هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   218   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

تشکل‌های مهندسی ضرورت امروز بخش خصوصی

 کد مطلب‌: 2621
در بحبوحه انعکاس و انتشار اسامی و معرفی نامزدهای انتخاباتی و تب داوطلبان حضور در فهرست های مختلف گروه‌ها‌، از اولین تشکل حرفه ای تخصصی و فراگیر مهندسی در سطح کشور با عنوان «تشکل‌های مهندسی تابش» رونمایی شد‌.
به گزارش خبرنگار پیام ساختمان‌، در راستای انتخابات سازمان نظام مهندسی ساختمان سال جاری «تشکل های مهندسی تابش» دوشنبه 26 مردادماه با حضور ایرج رهبر‌، عضو هیئت مدیره کانون سراسری انبوه‌سازان‌، برخی از اعضای هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی‌، جمعی از اعضای انجمن های صنفی همچون پیمانکاران در محل دانشگاه صنعتی امیرکبیر اعلام موجودیت کرد‌.
مشارکت جمعی اعضا در این مراسم نشان از اهمیت دادن آنان به تعیین سرنوشت حرفه ای خود در کارزار انتخاباتی آینده داشت‌. ایرج رهبر‌، عضو هیئت مدیره کانون سراسری انبوه‌سازان و رئیس هیئت مدیره تشکل تابش در حاشیه این مراسم در گفتگویی با خبرنگار پیام ساختمان‌، گفت‌: هدف اصلی از ایجاد این تشکل صنفی صیانت از حقوق مهندسی و ارتقای آن‌، پرداختن به بحث تقویت آموزش حرفه ای مهندسان‌، تأکید بر اخلاق حرفه ای و بررسی کیفیت و کمیت صنعت ساخت وساز است‌.
وی با بیان اینکه موضوعات پیچیده ای در سیستم نظام مهندسی به وجود آمده که نیاز به یک بررسی مفصل دارد‌، افزود‌: گام اول شاید موضوع اصلاح مواد قانونی نظام مهندسی باشد‌، گام بعدی نیز ایجاد هماهنگی و تفاهم نزدیک میان اعضای هیئت مدیره مهندسی و مردم است‌.
به گفته رهبر؛ نیاز به اشتغال پایدار یکی از مهم ترین اولویت های این سازمان است که به عنوان یک ضرورت باید در دستور کار قرار گیرد‌، چراکه به یک نظارت و چند دوره ارائه گزارش و دریافتی 3 تا 4 میلیون تومان در سال بابت حق نظارت و... نمی توان گفت اشتغال‌، مهندسان جوان ما باید در کنار افراد باتجربه ضمن کار آموزش نیز ببینند‌.
عضو هیئت مدیره کانون سراسری انبوه‌سازان ادامه داد‌: همچنین مسئله صدور خدمات فنی و مهندسی یکی از موضوعات مهم و اساسی است و سازمان نظام مهندسی باید دراین باره هماهنگی و برنامه ریزی‌های بیشتری برای حضور و ارائه توانمندی های مهندسان ما به خارج از کشور فراهم کنند‌.
وی با تأکید بر درآمد پایدار‌، اشتغال پایدار و افزایش امور حرفه ای مهندسی کشور‌، به عنوان اولویت های مهم سازمان در آینده‌، اظهار داشت‌: در این راستا علاقه مندی به این حرفه‌، دغدغه‌های موجود در جامعه مهندسی همچنین تکلیف بزرگی که بعد از فارغ التحصیلی بر دوش ما مهندسان گذاشته شده‌است‌، ما را بر آن داشت تا از سال 93 با تشکیل هسته اولیه این تشکل‌، تلاشمان را در جهت ارتقای حرفه مهندسی کشور انجام دهیم‌.
رهبر در ادامه با تأکید بر آنکه برخی گمان می کنند با تشکیل این نوع گروه‌ها در تقابل با یکدیگر هستیم‌، افزود‌: این در حالی است که اگر ما گروه‌ها و تشکل‌های حرفه ای در جهت هم افزایی کنار یکدیگر قرار بگیریم و اخلاق تشکل گرایی را ترویج کنیم‌، می توانیم مسئولیتی که این حرفه بر عهده ما گذاشته را به بهترین نحو در جهت عمران و توسعه کشور حرکت دهیم‌.
وی ادامه داد‌: رئیس جمهوری بار‌ها اعلام کرده‌اند می خواهند تصدی گری را به بخش خصوصی بسپارند‌، این تصدی گری در بخش خصوصی به ویژه در بخش مسکن دارای سابقه طولانی است و بنابراین این همه تمایل از سوی دولت و حتی نیاز دولت به این موضوع ما را بیشتر مطمئن می کند تا با هم افزایی بیشتر و استفاده از ظرفیت‌ها و توان این نوع گروه‌ها نقش بیشتر و مؤثرتری در بخش مهندسی و ساخت وساز کشور داشته باشیم‌.
عضو هیئت مدیره کانون سراسری انبوه‌سازان در خصوص اهمیت کارکرد هدفمند گروه های صنفی در عرصه ساخت وساز گفت‌: برمبنای محاسبات انجام شده‌، باید سالانه در کشور 5/1میلیون واحد مسکونی با متوسط متراژ 75مترمربع ساخته شود که ساخت این تعداد واحد در سال جاری حدود 100هزار میلیارد تومان هزینه نقدی دربر دارد.
 پیام ساختمان با حضور در این مراسم اقدام به پوشش خبری و توزیع رایگان نشریه بین حاضران مراسم نمود.