هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   214   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

جاذبه های معمـاری اسـلو

«اسلو» بزرگ‌ترین شهر نروژ و مرکز اقتصادی، فرهنگی و سیاسی این کشور است. شهری که زمانی میراث وایکینگ‌ها بود، در سال ۲۰۱۰ به‌عنوان دومین شهر گران دنیا شناخته شد. طبیعت بکر، تلفیق معماری قدیم و جدید، موزه‌های خیره‌کننده و سرگرمی‌های پرانرژی فراوان باعث شده تا اسلو یکی از محبوب‌ترین شهرهای اروپا برای توریست‌ها باشد. بیشتر بازدیدکنندگان اسلو توان دل کندن از موزه‌های متعدد شهر را ندارند.
زُل زدن در تابلوی نقاشی «جیغ» ادوارد مونک، پاكردن در کفش اسکی قهرمان المپیک در موزه «هولمنکولن» و پیدا کردن پنجره‌ای به تاریخ و فرهنگ جهان در کشتی وایکینگ‌ها، چیزهایی نیست که بتوان از کنار آنها به‌سادگی گذشت. به تمام اینها کافه‌ها، رستوران‌ها و فضاهای باز شهر را هم باید اضافه کرد که لذت ماندن در پایتخت نروژ را ماندگارتر می‌کند.
مردم اسلو همه ورزشکار هستند؛ کوهنوردی، اسکی و دریانوردی از تفریحات روزمره آنهاست و همین تفریحات ورزشی و آب‌وهوای پاک باعث شده لذت زندگی در اسلو را با هیچ شهر دیگری عوض نکنند. اسلو یکی از بزرگ‌ترین پایتخت‌های اروپا ازنظر مساحت (450 کیلومترمربع) اما درعین‌حال با تراکم جمعیت اندک است.
هر گوشه اسلو زیبا و دیدنی است؛ تاریخ 600 ساله شهر و طبیعت چشم‌نواز آن هر توریستی را مدهوش خود می‌کند. قطعاً برای گردش در این شهر سه روز، زمان اندکی است، اما ما تلاش داریم برنامه سفر را متنوع و هیجانی تنظیم کنیم.
مجسمه‌هاي چدنی
بی‌شک اولین مکانی که هر مسافر اسلو به آن می‌رود، پارک مجسمه‌های «ویگلان» است که در طول سال بیش از یک‌میلیون بازدیدکننده دارد. این پارک مملو از مجسمه‌های منحصربه‌فرد «گوستاو ویگلان» هنرمند نروژی است که در بین سال‌های 1869 تا 1943 می‌زیست. در این پارک بیش از 200 مجسمه از جنس برنز، گرانیت و چدن قرار دارد و خود این هنرمند مسئول طراحی و معماری این پارک بوده است. هرکدام از این مجسمه‌ها تلاش دارد تا یک پیام انسانی را منتقل کند. این پارک در تمام طول سال باز و بازدید از آن رایگان است.
قلعه آکرسهوس
قلعه «آکرسهوس» در مرکز شهر اسلو بهترین مکان برای کشف تاریخ اسلو و لذت بردن از یک روز آفتابی است. ساختمان قلعه در سال 1299 ساخته شد و به‌واسطه موقعیت استراتژیک و استحکام بنا توانست از محاصره‌های تاریخی بسیاری در امان بماند. پادشاه کریستیان چهارم (1588-1648) قلعه را به یک مکان مدرن و پادشاهی تبدیل کرد، اما در طول قرن 17 و 18 این مکان مهجور ماند و کار بازسازی آن از سال 1899 آغاز شد.
گالری ملی
گالری ملی نروژ بزرگ‌ترین مجموعه نقاشی‌ها و مجسمه‌های این کشور به شمار می‌رود که در سال 1873 تأسیس شد. تابلوی جیغ، اثر ادوارد مونک و تابلوی مدونای داوینچی در این موزه نگهداری می‌شود. در این موزه نمایشگاه آثار دوران رمانتیک قرن 19 و امپرسیونیست‌های فرانسوی هم نگهداری می‌شود. شما می‌توانید در روزهای یکشنبه به‌طور رایگان از این موزه بازدید کنید.
موزه وایکینگ‌ها
موزه‌ای که کشتی‌های جنگجویان قرن 9 در آن نگهداری می‌شود، یکی از محبوب‌ترین موزه‌های پایتخت نروژ است. وایکینگ‌ها از اسکاندیناوی برای دستیابی به پول و زمین دل را به دریا زدند و برای مدت‌ها دریاهای اروپا را به تسخیر خود درآورند. بعد از مدت‌ها این افراد به‌عنوان دلیران دریا شناخته می‌شدند و کشتی‌های آنها در سخت‌ترین شرایط آب و هوایی توان ایستادگی داشت. دو نمونه از کشتی‌های این دلاوران به همراه برخی از ادوات جنگی آنها در این موزه نگهداری می‌شود.
تركيبي از علم و صنعت
موزه علم و صنعت نروژ مرکز ملی فن‌آوری، صنعت، علم و پزشکی این کشور است. در این موزه بیش از 20 نمایشگاه دائمی و موقت در حوزه‌های انرژی، نفت، صنعت، پزشکی، هواپیما، اتومبیل و قطار برپاست. بازدید از این موزه برای کسانی که ذهن کنجکاوی دارند بسیار توصیه می‌شود؛ اصول فن‌آوری در زمینه‌های انرژی، فیزیک، پزشکی و ریاضیات به همراه مرکز ربات و نجوم در این مرکز قابل بازدید است. شما می‌توانید پیوند علم و صنعت را به‌خوبی در این موزه مشاهده کنید و کافه این موزه با انواع غذاهای ایتالیایی و یونانی از ميهمان‌ها پذیرایی می‌کند.
موزه اسکی
موزه «هولمنکولن» نقطه عطفی در تاریخ ورزشی نروژ است؛ موزه‌ای برای بزرگداشت یک قرن اسکی در این کشور. شما می‌توانید در این مکان قدیمی‌ترین اسکی جهان را ببینید و تاریخ چهارهزارساله این ورزش را از نزدیک دنبال کنید. قسمت بالایی برج، نمای پانورامایی از زیبایی‌های شهر اسلو را به تصویر می‌کشد. این موزه در تمام روزهای سال باز است و شما می‌توانید در تپه آن لذت اسکی را تجربه کنید.
خانه اپرا
خانه اُپرای اسلو بزرگ‌ترین مرکز هنرهای نمایشی نروژ است که در سال 2008 افتتاح شد. این مرکز در منطقه بندر قدیمی ساخته‌شده و معماری آن در نوع خود منحصربه‌فرد است و تنها خانه اپرا در جهان است که به بازدیدکنندگان اجازه می‌دهد روی سقف راه بروند! خانه اپرای اسلو هر روز میزبان نمایش‌های متعددی است که تماشای آن برای درک فرهنگ و هنر مدرن شهر توصیه می‌شود.
قلعه استارسبورگ
این قلعه در اسلوفیورد و در نزدیکی دهکده کوچک دروباک قرار گرفته است. این قلعه روی دو جزیره کوچک واقع‌شده است و به خاطر غرق شدن کشتی کروز سنگین آلمانی در سال 1940 معروف است.