هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   214   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

آب انبار بزرگ یزد در معرض آسیب

نوشتن شعار روی بدنه‌ آب‌انبار «رستم‌گیو» در یزد به‌عنوان بزرگ‌ترین «آب‌انبار» این استان، تعرض به این بنای تاریخی است.
امیر ترقی‌نژاد، فعال میراث فرهنگی یزد گفت:‌ اخیراً و به‌صورت شبانه شعارهایی روی بدنه‌ آب‌انبار «رستم گیو» که یکی از بزرگ‌ترین آب‌انبارهای تاریخی یزد است، نوشته شده، درحالی‌که این آب‌انبار در قلب بافت تاریخی یزد و در مسیر تردد گردشگران داخلی و خارجی قرار دارد.
او این آب‌انبار را به دلیل موقعیت قرارگیری‌اش یکی از مهم‌ترین بناهای تاریخی دانست و افزود: هرگاه اتوبوسی از گردشگران از این منطقه عبور می‌کند، از ماشین پیاده می‌شوند تا عکسی یادگاری با این بنای تاریخی بگیرند.
وی سپس از مدیریت شهری و مسئولان میراث فرهنگی خواست تا هر چه زودتر نوشته‌های روی بدنه این آب‌انبار تاریخی را پاک کنند و تأکید کرد: قطعاً برخورد گردشگران با چنین صحنه‌هایی در شأن ایران و ایرانی‌ها نیست.
آب‌انبار «رستم‌گیو» باقی‌مانده از دوره‌ قاجار در حاشیه بلوار بسیج یزد قرار دارد. این اثر در ۱۵ دی ۱۳۷۵ با شماره ثبت ۱۸۲۹ در فهرست آثار ملی به ثبت رسید و با توجه به موقعیت قرارگیری‌اش به جاذبه توریستی تبدیل‌شده است.
این آب‌انبار تاریخی روی دشت صاف طبقات خاک رس قرارگرفته، طراحی گنبد این آب‌انبار به شکل شلغمی بوده و با طرح سرو با استفاده از آجر، فرش شده و در چهار طرف آن چهار بادگیر قرارگرفته است. این آب‌انبار خزینه‌ بزرگ استوانه‌ای شکلی دارد که گنجایش نگهداری حدوداً ۲۳۰۰ مترمکعب آب را داراست. قطر دهانه این استوانه ۱۴ متر و عمق آن ۱۵ متر است. همچنین نوع آجر به‌کاررفته در ساخت این بنا، آجرفرشی معروف به آب‌انباری است و از ملات ساروج برای ساختن آن استفاده‌شده است. تاق نما و سردر ورودی نیز منقوش کاری و کادربندی شده است.