اجلاس رنگ و بوی انتخاباتی می گیرد؟!

شمار نشریه : 213

هجدهمین اجلاس هیئت عمومی سازمان نظام‌مهندسی ساختمان طبق روال ادوار گذشته در روزهای پایانی تیرماه سال جاری به میزبانی سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان اردبیل برگزار می‌شود که تقارن برگزاری این دوره اجلاس هیئت عمومی با ثبت‌نام کاندیداهای انتخابات هیئت‌مدیره سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان‌ها رنگ و بوی دیگری به این اجلاس خواهد داد و شاید اجلاس پیش روی را تا حدودی از هدف اصلی خود بازدارد و سمت‌وسوی دیگری به آن دهد.
 طبق قانون نظام‌مهندسی و کنترل ساختمان مهم‌ترین اهداف اصلی برگزاری اجلاس هیئت عمومی طبق متن صریح قانون نظام‌مهندسی و کنترل ساختمان شامل چگونگی اداره داخلی سازمان نظام‌مهندسی ساختمان کشور،ارائه خط‌مشی از سوی رئیس سازمان نظام‌مهندسی ساختمان کشور و تصویب آن در هیئت عمومی ، ارائه ترازنامه مالی، ارائه تمهیدات برای اداره و برخی از مشکلات سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان‌ها است.
در این حال بنا به اظهارنظر  کارشناسان این حوزه، پیش‌بینی می‌شود  برخی از اعضای هیئت‌مدیره نظام‌مهندسی استان‌ها از فرصت پیش‌آمده نهایت استفاده را برای معرفی هر چه بیشتر خود و همچنین تبلیغ نحوه عملکرد در دوره جاری بنمایند.
در اینجا ممکن است این سؤال به ذهن متبادر شود که تا اعضای هیئت‌مدیره فعلی و به‌خصوص افرادی که اجلاس هجدهم هیئت عمومی را محلی برای تثبیت حقانیت خود می‌یابند در این دوره سه‌ساله عمر خدمت خود تا چه میزان به شعارهای انتخاباتی دوره قبل خود عمل کرده و تا چه میزان موجب افزایش اعتبار سازمان متبوع خود شده‌اند؟ و یا اینکه در حال حاضر نیز شرایط خدمت‌رسانی به این سازمان مردم‌نهاد را نیز دارند؟ البته شاید پاسخگویی به این سؤال از سوی اعضای هیئت‌مدیره سازمان امر دشواری تلقی نشود.
برگزاری اجلاس هجدهم هیئت عمومی در آستانه هفتمین دوره انتخابات هیئت‌مدیره نظام‌مهندسی ساختمان استان‌ها ازاین‌رو حائز اهمیت خواهد بود که اعضای هیئت عمومی و اعضای شورای مرکزی باید گزارش مناسبی از اداره سازمان متبوع خود به جامعه مهندسی کشور ارائه نمایند و همین امر خود زمینه تبلیغات داوطلبان این دوره انتخابات هیئت‌مدیره را رقم خواهد زد.
شاید یکی دیگر از وجه تمایزهای این دوره هیئت عمومی برخلاف دوره‌های قبل در برگزاری اجلاس هیئت عمومی نظام‌مهندسی ساختمان عدم برگزاری جلسات کمیسیون‌ها و گروه‌های تخصصی هم‌زمان با برگزاری هجدهمین اجلاس هیئت عمومی باشد چراکه طبق دستورالعمل رئیس شورای مرکزی برگزاری این جلسات هم‌زمان با اجلاس نه‌تنها کار آیی را لازم را نخواهد داشت بلکه بعضاً هزینه‌های اضافی را برای سازمان برجای خواهد گذاشت.
 پیش‌بینی‌ها حاکی از حضور بی‌سابقه اعضای هیئت‌مدیره در اجلاس هیئت عمومی پیش روی دارد که در این میان شاید حضور پررنگ اعضای هیئت‌مدیره نظام‌مهندسی ساختمان استان‌ها در هجدهمین اجلاس هیئت عمومی سازمان خود تبلیغات    تلقی شود اما این در حالی است که جنس صحبت‌های اعضا در این اجلاس و همچنین  باهدف برگزاری اجلاس هیئت عمومی سازمان نظام‌مهندسی ساختمان با این نوع تبلیغات داوطلبان منافات دارد و انتظار می‌رود شان و منزلت هجدهمین اجلاس هیئت عمومی را برخی از اعضا با لابی‌گری‌های بی‌مورد و مغرضانه زیر سؤال نبرند. زیرا امید می‌رود هجدهمین اجلاس هیئت عمومی سازمان نظام‌مهندسی ساختمان بدون هیچ شائبه‌ای برگزار شود.
بی‌مناسبت نیست که اشاره‌ای به یکی از بندهای قطعنامه هفدهمین اجلاس هیئت عمومی سازمان نظام‌مهندسی ساختمان داشته باشیم؛ موردی که شاید در این دو سال کمتر از سوی جامعه مهندسان موردتوجه قرارگرفته است و متأسفانه در برخی از موارد باعث به چالش کشیدن جایگاه و شأن مهندسان و یا حتی موجب بدبینی مردم به سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان‌ها نیز شده و آن‌هم الزام رعایت اخلاق حرفه‌ای از سوی جامعه مهندسان است.
البته باید توجه داشت که رعایت اخلاق حرفه‌ای برای مهندسان یک ضرورت غیرقابل‌انکار است و در صورت عدم رعایت این مهم شاهد پیامدهای منفی و معضلات جدی در سطح جامعه خواهیم بود به‌گونه‌ای که متأسفانه امروزه برخی از مشکلاتی که در سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان‌ها مشاهده می‌شود ریشه در عدم رعایت اخلاق حرفه‌ای از سوی برخی اعضای هیئت‌مدیره سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان‌ها دارد.
شاید یکی از بارزترین مصداق‌های رعایت اخلاق حرفه‌ای مهندسان ، در این روزها که در آستانه برگزاری هفتمین دوره انتخابات هیئت‌مدیره نظام‌مهندسی ساختمان استان‌ها هستیم، مشهود و قابل‌لمس باشد چراکه امید می‌رود داوطلبان اخلاق مدارانه و با سلامت انتخابات پیش روی را برگزار نمایند تا شاید موجب اعتمادسازی گردیده و فرهنگ‌سازی لازم برای بهره‌برداران فراهم آید.
در پایان باید خاطرنشان کرد که بنا به اطلاعات واصله، برخی از داوطلبان نیز از این فرصت چندروزه استفاده کرده و با ماندن در حوزه استحفاظی خود شروع به تبلیغات گسترده خواهند کرد.