هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   215   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

مخالفان و معترضان به هر حال و در هر شرایطی!

کد مطلب : 2218
غلامرضا خراسانی
خوانندگان و مخاطبان محترم! این شماره از پیام ساختمان را که در دست دارید، دومین شماره‌ای است که به شکل هفته‌نامه منتشر می‌شود . شماره بعدی هم طبیعتاً شنبه هفته آینده یعنی روز 17 مردادماه روی کیوسک‌های روزنامه‌فروشی خواهد رفت. اما نکته مهم این است که دقیقاً روز بعدش، یعنی روز 18 مرداد، پانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت ساختمان آغاز به کار می‌کند. برای ساختمانی‌ها تابستان با دل‌مشغولی‌های نمایشگاه بین‌المللی صنعت ساختمان پارسال شروع می‌شود، با فعالیت‌های نمایشگاه بین‌المللی صنعت ساختمان امسال ادامه پیدا می‌کند و با برنامه‌ریزی برای نمایشگاه سال آینده تمام می‌شود! نمایشگاه هم همه‌چیزش خوب است الا آفتاب مردادماه و هوای گرمش و زمین نرمش، یعنی زمینی که آسفالت آن از شدت آفتاب نرم شده است. حالا از نمایشگاه و گرمای هوا که بگذریم، نگاهی می‌کنیم به صنعت ساختمان طی هفته گذشته و حواشی آن. شما هم با ما باشید، ضرر نمی‌کنید:
دو سر سود، دو بر ضرر!
به نظر می‌رسد موضوع انتخاب ناظر توسط سازنده در جامعه مهندسی کشورمان در حال حاضر چیزی است شبیه توافق هسته‌ای اخیر که عده‌ای از سناتورهای آمریکایی معتقدند این توافق به زیان امریکا و به نفع ایران است و باید لغو شود و در کشور خودمان هم عده‌ای باور دارند باید این توافق را که به ضرر ما و به نفع امریکاست لغو کرد. یعنی نهایتاً توافق هسته‌ای کاملاً به ضرر ایران است و به ضرر امریکا و نهایتاً به سود ایران است و به سود امریکا هم هست! البته حرف برخی مهندسان که می‌خواهند در انتخابات پیش روی سازمان نظام‌مهندسی رأی بیاورند و به هیئت‌مدیره وارد شوند قابل‌فهم است، چه موافق انتخاب مهندس ناظر توسط سازنده باشند و چه مخالف آن؛ چیزی که مبهم است برخوردهای «مخالفان و معترضان به‌هرحال و در هر شرایطی» است!
فرغونِ خاک‌برسر!
درحالی‌که برخی مهندسان ما از اینکه کارفرما بتواند خودش ناظر را انتخاب کند، بعد از دو هزار و 500 سال ساخت‌وساز بی‌قاعده و 20 سال تلاش برای ساماندهی ساخت‌وساز شهری، خوشحال شدند اما خیلی هاشان هم اصلاً خوشحال نشدند و از خوشحالی خوشحال شوندگان هم خیلی ناراحت شدند. در همین راستا انجمنی که سه ساعت و 22 دقیقه پیش تشکیل‌شده است خطاب به خوشحال شوندگان اعلام کرد: «خاک‌برسر فرغون‌تان! حالا مگه چی شده؟ یعنی شما فکر می‌کنید که اگر ناظر را خود سازنده انتخاب کند، همه ساخت‌وسازهای ما خوب و همه‌جا گل‌وبلبل می‌شود؟ اگر این کار خوب بود چرا طرح ارجاع کار به وجود آمد؟ قشنگ معلوم است کسانی که موافق انتخاب ناظر توسط کارفرما هستند خودشان ناظر بوده و می‌خواهند از این به بعد با سازنده‌ها ساخت و پاخت کنند.». اما دقیقاً یک ساعت و 55 دقیقه پیش گروه «اعتراض‌کنندگان به معترضان» بلافاصله پس از اعلام موجودیت، طی اطلاعیه‌ای غیررسمی اعلام کرد: «فکر کردید حالا چیزی گیر ما می‌آید؟ مثل روز مشخص است که همیشه جای شما در طرح ارجاع کار اول‌ازهمه قرار دارد و هرقدر این گردونه بچرخد باز شما اول هستید و هر چه‌کار چاق‌وچله است ، می‌افتد توی دامن شما. به خاطر همین به جلزوولز افتادید. هر چه خاک توی بیل است بخورد توی سر فرغونتان.»
خود منفجرسازندگان!
من مانده‌ام که اول خاورمیانه‌ای وجود داشت و بعد اوضاعش بحرانی شد یا یک بحران بود و بعداً اسمش را گذاشتند خاورمیانه! فعلاً داعش که پیش‌ازاین فقط در تونس، لیبی، سوریه، عراق، عربستان و چند کشور دیگر اقدام به انفجار و خرابکاری می‌کرد با ترکیه هم درگیر شده و الان در کل خاورمیانه هرجا که پای این گروه رسیده سگ می‌زند و گربه می‌رقصد. ما ضمن ابراز امیدواری از اینکه اینها کم کم بساطشان را از خاورمیانه جمع کنند و برگردند به همان پاریس و لندن و سرزمین مادری‌شان و آنجا هرقدر دلشان می‌خواهد همدیگر را منفجر کنند، فکر می‌کنیم  بعد از کم شدن شر این موجودات شرور، نان مهندسان و سازندگان و صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی و مهندسان مشاور و محاسب و طراح و تولیدکنندگان مصالح و ... تا گردن توی روغن غوطه ورخواهد بود. حالا نه اینکه ما از خراب شدن خانه روی سر کسی خوشحال باشیم ولی به‌هرحال این تخریب‌ها را کسانی باید بسازند و این‌همه جنگ و بمب‌گذاری و بمب‌اندازی و بمب به خودبندی و خودمنفجرسازی توی بازار و مسجد و غیره، جای آباد باقی نگذاشته و با این وضع تا صدسال بعد از برقراری صلح باید ساخت‌وساز صورت بگیرد.
کنسرت نی عربی!
آقا شما توی گوشی تلفن همراهتان فضایی دارید؟ می‌دانید آن تو چه خبر است؟ همین‌طور گروه و گپ مجازی است که راه می‌افتد و افشاگری‌هایی می‌شود که آن سرش ناپیدا! یکی از دوستان در فضای مجازی‌اش بدون اشاره به برخی مسائل، داستان چوپان دروغگو را نوشته که انگشتش را کرده بود توی سوراخ سد تا آن سدی که بدون مطالعه ساخته‌شده بود خراب نشود و آبروی مهندس مشاورش نرود، نگو اصلاً پشت آن سد آبی نبوده! یکی دیگر هم بدون اینکه بر اعصابش مسلط باشد، عکسی را منتشر کرده که اصلاً نگو ونپرس! جالب اینکه این دوستان دو سال قبل می‌گفتند: امکان ندارد آخوندی در مجلس رأی بیاورد و یک سال قبل می‌گفتند: امکان ندارد تغییرات قانون نظام‌مهندسی و کنترل ساختمان در مجلس رأی نیاورد و شش ماه قبل می‌گفتند: امکان ندارد کارمندان وزارتخانه را از هیئت‌رئیسه سازمان نظام‌مهندسی بیرون کنند و یک هفته قبل می‌گفتند: امکان ندارد انتخاب ناظر برگردد به دست کارفرما و امروز می‌گویند: امکان ندارد انتخابات نظام‌مهندسی بدون حاشیه برگزار شود! برادر من! شما در جریان نیستی، قرصت را بخور و بگیر بخواب، شاید خواب کنسرت هم‌نوازی نی عربی را دیدی!
آمادگی 20 درصدی!
10 روز پس‌ازاینکه سيل چالوس و رودخانه كن و سولقان عده‌ای آدم و خودرو را برد و بعدازاینکه توفان هفت‌دقیقه‌ای، هوای تهران و چند شهر کشور را شبیه فیلم‌های ترسناک آخرزمانی به رنگ سیاه و سرخ درآورد و چند نفر از هم‌وطنانمان که روی پشت‌بام خانه‌هایشان در حال تنظیم آنتن تلویزیون بودند تا اخبار هواشناسی را بهتر ببینند و بشنوند، توسط توفان به هوا بلند شده و با مغز به زمین کوبیده شدند؛ بالاخره جلسه شوراي‌عالي مديريت بحران به رياست وزير كشور برگزار شد و در آن وزير كشور با لبخند، عملكرد دستگاه‌های مرتبط با سیل و توفان و بحران را خوب و قابل‌قبول ارزیابی کرد! آقای رحمانی فضلی در خصوص سازمان مدیریت بحران که بیش از دو دهه مشغول فعالیت است، گفت: ما با كمبود امكانات مواجهيم به‌طوري‌كه مجموعه امكانات موجود براي رويارويي با بحران شهر تهران تنها پاسخگوي ٢٠ درصد جمعيت اين شهر است. انتقاد از ساخت‌وسازها و كارگاه‌هاي داير شده در مسير سيلاب نیز ازجمله مهم‌ترين اظهارات وزير كشور در جلسه شوراي‌عالي مديريت بحران بود.