رونق صادرات قير بيشتر مديون كشورهايي است كه خود داراي منابع نفتي و پالايشگاهي كلان نيستند و از قير ايراني كه از كيفيت مرغوبي برخوردار است استقبال مي كنند كه همين گرماي بازارهاي خارجي بر رونق بازار داخلي آن در همه ابعاد دامن زده است.

دليل استقبال از قير ايران

رهنما ، از فعالان بازارصادرات قیر در اين رابطه می گوید: دليل استقبال كشورهاي غير نفتي مانند گرجستان و تركيه از قير ايراني مزيتي است كه در كاهش هزينه براي آنها دارد، زيرا توليدكنندگان جايگزين ايران، كشورهاي عربي هستند كه نزديك ترين آنها قطر و عمان مي باشند که طبعا با خريد قير ايراني در هزینه حمل و نقل نيز صرفه جويي مي شود. قير توليدي روسيه نيز بنا به دلايلي از جمله كيفيت پایین نسبت به قير ايراني چندان تقاضایی ندارد. اين نكات را فعالان داخلي بازار قير نيز مي دانند و اتفاقا يكي از نكات جالب اين است كه برخي هموطنان در كشورهاي هدف ، اقدام به ثبت شركت كرده و آنگاه قير ايران را در داخل به عنوان شركت خارجي خريداري نموده و در بازارهاي جهاني به فروش مي گذارند، سپس ارز حاصله را به بازار داخلي منتقل مي كنند يا براي واردات از آن بهره مي برند كه با اين اقدام هم ارزآوری خوبي دارند و هم از تعهدات ارزي مي گريزند.

وي ادامه مي دهد: اكثر شركت هاي عمده عرضه كننده قير، محصول خود را تنها به شركت هاي خارجي مي فروشند اما با این حال ، در بورس كالا صادركنندگان ملزم به امضاي تعهدنامه ارزي مبني بر ارائه ارز حاصل از صادرات در اتاق مبادلات ارزي هستند.

قير بدون قوس نوسان

يوسفي به خبرنگار ما مي گويد:‌ زماني فقط دو شركت در اين بازار مطرح بودند اما اكنون بيش از بيست شركت تنها در يك روز به عرضه قير در بورس كالا مي پردازند. با اين حال تفاوتي كه اكنون در اين بازار ديده مي شود، آرامش و ثباتي است كه پيش تر ديده نمي شد.

قيمت اين كالا كه در بازار داخلي 600 تا 700 تومان بود ، بعد از صعود به قيمت هاي 1200 تا 1300 تومان با ثبات همراه شده است. به قيمت هاي اين كالا در معاملات اواخر خردادماه توجه كنيد؛ قیر 6070 با قیمت پایه 605 دلار، قیر 4050 با قیمت پایه 600 دلار در هر تن در تالار معاملات قیر 4050 ، قیر 6070 از شركت ديگري بر اساس قیمت پایه 600 دلار در هر تن عرضه می شود. وکیوم باتوم هم با قیمت پایه 10 هزار و 970 ریال در هر کیلوگرم به صورت متوسط در بخش صادرات، عرضه مي شود.