هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   214   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

موانع تولید بر سر راه بخش خصوصی

گروه بازار: درحالی‌که هنوز توافقنامه هسته‌ای کشورمان با گروه 1+5 در وین به مرحله اجرایی خود نرسیده و به گفته کارشناسان  عملیاتی شدن آن نزدیک به 80 روز زمان خواهد برد اما تنها اعلام این توافق‌نامه کافی بود تا شرکت‌های خصوصی آلمانی به راهنمایی زیگمار گابریل؛ معاون صدراعظم آلمان و وزیر اقتصاد و انرژی این کشور راهی تهران شوند. موقعیت شرکت‌های خصوصی در کشورهای توسعه‌یافته به‌گونه‌ای است که موتور محرکه اقتصاد به شمار می‌روند. وضعیت شرکت‌ها و تشکل‌ها خصوصی در ایران اما چندان خوشایند نیست. گرچه مسئولان در گفتگوها و سخنرانی‌ها از اهمیت رونق یافتن بخش ‌خصوصی و کاهش تصدی‌گری دولت می‌گویند اما قوانین و عملکردها خلاف اصول رونق تولید و توسعه بخش خصوصی است.
در بیست و سومین نمایشگاه بین‌المللی کاشی، سرامیک و چینی بهداشتی تهران مجالی فراهم شد که سه تن از اعضای فعال بخش خصوصی، فرشید پور حاجت، رئیس انجمن انبوه‌سازان استان خوزستان و دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان کشور، سید مجید نیک نژاد نماینده حقوقی کانون انبوه‌سازان کشور و همچنین بهنام عزیز زاده؛ دبیر اجرایی نمایشگاه کاشی و سرامیک و چینی بهداشتی تهران در نشستی مشترک با پیام ساختمان در خصوص موضوعات گوناگون  به بحث و تبادل‌نظر بپردازند:
عرضه و تقاضا به‌هم‌خورده است
دبیر انجمن کاشی و سرامیک با اشاره به شرایط ویژه این صنعت گفت:عرضه و تقاضا در صنعت کاشی و سرامیک نامتناسب است و در بهترین شرایط ساخت و سازی داخل همچنان مازاد عرضه داریم. به‌گونه‌ای که سالانه حدود 700 میلیون مترمربع ظرفیت تولید داشته و کشور ازنظر تولید و صادرات کاشی و سرامیک در رتبه چهارم جهانی قرار دارد. 
بهنام عزیززاده ادامه داد: در سال‌های اخیر وضعیت متناسبی نداشته‌ایم و دلیل آن رکود ساخت‌وساز در کشور است. در دو سال پیش مصرف بازار داخلی ما بالای 300 میلیون مترمکعب بود اما این رقم در سال گذشته به کمتر از 200 میلیون مترمربع تقلیل پیدا کرد.
وی در مورد  صادرات این کالا به خارج از کشور گفت: در سال گذشته 110 میلیون مترمربع صادرات داشته‌ایم (یعنی تقریباً نزدیک به یک‌پنجم تولیدات ما)که عمده صادرات کاشی و سرامیک ما به کشور عراق است و 80 درصد صادرات کشور را جذب می‌کند که به دلیل ناامنی‌ها و مشکلات سیاسی، بازار این کشور نیز با تلاطم روبه‌روست. همچنین بالغ‌بر300 میلیون مترمکعب از محصولات ما در انبارهایمان رسوب‌کرده و موجب شده است که خود تولیدکنندگان نیز بازار را خراب کنند و محصولات را با ارزان‌ترین قیمت و حتی زیر قیمت تولید عرضه می‌کنند.
بخش خصوصی مورد بی‌مهری دولت
دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان کشور با اشاره به ناآرامی‌های بازار در سوریه و عراق گفت: مطمئن هستم که وضعیت این کشورها حداقل 7 تا 8  ماه آینده به ثبات خواهد رسید. بنابراین وقتی وزیر مسکن به عراق سفر کرد می‌توانست نمایند‌گان بخش خصوصی را همراه خود ببرد. وزیر اقتصاد آلمان یک هیئت 130 نفره از بخش خصوصی، کارشناسان، بازرگانان و کارآفرینان را با خود به ایران آورده است.  آیا این اتفاق نمی‌توانست در کشور ما بیفتد؟
فرشید پور حاجت،  ادامه داد: اگر دولت در بخش مسکن از تولیدکنندگان حمایت کند چندین بخشِ در ارتباط با آن رونق می‌گیرند و بسیاری از بخش‌های صنعت به‌صورت غیرمستقیم با مسکن در ارتباط است. عراق فرصت بسیار ایده‌آلی برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی است اما متأسفانه دولت حمایت نمی‌کند و. ما انتظار داریم دولت تنها تسهیلگر راه باشد و عرصه را برای مشارکت بخش خصوصی باز کند، حمایت تنها این نیست که به ما پول بدهند بلکه تولیدکننده می‌تواند کالا را همان‌طور که در  کشور خودمان عرضه ‌می‌شود، به خارج از کشور صادر کند.
همه‌چیز به دولت و مجلس وابسته است
نماینده حقوقی کانون انبوه‌سازان کشور گفت: یک سری از قوانین سد راه تولید هستند از قانون بیمه کارگران ساختمانی گرفته تا مالیات‌های غیرمستقیم و همچنین تشکیلاتی همچون سازمان‌های نظام‌مهندسی که به‌اشتباه جایگاهی را اشغال کرده‌اند و خود مانع تولید است.
سید مجید نیک نژاد افزود: قبلا گفته بودیم ما از رکود تورمی با این موانعی که هست خارج نخواهیم شد و از دولت درخواست کردیم که در قدم اول کمک کند تا این موانع تولید برداشته شود. البته کارهایی صورت گرفته است مانند قانون مالیات‌های مستقیم که مراحل خود را در مجلس می‌گذراند اما کارهای دیگری هم باید انجام شود.
وی گفت: این مشکل از جانبی به خاطر تحریم‌ها بوده و از طرف دیگر به خاطر برنامه‌ها و تصمیم‌های غلط دولت قبلی مانند یارانه نقدی و مسکن مهراست. وی افزود: تا تورم به یک‌رقمی نرسد و تا موانع تولید از جلوی توسعه‌گر برداشته نشود صنعت راه نخواهد افتاد که انبوه‌سازان بخواهند از بخش‌هایی مانند کاشی و سرامیک خرید کنند. بنابراین همه‌چیز وابسته به مجلس و دولت است تا بخش خصوصی جایگاه قانونی و جایگاه واقعی خود را دوباره به دست بیاورد.
نیک نژاد ادامه داد: مثلاً الآن که هیئتی از آلمان به کشورمان آمده، بخش خصوصی باید به همراه هیئت وزرا در کنار آنها باشد زیرا بخش خصوصی می‌تواند این تکنولوژی پیشرفته را به کشور وارد کند و  به‌صورت دولتی نمی‌توان توسعه ایجاد کرد،بنابراین دولت باید از تصدی‌گری و اداره کارخانه‌ها دست بردارد. چرخه سیستم دولتی ما توان اداره اقتصاد را ندارد و وظیفه دولت هم نیست که در این زمینه دخالت کند. بخش خصوصی خارجی به ایران نمی‌آید که با دولت شراکت کند بلکه این بخش خصوصی جایگاهی می‌خواهد که با یک بخش خصوصی قدرتمند داخلی مشارکت داشته باشد.