هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   215   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

مقصد اصلی سرمایه گذاران خارجی

کد مطلب : 2076
گروه تاسیسات: با اعلام رسمی توافق هسته‌ای میان کشورمان و کشورهای موسوم به گروه 1+5 اولین گروه کارشناسان، کارآفرینان و سرمایه داران آلمانی به همراه وزیر اقتصاد و انرژی آلمان، زیگمار گابریل، سفیر صدراعظم آلمان وارد فرودگاه بین المللی امام خمینی شدند تا با مقامات نفت و نیرو و همچنین با بخش خصوصی جهت تـوسـعه فعالیت ها بــه گفتگو بنشینند. در میان این هیئت نمایندگانی از شرکت های لینده، زیمنس، مرسدس دایملر، باسف، فولکس واگن، جی.آی.زد (GIZ) و ده ها شرکت آلمانی نیز حضور داشتند. اندکی پس از ورود گروه آلمانی، اخباری مبنی بر تصمیم ماتادورها برای حضور در تهران به گوش رسیده است تا با بازشدن درهای کشور به روی سرمایه‌گذاران خارجی، اسپانیایی‌ها از قافله عقب نمانند. قصد بر این است هیئتی به همراه خوسه مانوئل گارسیا مارگالو، وزیر خارجه، خوسه مانوئل سوریا وزیر صنعت، معدن و گردشگری و آنا پاستور، وزیر امور زیرساخت‌های اسپانیا رهسپار ایران شوند تا به طور مشخص در بخش های انرژی، مخابرات، گردشگری و زیرساخت ها به مراوده با ایرانیان بپردازند. شنیده ها حاکی است هیئت 70نفره فرانسوی نیز در همین ماه برای یافتن فرصت های سرمایه گذاری به ایران سفر خواهد کرد.
عباس شعری‌مقدم، معاون وزیر نفت در این رابطه گفت: «در کنار سرمایه گذاران آلمانی مذاکرات جداگانه‌ای هم با شرکت‌ها و هیئت‌هایی از چین، هند، هلند و ایتالیا برای مشارکت در طرح‌های جدید صنعت پتروشیمی در حال انجام است.»
بر اساس گفته‌های علیرضا ماجدی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در برلین محور مذاکرات هیئت آلمانی در پشت درهای بسته پتروشیمی، پلیمر و همچنین برق و نیروگاه بوده و سرمایه ‌گذاران آلمانی قرار است در بخش بالادستی پروژه های نفتی ایران فعال شوند.
 یک ماه قبل از این نیز شرکت بازل بعد از چند سال تعلیق فعالیت در صنایع نفت و پتروشیمی فروش دانش فنی و برخی از مواد شیمیایی به مجتمع‌های پتروشیمی کشور را از سر گرفته است.
حال سوال این است که حضور سرمایه‌گذاران خارجی چه رهاوردی برای اقتصاد و مهم تر از همه مردم در پی خواهد داشت؟.
این سرمایه ها به کجا می رود؟
 به گفته برخی از کارشناسان بخش  صنعت به ویژه صنعت برق و آب و انرژی   مقصد اصلی این سرمایه‌گذاری‌ها خواهد بود. وزارت نیرو امروز بیشترین بدهکاری را به پیمانکاران بخش خصوصی دارد و کشور به خاطر کمبود سرمایه و تکنولوژی روز در زیرساخت های برق و آب دچار مشکلات زیادی شده است. از همین رو است که علیرضا دائمی، معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزارت نیرو با اشاره به برداشته شدن تحریم‌ها سرمایه‌گذاری آلمانی‌ها را در صنعت آب و برق اقدامی مفید قلمداد می‌کند که می‌تواند منجر به کاهش مشکلات اقتصادی شود.
سرمایه گذاری برای توسعه بخش برق و آب
کشور آلمان جزو کشورهای پیشرو در صنعت انرژی‌های نو و تجدیدپذیر به ویژه در انرژی های بادی و خورشیدی است. امید است که از حضور شرکت‌های مطرح آلمانی کمال استفاده صورت بگیرد. ایران در 5سال آینده نیاز به حداقل 5هزار مگاوات انرژی تجدیدپذیر دارد. هوشنگ فلاحتیان، معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی در این رابطه گفت: «در زمینه فناوری‌های مرتبط با صرفه‌جویی آب و برق، ارتقای تکنولوژی آب و برق همچون ارتقای راندمان نیروگاه‌ها و در ارتباط با خدمات فنی، علمی و آموزشی گفتگوهایی انجام گرفت و مقرر شد در قالب کمیسیون اقتصادی ایران و آلمان این موضوعات پیگیری شود.»
همچنین قرار بر این است که با توجه به مشکلاتی که ایران در زمینه بهینه‌سازی و صرفه جویی انرژی دارد فعالیت‌هایی در زمینه ارتقای تکنولوژی و بهینه‌سازی مصرف در بخش‌های مختلف آب و برق کشور داشته باشیم.
مذاکرات بخش آب و برق تنها به هیئت آلمانی محدود نیست، بلکه فلاحتیان از افزایش تقاضای شرکت های مختلف اروپایی برای سرمایه گذاری در این دو بخش در یک سال گذشته خبر داد.
البته با وجود تمام امیدواری‌ها و دیدارها نگرانی‌هایی مبنی بر زمان بر بودن دوره لغو تحریم ها وجود دارد. مهم ترین مشکل رفع تحریم های بانکی و انتقال ارز به ایران است که معاون صدراعظم آلمان از گفتگوهای دولت این کشور با بانک‌های آلمانی به منظور حل و فصل مبادلات بانکی و مالی با ایران خبر داد. زیگمار گابریل از وجود ابزارهای مالی مناسب برای توسعه صادرات بین دو کشور گفت ولی خاطرنشان کرد که لغو موانع بانکی در گرو لغو تحریم های بانکی از جانب آمریکاست. 
آلمانی‌ها قرار است در بخش‌‌های ساخت دوربین‌های کلاس E، انتقال تکنولوژی و رشد صنعت نیروگاهی، توسعه توربین های بادی 2.5 مگاواتی، ساخت شیرآلات، تجهیزات شبکه‌ها، لوله‌ها و اتصالات و تصفیه‌خانه‌های آب و فاضلاب در حوزه صنایع مربوط به آب با وزارت نیرو همکاری کنند. به گفته وزیر نیرو؛ نصب نیروگاه های کلاس F و همچنین نیروگاه های حرارتی DG و CH، تقویت خطوط انتقالی برق و هوشمندسازی شبکه برق کشور از جمله فعالیت‌هایی است که در اولویت قرار دارد.
حمید چیت‌چیان در مورد نحوه سرمایه‌گذاری شرکت‌های آلمانی گفت: اولین روش، سرمایه‌گذاری مستقیم با سهم 100 درصدی شرکت‌های آلمانی یا به‌صورت مشارکت با شرکت‌های ایرانی است و قوانین بسیار روشنی در مورد تضمین سرمایه گذاری‌های مستقیم خارجی در ایران وجود دارد تا شرکت‌های خارجی با فراغ بال بتوانند در ایران سرمایه‌گذاری کنند.
سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌ها
هــــدف اصـلی هیئت آلمانی سرمایه‌گذاری بر زیرساخت‌های برق، آب و انرژی است. در طول چند هفته گذشته شرکت‌های مختلف اروپایی و حتی آمریکایی همچون شل انگلیس، توتال فرانسه، انی ایتالیا، اوده، بازل، زیمنس، لینده و باسف آلمان و چند شرکت سوئیسی به منظور بازگشت به صنعت نفت و گاز ایران چراغ سبز نشان داده‌اند.
حال به سـوال اول این نوشــتار بــازمی گردیم و آن اینکه مردم (غیردولتی‌ها) چقدر باید از این اخبار خوشحال باشند. بی شک ورود شرکت‌های خارجی به ایران اگر با پیش‌فرض‌های گفته شده باشد به معنی توسعه زیرساخت ها و انتقال تکنولوژی است و افزایش بازار کار و افزایش شغل را به همراه خواهد داشت که با شرایط اقتصادی کشورهایی مانند آلمان و فرانسه امیدواری‌هایی را هم به همراه آورده است. هدف اولیه توسعه انرژی است که توسعه بهره‌وری و بهینه‌سازی انرژی را به همراه خواهد داشت. بخش آب و برق در این سال‌ها از قدیمی بودن زیرساخت‌ها و هدرروی انرژی بسیار متضرر شده است اما بی‌شک بدون حضور شرکت‌های خارجی در کشور، معجزه‌ای در بخش تولیدات و اوضاع اقتصادی مردم ایجاد نخواهد شدو بدون روابط بین‌المللی خوب و حضور سرمایه‌گذاران چرخ اقتصاد به راه نخواهد افتاد اما شرکت‌های خارجی معتبر به دنبال بخش خصوصی قدرتمند در داخل کشور هستند. سیاست‌ها هم اکنون به گفته بسیاری از فعالان عرصه تولید و کارآفرینان به سمتی است که بخش خصوصی کشور بیشتر در بخش تجارت موفق است تا تولید. تولیدکنندگان هنوز نتوانسته‌اند جایگاهی درخور در اقتــــصاد کــشور به دست آورند تا با ســوددهی از وام های پربهره بانک ها رهایی یابند. به همین دلیل حضور شرکت‌های خارجی نمی تواند لزوماً منجر به توسعه اقتصاد و بهبود وضعیت بخش کسب و کار و بالا رفتن سطح دستمزدها و استانداردهای زندگی شود همچنان که در بسیاری از کشورها نیز سرمایه خارجی در سیاست‌های اقتصادی تغییری ایجاد نکرده است. نمونه یونان پیش روی ماست. ساختار اقتصادی ایران نیز به سمت و سویی است که حضور سرمایه‌گذاران و شرکت‌های خارجی به توسعه واردات می انجامد تا صادرات. حضوررئیس شرکت فولکس واگن در هواپیمای سفیر صدراعظم آلمان مبین این نکته است، جز این سرمایه‌گذاری‌های آلمانی بیشتر بخش انرژی در شرکت‌های دولتی را هدف گرفته است، مگر اینکه دولت روال اقتصادی خود را تغییر دهد و اسبابی نو ایجاد کند؛ خبر خوب دیگراینکه در هواپیمای آلمانی ها تعدادی کارآفرین نیز حضور داشتند.