ایجاد شهرهــــای جدید هوشمند در برنـــامـــه شــشـــم

شمار نشریه : 215

 کد مطلب‌: 2168
معاون معماری و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی با بیان اینکه در تلاش هستیم در قانون برنامه ششم توسعه‌، ایجاد شهرهای هوشمند دیده شود‌، بر لزوم تقویت سامانه اطلاعاتی جمعیتی شهرهای میانی و کوچک تأکید کرد‌.
به گزارش پیام ساختمان؛ به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی‌، پیروز حناچی در مراسم اختتامیه سمینار «برنامه ریزی و طراحی شهرهای هوشمند آتی با فناوری و اطلاعات مکانی» با بیان اینکه جهان به سرعت در حال تغییر است‌، گفت‌: طی دو دهه اخیر تغییر و تحولات گسترده ای در حوزه فناوری اطلاعات در دنیا رخ داد که امروزه با سرعت بیشتری در جریان است اما متاسفانه سرعت تحولات فناوری اطلاعات در مدیریت شهر‌ها که یکی از عوامل توسعه‌است در ایران کندتر از برخی کشورهای پیشرفته بود‌.
وی ادامه داد‌: اگرچه نتوانستیم همگام با دنیا در حوزه فناوری پیش برویم اما تلاش داریم تا مدیریت شهر‌ها را با الگوهای استاندارد جهانی همگام کنیم‌، در این بین وظیفه دولت و حکومت تأمین زیرساخت‌ها برای ایجاد شهر هوشمند خواهد بود و این برنامه آغازی برای هماهنگی سازمان های اجرایی مختلف است‌.
حناچی با بیان اینکه نتایج حاصل از این همایش به زودی در شورای عالی معماری و شهرسازی مورد بررسی قرار می گیرد‌، گفت‌: در تلاش هستیم در قانون برنامه ششم توسعه‌، ایجاد شهرهای هوشمند دیده شود‌.
معاون وزیر راه و شهرسازی از تهیه الگویی توسط متخصصان به منظور اجرای کاربردی شهرهای هوشمند توسط شهرداری‌ها خبر داد و گفت‌: در تلاش هستیم با همکاری سازمان ثبت اسناد و وزارت کشور این حوزه توسعه یابد‌، هم اکنون وضعیت سامانه‌های بانک اطلاعاتی جمعیتی در کلانشهرهای بزرگ تقریبا مناسب است اما این سامانه‌ها در شهرهای با جمعیت متوسط و کوچک باید تقویت شود‌.
معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه سازمان نقشه برداری در 10سال گذشته وضعیت خوبی نداشته‌است و در صدد بازگشت کامل اختیاراتی که در گذشته از این سازمان سلب شده هستیم‌، گفت‌: سازمان جغرافیایی ارتش‌، سازمان امور اراضی کشور و سازمان ملی زمین و مسکن تجربیات مناسبی در حوزه سامانه های بانک اطلاعاتی داشتند که امید است این هماهنگی بین سازمان‌های مختلف ایجاد شود.