هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   214   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

از اجلاس هجدهم تا انتخابات هفتــــــــم نظام مهندسی

کد مطلب : 2103
 اولین شماره هفته نامه پیام ساختمان را در حالی مطالعه می فرمایید که آخرین شماره دوهفته نامه همراه با 8 صفحه ویژه نامه هجدهمین اجلاس هیئت عمومی نظام مهندسی ساختمان در استان اردبیل و در میان بیش از 600 مهندس و هیئت مدیره های 31 استان به علاوه مقامات کشوری اعم از معاون اول رئیس جمهور تا وزرای اقتصادی دولت و معاونان وزیر راه و شهرسازی توزیع گردید‌.
پس از رویداد مهم هجدهمین اجلاس هیئت عمومی نظام مهندسی در حوزه صنعت ساختمان‌، رویداد مهم دیگری نیز با عنوان انتخابات نظام مهندسی پیش روی مهندسان و فعالان ساختمان قرار دارد که در این مطلب سعی خواهیم کرد به اختصار به هر دو رویداد اثرگذار در سرنوشت مهندسی کشور نگاهی گذرا داشته باشیم‌.
ابتدا به عنوان یک نشریه جامع و پرتیراژ و نماینده صنعت ساختمان لازم می دانیم اشاره کوتاهی داشته باشیم به کاستی‌ها و فزونی های برگزاری اجلاس هجدهم تا از کاستی‌ها عبرت و از فزونی‌ها تجربه بیاموزیم‌، اما کاستی ها؛
1‌- ناهماهنگی های ابتدایی در ورود به محل اجلاس که با دخالت مستقیم رئیس شورای مرکزی نظام مهندسی برطرف شد
2- یک نمونه دیگر ازکاستی های اجلاس‌، حضور کم تعداد مهندسان در بعد از ظهر روز اول بود که می بایست در رابطه با مسایل مهم تصمیم گیری می کردند‌.
اما از محاسن اجلاس هجدهم اگر بخواهیم بگوییم شایدخود یک کتاب شود که در اینجا می توان فقط به بخشی از آنها اشاره کرد و بقیه را در گفتگوهای پیام ساختمان با حاضرین در اجلاس که در شماره‌های آتی چاپ می شود‌، مطالعه خواهید فرمود‌.
یکی از خوشایندترین ویژگی های اجلاس هجدهم مهمان نوازی های بی آلایش میزبانان اردبیلی چه برگزارکنندگان اصلی اجلاس و چه شهروندان بود که به اتفاق هم حین اجلاس و هم خارج از آن توسط میهمانان ابراز می گردید و با آب وهوای اردیبهشتی اردبیل در میانه فصل تابستان جایی برای بروز کاستی مهمان نوازی میزبان نمی گذاشت‌.
فارغ از این محاسن‌، آنچه اجلاس هجدهم را متمایز از مراسمی ازاین دست نشان می داد حضور مقامات بلندپایه کشوری و ابراز امیدواری های آنها از آینده اقتصاد کشور به خصوص صنعت ساختمان بود‌. خبرهای خوش معاون اول محترم رئیس جمهور و اطمینان او از تأکید رئیس جمهور محترم بر تسریع در خروج مسکن از رکود و وعده هایی که دکتر جهانگیری مبنی بر تسهیل شرایط واگذاری پروژه های عمرانی با سهل ترین شرایط به بخش خصوصی پس از توافق هسته ای می داد‌، یکی از ده‌ها محاسنی بود که در اجلاس هجدهم مطرح شد‌. پس از وعده های معاون اول رئیس جمهور‌، وزیر محترم راه و شهرسازی نیز با تأکید بر اینکه اشتغال اصلی ترین مشکل مهندسان است‌، ابراز امیدواری کرد با گشایشی که پس از توافق هسته ای در تعامل با دنیا ایجاد خواهد شد مهندسان به سمت رقابت‌های فراملی پیش بروند تا جایی که شاهد حضور و اشتغال مهندسان ایرانی در سراسر جهان باشیم چراکه وظیفه اصلی نظام مهندسی‌، اعتلای مهندسی است‌.
رئیس محترم شورای مرکزی نظام مهندسی ساختمان کشور نیز علاوه بر تأکید بر اصلاح قانون نظام مهندسی و دیگر بایدهایی که در راستای بهبود و کارآمدی قانون نظام مهندسی در حین اجلاس برشمردند‌، در حاشیه اجلاس و در پاسخ به این سؤال پیام ساختمان که «راهکار‌ها و پیشنهادهای حضرتعالی برای اصلاح مبحث دوم مقررات ملی ساختمان که می فرمایید این مبحث باید دگرگون شود‌، چیست ؟» با تشریح مبحث دوم مقررات ملی ساختمان‌، از تهیه پیش نویس برای آیین نامه ماده 33 خبر و ادامه داد‌: «پیشنهاد ما این است که مالک پروانه شهرسازی مانند بر و کف و سطح اشغال‌، تراکم و کاربری را بگیرد و پروانه اجرایی به مجری صاحب صلاحیت داده شود‌. درواقع مدیر ساخت طراح‌، پیمانکار و ناظر را هم انتخاب می کند‌. نظارت عالیه هم توسط بازرس فنی و به انتخاب نظام مهندسی صورت می گیرد‌. این پیش نویس‌، نقطه آغازی بر صنعت ساختمان است»‌.
رویداد مهم دوم که هر چندهفته نامه پیام ساختمان هم اکنون بدان می پردازد ولی قصد دارد در آینده هدفمندتر آن را پیگیری کند انتخابات هیئت مدیره های نظام مهندسی ساختمان کشور است که در مهرماه سال جاری برگزار می شود و معاون محترم وزیر راه و شهرسازی نیز نسبت به این رویداد مهم در هجدهمین اجلاس هیئت عمومی نظام مهندسی تأکید فرمودند‌. ازآنجاکه دغدغه های معاون محترم وزیر راه و شهرسازی در رابطه با انتخابات مهندسان در انتخابات آتی همخوانی و همسانی خیلی نزدیکی با دغدغه های پیام ساختمان در انتخابات دو سال پیش ریاست جمهوری داشت سعی کردیم در یک فضای صمیمی با ایشان در این زمینه بیشتر و جزئی‌تر صحبت کنیم‌.
وقتی با دکتر مظاهریان آنچه را که منظور‌شان در سخنرانی اجلاس بود در میان گذاشتیم و همانی را یافتیم که نشریه در انتخابات ریاست جمهوری 2 سال پیش دنبال می کرد با این تفاوت که ای‌شان از مهندس انتظار داشت با توجه به اینکه هندسه می خواند و منطق می داند در تصمیم گیری‌ها و انتخاب هایش نیز باید منطقی و به دوراز احساسات رفتار نماید‌، با این اوصاف پیام ساختمان به میمنت هفته نامه شدن از عموم مهندسانی که در انتخابات پیش رو قصد حضور در هیئت مدیره های استانی را دارند دعوت می نماید فارغ از تبلیغات احساسی برنامه های خود را در اختیار نشریه قرار دهند تا در یک فضای رقابتی برابر در منظر رأی دهندگان قرار دهد و آنها را در انتخاب «مهندس با برنامه» یاری رساند‌.
پیام ساختمان به نمایندگی از جامعه مهندسانی که می خواهند به هیئت های مدیره رأی دهند و نیز به نمایندگی از جامعه ای که از دسترنج مهندسان سرپناه برمی گزینند در نظر دارد مهندسانی را‌- رایگان و بدون هیچ گونه چشمداشت مادی‌- تبلیغ و معرفی نماید که اخلاق مهندسی را زیرپا نگذارند‌، همدیگر را تخریب نکنند‌، وعده های دست نایافتنی حقوق های میلیونی و سهام ساختمانی و... به رأی دهندگان ندهند تا انتخابات مهرماه نظام مهندسی را به یک فضای پرنشاط تبدیل کنیم و موجبات حضور حداکثری مهندسان را در پای صندوق های رأی فراهم آوریم‌.
مبنای پیام ساختمان در ایجاد چنین فضایی " ارائه برنامه توسط کاندیداها" جهت درج در نشریه‌است که" در برابر برنامه هایشان باید پاسخگو هم باشند" و فقط به چاپ یک سری شعارهای پرطمطراق اکتفا نکنند‌. به تعبیر دکتر مظاهریان از کاندیدا‌ها انتظار می رود برنامه هایی ارائه دهند که اگر مرحوم قالیبافان زنده بودند‌، همان برنامه‌ها را ارائه می کردند؛ برنامه های اعتلایی و منطقی نه تبلیغات احساساتی و به دوراز شأن و رفتار مهندسی‌!                                            قادر نصیری ترزنق