هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   216   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

مهندسی کشور ساماندهی می شود

کد مطلب : 2262
گروه گزارش: منوچهر شیبانی اصل که در حال حاضر مديركل دفتر سازمان‌های مهندسي و تشکل‌های حرفه‌ای وزارت راه و شهرسازی، سرپرست دفتر امور مقررات ملي ساختمان و رئیس دستگاه نظارت بر انتخابات نظام‌مهندسی ساختمان استان‌هاست؛ از پرمشغله‌ترین و نیز تأثیرگذارترین افراد صنعت ساختمان کشورمان است.با توجه به در پیش بودن رویدادهای مهمی نظیر بزرگ‌ترین انتخابات جامعه مهندسی کشور، اصلاح قانون نظام‌مهندسی، یکپارچگی نظامات مهندسی کشور و ... و نیز نقش و تأثیر مهمی که دکتر شیبانی اصل در این حوزه‌ها دارد، اطلاع از دیدگاه‌های وی می‌تواند حتی در تصمیم‌گیری‌های شخصی و شغلی مهندسان راهگشا و مفید باشد. 
تدوين ساختار بزرگ‌ترین انتخابات مهندسی كشور
مديركل دفتر مهندسی و تشكل‌های حرفه‌ای وزارت راه و شهرسازی با تأکید بر نظارت وزارت راه و شهرسازی بر حُسن انجام انتخابات نظام‌مهندسی ساختمان گفت: پیش‌نویس لایحه قانون كلی نظامات مهندسی در حال تدوین است كه می‌تواند در ساماندهی مهندسی كشور مفید واقع شود.
دكتر منوچهر شیبانی‌اصل درباره تدابیر و اقدامات دفتر سازمان‌های مهندسی و تشکل‌های حرفه‌ای وزارت راه و شهرسازی برای انتخابات سراسری نظام‌مهندسی ساختمان كه قرار است مهرماه سال جاری در تمامی استان‌های کشور انجام شود، گفت: طبق قانون، وزارت راه و شهرسازی مسئول نظارت بر انتخابات هیئت‌مدیره سازمان‌های نظام‌مهندسی ساختمان است و بر این اساس باید هیئت اجرایی استان‌ها را تشكیل بدهد.
وی افزود: هیئت اجرایی انتخابات استان‌ها با توجه به اعضای نظام‌مهندسی ساختمان استان از سه تا هفت نفر تشکیل‌شده که در مرحله نخست به تعداد دو برابر ظرفیت توسط وزارت راه و شهرسازی از مهندسان استان که بیش از هفت سال سابقه کار دارند انتخاب می‌شوند و این اشخاص نیز از بین خود، نیمی را برای عضویت در هیئت اجرایی برمی‌گزینند.
شیبانی‌اصل ادامه داد: هیئت اجرایی مذکور امور اجرایی انتخابات را بر عهده دارد و دستگاه نظارت که وزارت راه و شهرسازی است بر حُسن انجام انتخابات نظارت می‌کند.
نظارت بر انتخابات
به گفته این مقام مسئول، علاوه بر نظارت کلی و هماهنگی امور نظارتی توسط وزارت راه و شهرسازی که در همه دوره‌ها این کار را به انجام می‌رساند در هر استان نیز دستگاه نظارت بر انتخابات هیئت‌مدیره سازمان‌های نظام‌مهندسی ساختمان در اداره كل راه و شهرسازی همان استان‌ مستقر می‌شود و مدیرکل راه و شهرسازی استان، رئیس دستگاه نظارت استان است. 
شیبانی در مورد برنامه‌ زمان‌بندی انتخابات هیئت‌مدیره سازمان‌های نظام‌مهندسی برای اینکه انتخابات به‌صورت واحد و به دنبال آن انتخابات شورای مرکزی به شكل منسجم انجام شود، گفت: مانند دوره‌های گذشته برنامه هماهنگی برای استان‌ها پیش‌بینی‌شده و بر این اساس، از ۲۴ خردادماه فرآیند انتخابات آغازشده است. رأی‌گیری نهایی نیز در تاریخ ۹ مهرماه سال جاری خواهد بود. امید است همکاران و دست‌اندرکاران در استان‌های مختلف کشور با مشارکت حداکثری و دقت لازم، نمایندگان شایسته خود را برای هیئت‌مدیره نظام‌مهندسی ساختمان استان انتخاب کنند و سازمان‌های نظام‌مهندسی ساختمان با انسجام و قدرت بیشتری در عرصه حرفه‌ای، منشأ خدمات ارزنده برای مهندسی ساختمان، مردم و کشور باشند.
سلب حق رأی افراد فاقد پروانه
وی در خصوص تقاضای تعدادی از کارشناسان و روسای سازمان‌های نظام‌مهندسی ساختمان استان‌ها مبنی بر ممنوعیت حضور افراد فاقد پروانه اشتغال در انتخابات هیئت‌مدیره سازمان‌های نظام‌مهندسی استان‌ها گفت: این امری بدیهی است که در مسائل حرفه‌ای، حرفه‌مندان اظهارنظر کنند. مشکلی که وجود دارد این است که در حال حاضر در اکثر استان‌ها تعداد افراد فاقد پروانه از افراد دارای پروانه پیشی گرفته‌‌ و طبیعتاً این مسئله در تصمیم‌گیری‌ها نه‌فقط در بحث انتخابات که در مجامع عمومی، گروه‌های تخصصی و در سایر حوزه‌ها تأثیر می‌گذارد.
شیبانی‌اصل ادامه داد: ازآنجایی‌که در قانون مصوب مجلس شورای اسلامی همه اعضا دارای پروانه و فاقد پروانه برای رأی دادن مجاز شمرده‌شده‌اند این حق را نمی‌توانیم سلب کنیم. مگر اینکه مجلس شورای اسلامی در بازنگری قانون، حق رأی دادن را از اعضای فاقد پروانه سلب و مختص اعضای دارای پروانه اشتغال کند که البته در این دوره، روند این كار مانند سابق است.
تدوین قانون نظامات مهندسی
وی در خصوص برنامه‌های دفتر سازمان‌های مهندسی و تشکل‌های حرفه‌ای وزارت راه و شهرسازی برای اصلاح قانون گفت: در اصلاح قانون، علاوه بر رفع مشکل تصمیم‌گیری اعضای غیرحرفه‌ای‌ برای اشخاص حرفه‌مند مهندسی، مسائل کلان دیگری نیز مدنظر است که به آنها پرداخته‌ می‌شود. در حال حاضر پیش‌نویس لایحه قانون كلی نظامات مهندسی نیز در حال تدوین است كه می‌تواند در ساماندهی مهندسی كشور مفید واقع شود.
رابطه غیرمنطقی فارغ‌التحصیلان و اشتغال
مدیرکل سازمان‌های مهندسی و تشــکل‌های حرفــه‌ای وزارت راه و شهرسازی در خصوص هماهنگی بین آموزش عالی و وزارت راه و شهرسازی در مورد تعداد فارغ‌التحصیلان مهندسی و رشته‌های موردنیاز جامعه مهندسی گفت: تاکنون چنین بحثی مطرح نشده، اگرچه شورای مرکزی سازمان نظام‌مهندسی ساختمان این وظیفه را دارد که در مورد چگونگی آموزش‌های مهندسی پیشنهادهایی را به آموزش عالی کشور ارائه دهد و در گذشته نیز جلساتی دراین‌باره برگزار کرد اما آموزش عالی، تنها در چارچوب افزایش دانش، خود را مسئول می‌داند و به نظر می‌رسد در مباحث مهمی همچون شیوه اشتغال و بهره‌مندی فارغ‌‌التحصیلان از فرصت‌های شغلی وظیفه‌ای برای خود متصور نیست.
نقد جدی آموزش عالی در رشته‌های مهندسی
شیبانی‌اصل افزود: در حال حاضر، رشته‌های تحصیلی جدیدی بدون درنظر گرفتن شرایط حرفه‌ای اشتغال، کار و بهره‌مندی صاحبان مدارک تحصیلی افزوده می‌شود. درحالی‌که حجم فارغ‌التحصیلان در هفت رشته مشمول نظام‌مهندسی ساختمان خیلی زیاد است و اعضای نظام‌مهندسی ساختمانی استان‌ها نیز عموماً با این مشکل مواجه‌اند که کمیت، متناسب با شرایط و نیاز نیست. همچنین همواره افزایش کمّی در کاهش کیفیت مؤثر است مگر اینکه مکانیزم‌های کنترلی خاصی پیش‌بینی شود. در بحث فارغ‌التحصیلان مهندسی با مشکل کاهش کیفیت روبه‌رو هستیم.
مدیرکل سازمان‌های مهندسی و تشــکل‌های حرفـــه‌‌ای وزارت راه و شهرسازی ادامه داد: در آزمون ورود به حرفه که در سطح متوسطی برگزار می‌شود اغلب فارغ‌التحصیلان پذیرفته نمی‌شوند و اشتباهات فاحشی در پاسخ‌دهی دارند درحالی‌که در حین این آزمون استفاده از کتاب و جزوه برای آنها بلامانع است.
شیبانی اصل تأکید کرد: بااینکه نقدهای جدی بر آموزش عالی مهندسی ساختمان وجود دارد اما سعی ما بر این است که ارتباط با تشکیلات آموزش عالی چه وزارت علوم و چه دانشگاه‌ها را بیشتر كرده و تلاش کنیم تا هم تعداد پذیرفته‌شدگان هفت رشته متناسب با نیاز جامعه باشد و هم‌سطح کیفی آموزش مهندسی ساختمان ارتقا پیدا کند.
مقررات بین72ساختمان، جایگزین مقررات ملی
شیبانی‌اصل گفت: مقررات ساختمانی در آینده‌ای نزدیک در دنیا نه در سطح کشورها که به‌گونه‌ای جهانی و بین‌المللی تدوین خواهد شد. دور از ذهن نیست که در آینده‌ای نزدیک مقررات بین‌المللی ساختمان تدوین‌شده و جایگزین مقررات ملی یا مقررات خاص كشورها شود و همه کشورها ملزم به رعایت آن باشند. اگر در مباحث فنی نگاه ما به سمت الزامات پذیرفته‌شده جهانی باشد موجب می‌شود مهندسان ما سریع‌تر در بازارهای جهانی فرصت‌های کار، اشتغال و فعالیت در پروژه‌ها را داشته باشند و این مسئله می‌تواند بخشی از مشکلات موجود بازار کار مهندسان را برطرف کند.
پیگیری تخلفات مهندسی در شورای انتظامی
مدیرکل دفتر مهندسی و تشکل‌های حرفه‌ای وزارت راه و شهرسازی با اشاره به اینکه مباحث ۲۲گانه مقررات ملی ساختمان در کشور به‌طور کامل اجرا نمی‌شود، در بیان وضعیت نظارت بر اجرای کامل مقررات ملی ساختمان‌ها با تأکید بر منع و ممنوعیت افراد فاقد صلاحیت و فاقد پروانه برای نظارت ساختمانی و اجرای کامل و جامع خدمات مهندسی از سوی مهندسان، کاردان‌ها و معماران فنی در مباحث نظارت بر ساختمان‌ها تأکید کرد: در برخی از موارد، فروش امضا توسط افراد واجد صلاحیت و ارائه صوری خدمات مهندسی ساختمان گزارش‌شده است که نشان‌دهنده توجه بیشتر به بحث نظارت توسط افراد حقیقی و حقوقی است.
وی در بیان راهکارها و اقدامات جاری وزارت راه و شهرسازی برای برون‌رفت از مشکلات موجود در جامعه از امضا فروشی تا ارائه خدمات صوری مهندسی گفت: در وهله نخست مهندسان نسبت به وظایف خود تعهد و پایبندی بیشتری نشان دهند. در مراحل بعدی سازمان‌های نظام‌مهندسی ساختمان وظیفه نظارت کامل بر این موضوع را دارند و در صورت بروز مشکلات بايد برخورد حقوقی داشته باشند و این کار را نيز از طریق شورای انتظامی پیگیری کنند.