هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   214   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

معمار آرمانگرا

«تئو ون دوسبرگ» با نام مستعار مسیحی امیل ماری کوپر، معمار، نقاش، شاعر و نظریه‌پرداز هلندی بود که در 30 اوت 1883 در اوترخت هلند متولد شد.
وی تلاش‌های بسیاری در زمینه معماری انجام داده است. ازجمله در طراحی خانه‌هایی برای هنرمندان و طراحی دکوراسیون  کافه ای در استراسبورگ فعالیت داشته است. دوسبرگ بین سال‌های 1929 تا 1931 برای خود ویلا - کارگاهی طراحی نمود که تقریباً نمونه کامل یک طرح معماری مینیمالیستی است. این طرح یکی از آثار موفقیت‌آمیز این هنرمند در معماری به‌حساب می‌آید چراکه بر پایه اصولی برگرفته از تحقیقات خود وی طرح‌ریزی‌شده است. این ساختمان در سال 1965 به‌عنوان یک بنای تاریخی اعلام شد.
تئو ون دوسبرگ قبل از اینکه فرصت استفاده از این خانه را داشته باشد در مارس 1931 بر اثر حمله قلبی درگذشت.وی در حقیقت  فرزند ویلیام کوپر - که در آن دوران یک عکاس شناخته‌شده بود - و هنریتا کاترینا مارگادنت می‌باشد، اما او همیشه ناپدری خود تئودور دوسبرگ را به‌عنوان پدر واقعی خویش قلمداد می‌کرد و به این دلیل اولین کارهایش همگی با امضای تئو دوسبرگ به ثبت رسیده‌اند. بعدها او در امضای کارهای خود کلمه «ون» را نیز اضافه نمود.
یکی از تأثیرگذارترین افراد در زندگی تئو ون، شخصی به نام  پیت موندریان است. اگرچه این دو در مسافت‌های دوری از هم زندگی می‌کردند اما همواره از طریق نامه در ارتباط بودند و به تبادل افکار و نظرات یکدیگر می‌پرداختند.
در 1923 وقتی تئو به همراه همسر خود به مارسل نقل‌مکان کرد امکان ارتباط بیشتری بین او و موندریان فراهم آمد. رودررویی این دو، تفاوت‌های شخصیتی و فکری بسیاری را که در بینشان وجود داشت آشکار ساخت. این اختلاف مربوط به‌کارگیری خطوط و قطر آنها در نقاشی بود اما همین تفاوت‌ها بین این دو مرد منجر به یک خرد مشترک در همان سال گشت.
تئو ون در سال 1922 به وایمار نقل‌مکان کرد و در مدرسه باوهاس به گسترش اصول فکری خود در زمینه جنبش دی استیل پرداخت. وی با جذب و آموزش دانشجویان علاقه‌مند به طراحی و بررسی طرح‌های جدیدی در زمینه سازه‌ها پرداخت.
دوسبرگ بنیان‌گذار جنبش دی استیل شناخته‌شده است. جنبش دی استیل بر پایه فلسفه‌ای آرمان‌گرا قرار داشت و به دنبال هنری بود که نسبت به زندگی مدرن نظریه جدید ارائه دهد. این پایه فکری معتقد به‌گونه‌ای از هنر انتزاعی با استفاده از شکل‌های بنیادی به‌خصوص مکعب و عناصر عمودی بود.