هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   214   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

خانه درختی دوست داشتنی

زندگی در دنیای پرسروصدای امروزی، همان‌قدر که آزاردهنده است برای سلامت روحی و جسمی انسان نیز مضر و خطرآفرین است.
برای ساخت بهشتی امن به‌دوراز هجوم هر نوع آلودگی‌ صوتی، استودیوی معماری بلو فارست (Blue Forest)، اولین خانه‌ درختی دارای عایق صوتی جهان را، طراحی و اجرا کرده است. این خانه‌ درختی که از ظاهری دوست‌داشتنی نیز برخوردار است، توسط الوارهای چوبی و اصول مهندسی در زمینه‌ آکوستیک و صدا ساخته‌شده و  در کل می‌توان آن را به یک پیله‌ کرم ابریشم تشبیه نمود.
این سازه زیبا و کارآمد محصول همکاری مشترک جان لویس (John Lewis) و یک شرکت بریتانیایی بوده و قرار است به بیمارستان و آسایشگاه کودکان خانه درختی بلوط اهدا شود.
همان‌گونه که گفتیم این خانه‌ درختی مجلل، محصول شرکت بلو فارست است که پیش‌ازاین نیز، ما را با خانه‌های درختی زیبایش شگفت‌زده کرده بود، ازاین‌روی طراحی و اجرای این سازه جالب‌توجه چندان دور از انتظار نبود.  این خانه درواقع  از یک درخت کوچک که در بیشه‌زارها می‌روید، الگو گرفته‌شده و روی ۳ ستون و پایه که شبیه به تنه‌ درختان طرح‌ریزی‌شده‌اند، قرارگرفته است.
این منزلگاه درختی دنج و امروزی، به نسل جدید تجهیزات و امکانات صوتی مجهز شده است، همچنین  اصول مهندسی ساخت  نیز در تولید آن به‌خوبی رعایت شده، تا محیطی آرام و بدون سروصدای خارجی را برای کودکان و والدینشان فراهم کند. درمجموع می‌توان گفت طراحان در ساخت آن تمامی امکانات رفاهی یک هتل مجهز را جهت آسودگی خاطر هر چه بیشتر خانواده‌ها، مدنظر قرار داده‌اند.
گروه سازنده در هنگام طراحی و اجرای این خانه‌ درختی با چالشی جدی مواجه بودند، اینکه چگونه خانه درختی معمولاً نه‌چندان ضروری و بی‌استفاده را، به محیطی امن و مناسب برای قرارگیری طولانی‌مدت در بیرون از منزل تبدیل کنند و درعین‌حال  به‌قدر کافی نیز استحکام و دوام آن را حفظ کنند. به همین دلیل، گروه سازنده این خانه را به‌صورت کاملاً مستقل و بدون وابستگی به یک درخت واقعی طراحی نمودند.
مواد و لوازم استفاده‌شده در این سازه از سوی شماری از شرکت‌ها و برندهای معروف و معتبر به گروه سازنده اهدا شدند که از آن جمله می‌توان به کبونی (Kebony)، آکوستی‌بلاک (Aquistiblok) و راک وول (Rockwool) اشاره کرد.خانه‌ درختی آرامش، در لندن و در جریان برگزاری نمایشگاه «خانه‌ ایده‌آل» در معرض دید عموم قرار گرفت.