مصالح ساختمانی در هفته اول مردادماه

شمار نشریه : 215

در بررسی بازار مصالح ساختمانی همچنان شاهد ثبات قیمت برخی از مصالح ساختمانی همانند ماه‌های گذشته هستیم که البته رکود حاکم بر بازار مسکن بر آن بی تاثیر نبوده است .
در این شرایط کارشناسان با انجام  توافق نهایی هسته‌ای ایران با گروه 1+5 و رفع تحریم‌ها و بهبود شرایط اقتصاد کلان کشور که منجر به گردش مالی بین مردم و متقاضیان بازار مسکن و افزایش قدرت خرید و ساخت آنها می‌شود، امیداوار هستند رونق اقتصادی در بخش مسکن ایجاد شود.
گفتنی است؛ ایجاداین رونق برای بازار مسکن آنی و کوتاه‌مدت نخواهد بود و نیازمند گذر زمان است، بنابراین در کوتاه‌مدت این توافقات چندان اثرگذار بر کمیت و کیفیت معاملات، قیمت مسکن و مصالح نیست.  با همه این اوصاف کمک قابل‌توجهی برای ایجاد رونق در بخش مسکن و خروج بازار معاملات از حالت رکود است که البته باید در نظر داشت، اتخاذ  سیاست‌های صحیح از سوی دولت و مسئولان امر مسکن و اجرای هر چه سریع‌تر طرح‌های تامین مسکن در این زمینه نقش مهمی خواهد داشت.
در این شماره از پیام ساختمان بازار مصالح ساختمانی در هفته اول مرداد ماه 94 را مورد بررسی قرار داده ایم با این توضیح که انتشار لیست قیمت مصالح ساختمانی صرفا برای اطلاع مخاطبان است و توسط شرکت ها اعلام می  شود و  نشریه پیام ساختمان هیچ گونه مسئولیتی در این زمینه ندارد.
یونولیت
در گروه «مصالح یونولیت» متوسط قيمت تمامي اقلام نسبت به اوایل سال کاهش داشته است چون مواد اولیه ساخت این محصول ارتباط مستقیمی با قیمت دلار، سیاست های نفتی و تعرفه واردات ارتباط دارد. در حال حاضر قیمت این محصول ثابت می‌باشد. با توجه به موارد و لزوم استفاده از این محصول در ساخت و ساز بيشترين تقاضای مصرف  مربوط به «یونولیت سقفی 25×50×200» است.
محصولات بلوک سبک اتوکلاوشده
مزایای فراوان این محصولات نه تنها کاربردآنها را از نظر اقتصادی توجیه پذیر می سازد، بلکه به دلیل سازگار بودن با محیط زیست نیز می باشد. در گروه «قطعات سيماني و بتني»، مقايسه  متوسط قيمت اقلام در نیمه اول 1394 با مدت مشابه  قبل نشان مي دهد  شاهدهیچ افزایش قیمتی نبوده ایم و همچنان قیمت ها ثابت  می باشد که البته یکی از مهم ترین دلایل ثبات قیمت در این حوزه همچون مصالح دیگر کاهش ساخت و ساز و رکود مسکن می باشد.   
رنگ و رزین
تجارت رزين ها در سال های آتی  به شدت تحت تاثير بازاري است كه محصول نهايي در آن به كار گرفته مي شود. محصولاتي كه معمولاً براي كاربردهاي چاپ، بسته بندي، ساختمان و مصارف عمومي صنعتي به كار مي روند، تحت تاثير بازار ضعيف در اين بخش ها بودند. برخي از آنها موقتاً تا 40 درصد كاهش مصرف داشتند.در چنین بازار راکدی  هر گالن 4،5کیلوگرمی رنگ های اصلی 450 هزار ریال، سه رنگ متالیک هر گالن4،5 کیلوگرمی به قیمت 520 هزار ریال، چسب سلفون ماسک هر گالن4،5 کیلوگرمی 40 هزار ریال خرید و فروش می شود.
بتن آماده
در سال جاری قیمت این محصولات دو مرتبه افزایش یافته و این امر به دلیل اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها و تأثیر این موضوع بر بازار سیمان است.
نقش بتن در یک ساختمان به چگونگی طراحی آن بستگی دارد زیرا میزان استفاده از اسکلت‌های بتنی در ساخت‌وسازهای شهری که از آنها به‌عنوان مسکن و ابنیه یاد می‌شود متفاوت است البته نکته لازم به ذکر قیمت مناسب این محصول در بین سایر موارد تشکیل‌دهنده برای ساخت یک ساختمان است. سهم هزینه بتن در ساخت یک واحد مسکونی بعد از هزینه زمین، میلگرد، آهن، دستمزد در مرتبه‌های بعدی هزینه‌های ساخت یک ساختمان است و در مقابل سایر هزینه‌ها سهم کمی را به خود اختصاص می‌دهد.
قیمت نازک‌کاری، خرید زمین و سایر مشتقات این کار بسیار بالاتر از هزینه تمام‌شده برای خرید بتن است اما بسیار مشاهده می‌شود سازندگان بنا به دلایل مختلف از جمله سود بیشتر، کم کردن هزینه‌ها البته به‌ظاهر از بتن‌های بی‌کیفیت و غیراستاندارد استفاده می‌کنند.
استفاده از بتن استاندارد و مرغوب در ساخت‌وسازهای معمولی هنوز جایگاه خود را پیدا نکرده اما تلاش‌های مؤثر و خوبی در این راستا در حال انجام است و این در حالی است که استفاده صحیح از نظر ایمنی ساختمان بسیار حائز اهمیت است. البته امروزه استفاده از این محصول در پروژه‌های عمرانی توانسته موفق و مؤثر باشد.